هزینه سالانه صدور قبض های كاغذی چقدر است؟


لینك بگیر دات كام: دولت الكترونیكی خدمتی است كه اگر از مرحله شعار به عمل برسد، به واسطه آن می توان در كنار صرفه جویی ۳۳۰ میلیارد تومانی اتصال كارت سوخت به كارت بانكی، ۱۴۴۰ میلیارد تومان در هزینه قبوض صرفه جویی كرد و این موارد شاید ابتدایی ترین بهره برداری ها از هوشمندسازی فرآیندهای دولتی باشند.


به گزارش لینك بگیر دات كام به نقل از ایسنا، هوشمندسازی را شاید بتوان استفاده از ابزارهای فناوری اطلاعات برای تسهیل فعالیت هایی دانست كه قبل از این، به صورت سنتی و معمول انجام می شدند و البته با اجرای طرح هوشمندسازی، می توان كشور را ارزان اداره كرد تا كارهای مردم با سرعت و سهولت بیش تری صورت گیرد.

در كنار استفاده های متعددی كه از فرآیند هوشمندسازی می شود، می توان به صرفه جویی در هزینه ها، كاهش رفت وآمد، و حتی حفظ محیط زیست بعنوان مزایای هوشمندسازی اشاره نمود. همان گونه كه به تازگی كارت سوخت به كارت های بانكی متصل شده و با بهره گیری از ظرفیت های دولت الكترونیك، صرفه جویی ۳۳۰ میلیارد تومانی در هزینه ها و كاهش مدت زمان فرآیند خدمات رخ داده است.

در همین راستا، محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - با طرح این سوال كه هزینه سالیانه صدور قبض كاغذی آب، برق، گاز و تلفن چقدر است؟ گفته است: "۱۴۴۰ میلیارد تومان! رقمی كه در شرایط ویژه كنونی اقتصادی حفظ آن ضروری و متعلق به مردم است. برخی پیش از اجرای پروژه كارت سوخت باور نمی كردند، اما انجام دادیم و شد. چه كارها كه با دولت الكترونیكی می توان كرد".

پیش از این درباره خدمات عرضه شده با استفاده از دولت الكترونیكی، وزیر ارتباطات توضیح داده بود: شرایط فعلی بودجه ای ایجاب می كند كه با استفاده از ظرفیت دولت الكترونیكی به سمت صرفه جویی در هزینه ها برویم و این هزینه ها را از دوش مردم و یا هزینه بودجه برداریم. از آغاز سال، عدد اعتبار تخصیص یافته به وزارت ارتباطات ۶۰۰ میلیارد تومان بوده در حالی كه ۱۴۴۰ میلیارد تومان هزینه قبوض خدماتی و یا ۳۳۰ میلیارد تومان هزینه صدورت كارت سوخت است و این هزینه ها می تواند صرفه جویی شود و بعنوان منابع به آنها نگاه كرد.

در هر حال به قول مسئولان می توان این قبوض را به گوشی همراه شهروندان ارسال كرد كه نسخه دیجیتالی آن، در كارپوشه ایرانی ها قرار بگیرد، یا به صورت پیامكی یا اپلیكیشن های دولت همراه یا اپلیكیشن كه خدمات پرداخت را انجام می دهند و به مشترك اطلاع داد كه قبض شان آمده است. این فرایند اطلاع رسانی آنلاین به مشترك و به روز بودن این مدل اطلاع رسانی در برگشت درآمد آنها هم هزینه دارد.

كارپوشه ملی ایرانی ها در جهت دسترسی آزاد به اطلاعات بوجود آمده است؛ به این صورت كه برای هر شخص ایرانی طبق قانون دسترسی آزاد به اطلاعات، كارپوشه ای بوجود آمده است. مردم ثبت نام كرده و سپس به كارپوشه خود دسترسی پیدا می كنند.

در این سامانه هر یك از مردم و كسب و كارها دارای یك كار پوشه ای الكترونیكی تحت عنوان ایران پوشه بوده و همه اقلام تحویل گرفتنی الكترونیكی خود شامل اعلان ها و ابلاغیه های دولتی و مكاتبات از تمام دستگاه های اجرایی و نهادهای عمومی را به صورت یكپارچه و اختصاصی دریافت كرده است و از هرجایی بدان دسترسی خواهند داشت.
این بستر واحد و تجمیع شده صرفه جویی بسیاری را در جهت حذف هزینه های سربار دستگاه ها، جهت ارسال اعلان و ابلاغیه ها و هم چنین كاهش ترافیك تبادل و گردش اطلاعات مورد نیاز از شبكه داخلی دستگاه ها و نهادهای عمومی را دربردارد.
از دیگر خصوصیات برجسته این بستر می توان به كاهش رجوع حضوری مردم به دستگاه های اجرایی، نهادهای عمومی، تسریع در پاسخگویی به ارباب رجوع و تجمیع تمام اعلانات و مكاتبات دستگاه های اجرایی و نهادهای عمومی به اشخاص در سامانه ای واحد اشاره نمود.
1397/09/20
14:14:10
5.0 / 5
2738
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
از دست ندهید!