استیضاح مدیرعامل گوگل برای عرضه موتور جست وجوی چینی

از گوگل انكار، از كنگره آمریكا اصرار!


لینك بگیر دات كام: ساندار پیچای، مدیرعامل شركت گوگل در مقابل نمایندگان مجلس كنگره آمریكا حاضر شد و به سوالات آنها در خصوص عرضه یك نسخه از موتور جستجوی گوگل با قابلیت فیلترینگ خودكار پاسخ داد.


به گزارش لینك بگیر دات كام به نقل از ایسنا، مدتهاست كه اخبار و گزارش هایی در خصوص احتمال همكاری شركت آمریكایی گوگل با دولت چین برای عرضه یك نسخه اختصاصی از موتور جستجوی گوگل در این كشور كه قابلیت سانسور و فیلترینگ نتایج كاوشهای كاربران را به صورت خودكار دارد، به شدت داغ و رسانه ای شده است و اعتراضات خیلی از كارمندان فعال در این شركت، طرفداران حقوق بشر در جهان و نمایندگان كنگره امریكا را درآورده است.

بدین ترتیب از ساندار پیچای به عنوان مدیرعامل این شركت درخواست شده بود كه در مجلس كنگره آمریكا حاضر شده و برای این همكاری احتمالی به نمایندگان این مجلس توضیح دهد.

وی در این نشست اظهار داشت كه گوگل برنامه ای برای عرضه دوباره موتور جستجوی چینی و همكاری با دولت این كشور ندارد و تنها در حال بررسی ایده و طرح احتمالی آن بوده است.

چند سال پیش شركت آمریكایی گوگل تحت تاثیر قوانین محدودكننده و سخت گیرانه دولت چین، اعلام نمود كه دیگر با این كشور همكاری نمی كند و بنابراین هم خیلی از سرویس های خویش را در این كشور از دسترس خارج كرد.

چین یكی از معدود كشورهایی است كه قوانین و مقررات محدودكننده و سخت گیرانه ای جهت استفاده از خدمات اینترنتی و آنلاین وضع كرده و به سانسور و فیلترینگ شبكه های اجتماعی و پیام رسان ها در جهان معروف است.

گوگل در سال ۲۰۱۰ میلادی در اعتراض به تلاش چین برای محدود كردن استفاده آزادانه شهروندانش از اینترنت، خیلی از سرویس های خویش را در این كشور قطع كرده بود. اما به نظر می آید با عنایت به وسعت كشور چین و جمعیت بالای آن، خیلی از غول های تكنولوژی همچون گوگل همواره نظر و توجه خاص و ویژه ای به آن دارند و حضور در بازار این كشور برای آنها به معنای موفقیت و دستاوردهای بزرگی خواهد بود.

این در حالیست كه چندی قبل كارمندان و مهندسان فعال در گوگل با انتشار نامه ای بلندبالا از این شركت آمریكایی خواستند كه از همكاری با دولت چین برای توسعه موتور جستجوی سانسورشده در این كشور دست بردارد ولی با عنایت به منابع آگاه و شواهد موجود، به نظر می آید با وجود همه مخالفت هایی كه تابحال برای گوگل بوجود آمده است، به نظر می آید كه این شركت آمریكایی می خواهد همچنان به این همكاری ادامه دهد.

پیچای در مقابل كمیته قضایی مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریكا در این باره تصریح كرد كه هیچ برنامه ای برای عرضه این سرویس در چین و همكاری دوباره با دولت این كشور ندارد.

وی همینطور در ادامه اضافه كرد: ما تنها نمونه ای از یك موتور جستجو را كه قابلیت فیلترینگ و سانسور خودكار دارد، را توسعه داده و بررسی نموده ایم. این پروژه مدتهاست كه در دست مهندسان و متخصصان گوگل است و حتی در یك بازه زمانی بیشتر از ۱۰۰ نفر از آنها بر روی این پروژه كار می كردند.1397/09/23
13:29:23
5.0 / 5
2793
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
از دست ندهید!