فیسبوك هوش مصنوعی را اخلاقی می كند!


به گزارش لینك بگیر دات كام به نظر می آید كه فیسبوك تحت تاثیر تشدید نگرانی های جهانی در مورد زیر پاگذاشتن اخلاق در فناوری هوش مصنوعی، تصمیم گرفته یك موسسه پژوهشی در همین راستا تولید و راه اندازی كند.


به گزارش لینك بگیر دات كام به نقل از ایسنا، بدون شك یكی از پر سر و صداترین و جنجالی ترین فناوری های جدیدی كه گوگل در كنفرانس توسعه دهندگان و رویداد Google I/O ۲۰۱۸ از آن رونمایی نمود، نسخه آزمایشی فناوری گوگل دوپلكس بود كه مبتنی بر هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی فوق پیشرفته بوده و می تواند بسیار شبیه به انسان صحبت كند و همانند یك دستیار صوتی به مخاطبان موردنظر كاربران تماس گرفته و دقیقا با آنها همانند یك انسان مذاكره كرده و به گفتگو بنشیند.

صدای گوگل دوپلكس آنقدر شبیه به انسان بوده و هوشمندانه است، به گونه ای كه توسط مخاطبان روبات بودن و مصنوعی بودن مكالمات آن، كاملا غیر قابل تشخیص می باشد. بعد از معرفی و رونمایی از این محصول جدید، بلافاصله جنجال های بسیاری در فضای مجازی بوجود آمد. آنها بر این باورند كه این فناوری فوق پیشرفته و فوق هوشمند، بسیار غیر اخلاقی بوده و مرزهای اخلاقیات را زیر پا خواهد گذاشت چراكه كاربران می توانند خیلی از جرائم را بدین صورت انجام بدهند بدون آنكه طرف مقابلشان متوجه شود این یك روبات بوده است.

به گفته كارشناسان و تحلیلگران فعال در این حوزه، این چالش های اخلاقی می تواند عواقب ناگوار پیشرفت تكنولوژی و علم در سالهایی نه چندان دور را به ما گوشزد كند. یك تكنولوژی كه می تواند بسیار شبیه به انسان عمل كند، صحبت كند، با مخاطب موردنظر موضوعات مختلف بحث و مذاكره كند، به صورت قطع می تواند در آینده ما را با مشكلات و معضلات بزرگی مواجه سازد.

بر اساس گزارش فوربس، حالا به نظر می آید كه فیسبوك بعنوان یكی از بزرگترین غول های تكنولوژی در جهان تصمیم گرفته است به نگرانی های امنیتی در مورد توسعه فناوری های نوینی همچون هوش مصنوعی پاسخ داده و به منظور ارتقای امنیت سایبری، حفاظت از اطلاعات و حریم خصوصی كاربران و همینطور رعایت اخلاقیات موسسه و مركزی تحقیقاتی و پژوهشی جدیدی را تولید و راه اندازی كند كه در آن متخصصان و دانشمندان فعال در این حوزه به بررسی دقیق فعالیت های هوش مصنوعی پرداخته و با تحقیقات جدید به رعایت بیشتر مسائل اخلاقی در این فناوری كمك بسزایی كنند.

گفته می گردد فیسبوك بدین منظور می خواهد سرمایه گذاری كلانی به ارزش ۷.۵ میلیون دلار را اختصاص دهد تا در حوزه هایی همچون بهداشت و درمان، تكنولوژی و همینطور حقوق بشر تعامل میان بشر و هوش مصنوعی بیشتر از بیش شود.
1397/11/01
14:20:11
5.0 / 5
2745
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱