برای اطلاع از تعداد سیم كارت هایتان استعلام بگیرید


لینك بگیر دات كام: اگر از تعداد سیم كارت هایی كه به نامتان است اطلاع ندارید، با بازگشت به سامانه استعلام تعداد سرویس های مشتركین اپراتورهای مخابراتی از این سوژه مطلع شوید و درصورتی كه بدون اطلاع شما خطی به نامتان ثبت شده است، نسبت به قطع آن اقدام كنید.

به گزارش لینك بگیر دات كام به نقل از ایسنا، ارزان بودن سیم كارت ها گاهی سبب شده تا افراد در نگهداری سیم كارت ها دقت لازم را نداشته و به دنبال آن چندین سیم كارت داشته باشند، در حالیكه نمی دانند كه این سیم كارت ها كجا و در دسترس چه كسی است. عدم دقت در نگهداری سیم كارت امكان دارد موجب شود این سیم كارت در دسترس افراد سودجو قرار گیرد و آنها با فعال كردن سیم كارت، در شبكه های اجتماعی عضو شده و به فعالیت های مجرمانه اقدام نمایند.

پدیده سیم كارت های جعلی و ناقص یا همان سیم كارت های بدون هویت كه به اقدامات خلاف كارانه همچون كلاهبرداری و حتی قتل منجر گردید، طی سال های گذشته مشكلات متعددی احداث كرد و از سویی به واسطه این سیم كارت ها قاچاق ترافیك انجام می شد و حجم این قاچاق باز بسیار بالا اعلام شده بود. درنهایت این مشكلات سبب شد سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در این زمینه به اقدامی جدی دست بزند.

در این راستا سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام نموده كه در طرح احراز هویت و ساماندهی سیم كارت ها برای جلوگیری از سوءاستفاده احتمالی و برای این كه دیگر در ایران سیم كارت بدون هویتی وجود نداشته باشد، سامانه استعلام تعداد خطوط مشتركین را راه اندازی كرده است. بدین ترتیب كاربران با بازگشت به پورتال سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در بخش خدمات الكترونیكی و یا در نشانی اینترنتی mobilecount.cra.ir می توانند از تعداد خطوطی كه با كد ملی آنان ثبت شده، آگاه شده و نسبت به غیرفعال كردن خطوطی كه از آنها استفاده نمی كنند، اقدام نمایند.

هم چنین كاربران می توانند علاوه بر استفاده از سایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، با ارسال كد ملی مالك خط به یكی از شماره های ۳۰۰۰۱۵۰ و ۳۰۰۰۵۰۴۹۰۱ از راه یكی از خطوط تحت مالكیت، نسبت به استعلام تعداد خطوط ثبت شده به نام خود اقدام نمایند.

بر این اساس درصورت هرگونه احداث مزاحمت از راه سیم كارت و یا ارتكاب اعمال مجرمانه، این مالك سیم كارت است كه در وهله ی اول باید در محاكم قضایی پاسخگو باشد، چونكه قانون وی را دارنده سیم كارت می شناسد؛ هرچند پس از بررسی های فنی می توان مشخص كرد كه این تماس از طرف وی صورت نگرفته است، اما قانون در ابتدا مالك سیم كارت را می خواهد و وی باید پاسخ گوی محاكم قضایی و شاكی باشد تا بعد كه مجرم اصلی شناسایی شود. بنا بر این اكیدا به دارندگان سیم كارت ها سفارش شده حتما در نگهداری سیم كارت های خود دقت لازم را داشته باشند و سیم كارت هایی را كه نیاز ندارند حتما از راه اپراتور مربوطه غیرفعال كنند و به هیچ وجه سیم كارت تلفن همراه خودرا در اختیار دیگران قرار ندهند، چونكه هرگونه استفاده خلاف قانون، عواقب آن بر عهده مالك اصلی سیم كارت بوده و وی مقصر شناخته خواهد شد.

مشتركان تلفن همراه درصورت مشاهده هرگونه مغایرت در تعداد خطوط ثبت شده به نام خودشان می توانند برای جلوگیری هر نوع سوءاستفاده احتمالی، شخصا به دفاتر خدمات مشتركین اپراتورها بازگشت كنند و با نمایش كارت ملی از تمامی خطوط به نامشان كه امكان دارد بدون اطلاع مشترك به نام وی ثبت شده باشد، آگاه شده و برای قطع هر یك از سیم كارت ها اقدام نمایند.
1397/08/26
14:30:27
5.0 / 5
2322
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
از دست ندهید!