۹۹ درصد قبوض تلفن ثابت غیرحضوری پرداخت میگردد


لینك بگیر دات كام: در حالیكه با حذف قبوض كاغذی، صرفه جویی بسیار زیادی در وقت و هزینه و هم چنین كمك بسیاری به اجرای مكاتبات اداری می شود، به نظر می آید الان نزدیك به ۹۹ درصد از تمام قبض های تلفن ثابت در سراسر ایران به صورت غیرحضوری پرداخت میگردد.

به گزارش لینك بگیر دات كام به نقل از ایسنا، دولت الكترونیكی خدمتی است كه اگر از مرحله شعار به عمل برسد، به واسطه آن می توان در كنار صرفه جویی ۳۳۰ میلیارد تومانی اتصال كارت سوخت به كارت بانكی، ۱۴۴۰ میلیارد تومان در هزینه قبوض صرفه جویی كرد و این موارد شاید ابتدایی ترین بهره برداری ها از هوشمندسازی فرآیندهای دولتی باشند.

هم چنین در كنار استفاده های متعددی كه از فرآیند هوشمندسازی می شود، می توان به صرفه جویی در هزینه ها، كاهش رفت وآمد، و حتی حفظ محیط زیست بعنوان مزایای هوشمندسازی اشاره نمود. همانطور كه بتازگی كارت سوخت به كارت های بانكی متصل شده و با بهره گیری از ظرفیت های دولت الكترونیكی، صرفه جویی ۳۳۰ میلیارد تومانی در هزینه ها و كاهش مدت زمان فرآیند خدمات رخ داده است.

اما به قول مسئولان، می توان قبوض پرداختی همچون تلفن، آب، گاز و برق را به گوشی همراه شهروندان ارسال كرد كه نسخه دیجیتالی آن، در كارپوشه ایرانی ها قرار بگیرد، یا به صورت پیامكی یا اپلیكیشن های دولت همراه یا اپلیكیشن كه خدمات پرداخت را انجام می دهند، به مشترك اطلاع داد كه قبض شان آمده است. این فرایند اطلاع رسانی آنلاین به مشترك و به روز بودن این مدل اطلاع رسانی در برگشت درآمد آنها هم نقش دارد.

در همین راستا، محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - توضیح داده بود: شرایط فعلی بودجه ای ایجاب می كند كه با استفاده از ظرفیت دولت الكترونیكی به سمت صرفه جویی در هزینه ها برویم و این هزینه ها را از دوش مردم و یا هزینه بودجه برداریم. از شروع سال، عدد اعتبار تخصیص یافته به وزارت ارتباطات، ۶۰۰ میلیارد تومان بوده در حالیكه ۱۴۴۰ میلیارد تومان هزینه قبوض خدماتی و یا ۳۳۰ میلیارد تومان هزینه صدورت كارت سوخت است و این هزینه ها می تواند صرفه جویی و بعنوان منابع به آنها نگاه شود.

وی هم چنین درباره خدمات نمایش شده با استفاده از دولت الكترونیكی توضیح داده بود: با استفاده از دولت الكترونیكی چند پروژه مهم در این مدت راهبری و رضایت عمومی جلب شد كه نتایج آنرا دیدیم. پروژه مقابله با قاچاق تلفن همراه و سوژه كارت سوخت كه نمایش خدمات را به مردم راحت كرد و هزینه ها را كم كرد، تجربه نشان داد كه می توانیم این كار را پیش ببریم.

جهرمی با بیان این كه یكی از خدماتی كه می توان در آن صرفه جویی كرد، بحث قبوض است، اظهار داشت: مخابرات ایران ۳۰ میلیون مشترك تلفن ثابت دارد كه دوره ای برایشان قبض صادر می كند و هزینه تمام شده هر قبض ۲۰۰۰ تومان است كه سالانه ۳۶۰ میلیارد تومان میگردد. مجموعه مخابرات ایران امروز مطالبات انباشته دارد، جلسه ای با مخابرات ایران داشتیم و قرار شد ظرف ۴۵ روز آینده مخابرات به سمتی برود كه با استفاده از ظرفیت پلت فرم دولت الكترونیكی قبوض خدماتی را حذف كند.

۹۹ درصد قبض های تلفن ثابت به صورت غیرحضوری پرداخت میگردد

در این راستا مهندس سیدمجید صدری -مدیرعامل شركت مخابرات ایران- بتازگی با اشاره به اهمیت پرداخت های غیرحضوری در كاهش تردد و آلایندگی محیط زیست و هم چنین سرعت در پرداخت و تحقق ارتباطی فراگیر اعلام نمود: الان با استقبال گسترده مشتریان از این پرداخت ها، نزدیك ۹۹ درصد از تمام قبض های تلفن ثابت در سراسر ایران به صورت غیرحضوری پرداخت میگردد.

وی با اشاره به اهمیت استفاده از كانال های غیرحضوری پرداخت در ارتباط گسترده با مشتریان شركت در سراسر ایران و هم چنین ایفای نقش مسئولیت های اجتماعی، اشاره كرد: الان در اكثریت مناطق مخابراتی با فرهنگ سازی های صورت گرفته، درصد پرداخت از سامانه جامع ۲۰۰۰ و دیگر كانال های غیرحضوری به حدود ۹۹ درصد بالغ شده است كه این بعنوان یك مزیت برای شركت مخابرات ایران بعنوان یك شركت پیشرو در حوزه ICT بشمار می رود.

وی آگاه سازی شهروندان در استفاده از ارتباطات الكترونیكی، پرداخت های غیرحضوری و درنهایت تحقق دولت الكترونیكی را همچون مهم ترین اولویت های مجموعه ICT كشور دانست و اضافه كرد: تمام درگاه های پرداخت غیرحضوری شركت مخابرات ایران به صورت شبانه روزی در خدمت تمام مشتریان در سراسر كشور هستند.

در این راستا، كارپوشه ملی ایرانی ها در امتداد دسترسی آزاد به اطلاعات به وجود آمده است؛ به این صورت كه برای هر شخص ایرانی طبق قانون دسترسی آزاد به اطلاعات، كارپوشه ای به وجود آمده است. مردم ثبت نام كرده و سپس به كارپوشه خود دسترسی پیدا می كنند. در این سامانه هر یك از مردم و كسب وكارها دارای یك كار پوشه ای الكترونیكی تحت عنوان ایران پوشه بوده و همه اقلام تحویل گرفتنی الكترونیكی خود شامل اعلان ها و ابلاغیه های دولتی و مكاتبات از تمام دستگاهای اجرایی و نهادهای عمومی را به صورت یكپارچه و اختصاصی دریافت كرده است و از هرجایی بدان دسترسی خواهند داشت.

این بستر واحد و تجمیع شده صرفه جویی بسیاری را درجهت حذف هزینه های سربار دستگاه ها، جهت ارسال اعلان و ابلاغیه ها و هم چنین كاهش ترافیك تبادل و گردش اطلاعات مورد نیاز از شبكه داخلی دستگاه ها و نهادهای عمومی را دربردارد. از دیگر خاصیت های برجسته این بستر می توان به كاهش بازگشت حضوری مردم به دستگاه های اجرایی، نهادهای عمومی، تسریع در پاسخگویی به ارباب رجوع و تجمیع تمام اعلانات و مكاتبات دستگاه های اجرایی و نهادهای عمومی به اشخاص در سامانه ای واحد اشاره نمود.
1397/10/13
14:07:21
5.0 / 5
2260
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
از دست ندهید!