گزیده اخبار اقتصادی در روز یكشنبه

گرانی پراید به ما چه!


گرانی پراید به ما چه! به گزارش لینك بگیر دات كام سایپا به افزایش قیمت پراید واكنش نشان داده و مدعی شده كه قیمت محصولات خویش را طبق فرمول حاشیه سود بازار تعیین می كند، اما نباید فراموش كرد كه قیمت بازار هم قیمت غیرمنطقی و بالایی است و دلال بازی ها و عدم عرضه مناسب بر گرانی بدون پشتوانه دامن زده است.


به گزارش لینك بگیر دات كام به نقل از ایسنا، خبرهای اقتصادی روز جاری معطوف به واگذاری استقلال و پرسپولیس، وام مسكن، ادغام بانك ها، اولتیماتوم وزیر ارتباطات درباره بسته های اینترنتی، قیمت خودرو، توزیع بن كارت، مصرف آب در بخش كشاورزی، رشد قیمت محصولات صادراتی و روند ارزش گذاری ارز بوده است.
قیمت خودرو امسال روند صعودی به خود گرفت كه وزیر صنعت و دولت معتقد بودند این افزایش قیمت به سبب كاهش عرضه بوده است و خودروسازان را مجبور كردند طرح فروش فوری و پیش فروش را در دستور كار خود قرار دهند، این طرح ها در حالی كلید خورد كه تعیین قیمت خودرو با عنایت به حاشیه بازار انجام می شود.
بررسی های چند وقت اخیر نشان از آن دارد كه این طرح های فروش و پیش فروش هیچ تأثیری بر بازار نداشته است چونكه بازار تا زمانی كه حجم قابل توجهی خودرو به آن وارد نشود، واكنشی نخواهد داشت و بازار بر پایه واقعیت ها برنامه خویش را به پیش می برد؛ از جانب دیگر خودروسازان به تعهدات بهار سال جاری خود عمل نكرده و به مبحث پیش فروش و فروش فوری وارد شده اند.
در این میان اما برخی اخبار و حواشی نشان از رشد قیمت پراید داشته كه سایپا به این مورد واكنش نشان داده است، شاید گفته های مسئولین سایپا درست باشد اما فراموش نشود كه قیمت ها در چند ماه اخیر بارها و بارها به روش های مختلف گران شده است، هم چنین به اعتقاد كارشناسان حرف حساب مردم درست تر است چونكه قیمت خودرویی همچون پراید نباید در حدود ۵۰ میلیون تومان باشد و ازسوی دیگر حضور دلالانی كه ارتباط قابل توجهی با شركت های عرضه كننده خودرو دارند، خود بر دلالی و افزایش قیمت خودرو در بازار دامن می زند و از جانب دیگر رشد ۵۰۰ هزار تومانی قیمت خودرویی هم چون پراید كه عموم مصرف كنندگان نهایی آن افرادی هستند كه در صف گوشت و مرغ دولتی می ایستند، بسیار زیاد است.
البته به نظر می آید سایپا و دیگر شركت های خودروساز باید نسبت به اتفاقات پیرامون خدمات بعد از فروش محصولات خود جدیت قابل توجهی نسبت واكنش های رسانه ای داشته باشند، در هفته های گذشته خیلی از گزارش های مردمی نشان از آن داشت كه كیفیت محصولات تولیدی داخل بسیار پایین بوده است و مشتری كه محصول خویش را با قیمت بسیار گزافی خریداری می كند، انتظار دارد تا خدمات بعد از فروش مناسبی را دریافت نمایند.
افزایش حقوق ۷ تا ۳۷ درصدی برای سال آینده
در لایحه پیشنهادی بودجه سال آینده مجلس برخلاف نظر دولت پیشنهاد كرد كه افزایش حقوق به صورت درصدی نباشد و برای تمام كاركنان ۴۰۰ هزار تومان افزایش حقوق در نظر گرفته شود كه به نظر می آید این پیشنهاد مجلس به قانون تبدیل گردد.
آخرین وضعیت پرداختی های حقوقی دولت از این حكایت دارد كه هم اكنون چهار میلیون و ۷۴۷ هزار كارمند و بازنشسته با متوسط مبلغ دو میلیون و ۸۶۷ هزار تومان در حكم، دریافتی دارند كه در این بین حدود ۱۹۰۰ نفر بالای ۱۰ میلیون تومان حقوق می گیرند. هم چنین با عنایت به تغییراتی كه بر افزایش حقوق كاركنان در سال آینده بوجود آمده و احتمالاً افزایش ۴۰۰ هزار تومانی نهایی می شود، رشد هفت تا ۳۷ درصدی حقوق كاركنان را خواهیم داشت. هم چنین نحوه محاسبه مالیات در حقوق كاركنان در سال آینده به روش پلكانی بین ۱۰ تا ۳۵ درصد بوده و حقوق كمتر از دو میلیون و ۷۵۰ هزار تومان معاف از مالیات است.
واگذاری سرخابی ها پس از تعطیلات نوروز
در چند سال قبل كه بحث خصوصی سازی داغ شد، پای باشگاه های فوتبال به میان آمد كه بعضی از باشگاه های به روش های مختلف همچون خصوصی سازی و واگذاری به دیگر قسمت های اقتصادی و سیاسی كشور از بدنه دولت جدا شدند كه شرایط قابل قبولی برای آنها در شرایط فعلی رخ نداده و دیگر تنها نامی از آنها باقی مانده است. بحث خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس در حالی بار دیگر به سر زبان ها افتاده كه تجربه خصوصی سازی در فوتبال ایران آنچنان تجربه موفقی نبوده است، اما بار دیگر فرآیند خصوصی سازی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس مقرر است در سال آینده اجرایی شود كه شاید این دفعه و پس از سه بار برگزاری مزایده ناموفق، استقلال و پرسپولیس به اهلش واگذار شود.
در ایام گذشته اما اعلام گردید كه استقلال و پرسپولیس به سبك اسپانیایی ها واگذار خواهد شد و مدیریتی همچون مدیریت رئال مادرید در این دو باشگاه پایه ریزی خواهد شد. حال در آخرین اعلام نظر دولتی بیان شده علی اشرف عبدالله پوری حسینی- رئیس سازمان خصوصی سازی - بیان كرد: كارشناسان، قیمت گذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس را برای واگذاری به بخش خصوصی انجام داده اند و در مرحله بعد، هیأت واگذاری باید این قیمت گذاری را بررسی و در صورت صلاح دید تأیید كند كه این پروسه پس از تعطیلات نوروز انجام می شود.
حال با عنایت به اتفاقات رخ داده در اقتصاد، ورزش و مسائل قضائی همچون رسیدگی به پرونده خریدار پروپاقرص پرسپولیس كه ارزش آن بیشتر از استقلال در گذشته اعلام شده بود، باید منتظر بود و دید كه آیا بالاخره این دو باشگاه به اهلش سپرده می شود.
وام مسكن كفاف افزایش قیمت ها را نمی دهد
امسال به سبب رشد قیمت مسكن به صورت میانگین هر متر مسكن در تهران به قیمت ۱۰ میلیون تومان افزایش یافته است و این در شرایطی است كه وام مسكن رشدی نداشته و وزیر راه و شهرسازی مخالفت خویش را با پیشنهاد افزایش سقف وام مسكن اعلام نمود. هم اكنون سقف وام مسكن برای هر فرد ۸۰ میلیون تومان است كه با یك حساب سرانگشتی می توان گفت این وام تنها می توان ۲۱ درصد هزینه یك خانه با متراژ متوسط تا ۷۵ متر را پوشش دهد و این در شرایطی است كه تا سال قبل این مبلغ تا حدود ۵۰ درصد قیمت همان خانه را پوشش می داد. بررسی ها نشان داده است كه با عنایت به این شرایط، مدت انتظار خانه دار شدن به حدود ۲۵ سال رسیده است.
ادغام تورم زاست؟
هر زمان كه صحبت از ادغام بانك یا مؤسسه مالی به زبان می آید، در اقتصاد ایران همه تفكر می كنند كه بانك یا مؤسسه مجوز فعالیت نداشته یا شرایط مالی و اقتصادی آن به سمتی سوق پیدا كرده كه ورشكستگی و شرایط نامناسب اقتصادی را به همراه خواهد داشت. اما این دفعه بانك مركزی به دور از این مسائل به ادغام بانك ها و مؤسسه مالی و اعتباری وابسته به نیروهای مسلح پرداخته و قرار بر آن است تا این پنج بانك و مؤسسه در بانك سپه ادغام شوند.
با این ادغام كه بدون اعلام اطلاعاتی همچون میزان بدهی و ناترازی بانك ها و مؤسسه مالی شروع شده، احتمال چاپ پول و افزایش نقدینگی وجود دارد.
در زمینه ادغام این بانك ها و مؤسسه مالی شفاف سازی قابل توجهی صورت نگرفته و به نظر می آید باید عبدالناصر همتی به برخی ابهامات در زمینه چرایی ادغام پاسخ مناسب عرضه نماید. حال بعضی از كارشناسان معتقدند كه این مبحث تورمی را به همراه خواهد داشت كه مقرر است ۸۱ میلیون ایرانی آنرا به دوش بكشند.
دستور شبانه وزیر برای بسته های بلند مدت
اپراتورهای تلفن همراه در اقدامی بسته های دراز مدت اینترنت همراه را حذف كرده بودند كه شب گذشته آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - به این مورد واكنش نشان داد و در توئیتر خود اعلام نمود باید ظرف ۴۸ ساعت آینده بسته های دراز مدت بازگردد. با این دستور شبانه وزیر ارتباطات بسته های دراز مدت نرفته، بازگشتند. حال باید منتظر ماند و دید كه اپراتورهای در بسته های جدید كه بار دیگر به محصولات آنها بازگشته است، افزایش قیمت و كاهش خدماتی را لحاظ كرده اند.
كوپن الكترونیكی به كارگران داده شود
در ایام گذشته پیشنهادی در خصوص بازگشت كوپن از جانب مجلس عرضه شد كه در ارتباط با حضور كوپن الكترونیكی نظرات مثبت و منفی بود كه در این میان برخی پیشنهاد آنرا عرضه می كنند تا كوپن الكترونیكی به سبد كالای كارگران وارد شود، این مورد در حالی مطرح می شود كه هنوز دستمزد كارگران برای سال آینده معلوم نیست.
از جانب دیگر با عنایت به آنكه اقتصاد ایران سریعاً نسبت به هر تصمیم اقتصادی واكنش خاصی بروز می دهد و سبب می شود تا تورم دستخوش تغییر شود، پیشنهاد می شود برای كوپن كارگران بررسی بیش تری صورت گیرد، چونكه با اراده هر بسته حمایتی در اقتصاد ایران قیمتی محصولی رشد می كند و درنهایت از قدرت خرید مردم بخصوص افراد كم درآمد می كاهد.
گرانی بازار صادراتی بلای جان مشتری داخلی
امسال نرخ ارز روند صعودی به خود گرفت و از ارزش پول ملی كاست، این مورد عاملی شد كه هزینه مواد اولیه و تولید رشد قابل توجهی به خود گرفت كه طبق آمار مركز ملی آمار قیمت كالاهای صادراتی ۳۰ درصد رشد داشته، شاید در نگاه اول این مورد جذاب و پرافتخار باشد اما درنهایت نباید آنچنان خوشحال بود چونكه این افزایش قیمت عاملی می شود كه قیمت محصولات در بازار داخلی رشد كند و از نمونه آن می توان به افزایش قیمت گوجه، پیاز و سیب زمینی اشاره نمود.
رشد قیمت این اقلام خوراكی در بازار صادراتی و افزایش تقاضا برای صادرات آنها، سبب شد قیمت محصولات در بازار داخلی رشد قابل توجهی داشته باشد.
حركت دلار در راه ارزانی
دلار و یورو هفته را با كاهش قیمت آغاز كردند و این روند نزولی در روز جاری ادامه پیدا كرده است و كار را به جایی رسانده كه قیمت هر كدام در صرافی های مجاز ۱۰۰ تومان كاهش یافت و در صرافی های مجاز بانك مركزی به ترتیب ۱۳ هزار و ۱۰۰ و ۱۵ هزار و ۱۰۰ تومان فروخته می شود. هر دلار آمریكا را ۱۲ هزار و ۷۷۱ تومان می خرند كه نسبت به روز گذشته كه ۱۲ هزار و ۸۱۹ تومان بود، حدود ۵۰ تومان كاهش قیمت دارد. قیمت خرید یورو هم ۱۴ هزار و ۳۵۴ تومان است كه نسبت به روز گذشته با كاهش حدود ۵۰ تومانی همراه می باشد.1397/12/20
14:51:20
5.0 / 5
1019
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳