رجیستری گوشی مسافران در روزهای نوروز


لینك بگیر دات كام: مسافرانی كه در روزهای نوروز قصد مسافرت به ایران را دارند و می خواهند از دستگاه های مخابراتی سیم كارت خور استفاده كنند، در صورتیكه سفرشان بیش از۳۰ روز به طول می انجامد و قصد استفاده از سیم كارت های ایرانی را دارند، لازم است دستگاه خویش را در سامانه رجیستری ثبت كنند.

به گزارش لینك بگیر دات كام به نقل از ایسنا، رجیستری یا طرح ثبت گوشی تلفن همراه، بیشتر از یك سال است كه شروع شده و از سال قبل با اضافه شدن سامسونگ بعنوان آخرین برند كه كاربران زیادی هم در ایران دارد، برای تمامی برندهای گوشی تلفن همراه اجرایی می شود. بر طبق این طرح، تنها تجهیزاتی می توانند از خدمات اپراتوری برخوردار شوند كه شناسه ۱۵ رقمی آنها در گمرك ثبت و حقوق و عوارض گمركی برای آن تجهیز پرداخت شده باشد. در غیر این صورت دستگاه تنها به مدت محدود ۳۰ روز می تواند خدمات اپراتوری دریافت كند.
كسانی كه از خارج از كشور گوشی تلفن همراه یا تجهیز دارای سیم كارت خریداری نموده و به همراه خود وارد كشور می كنند، می توانند با پرداخت عوارض و حقوق گمركی به صورت آنلاین، شناسه بین المللی ۱۵ رقمی (IMEI) تجهیز خریداری شده را در سامانه الكترونیكی گمرك ثبت كنند تا از خدمات اپراتوری برخوردار شوند. به محض اینكه سیم كارت مسافر با شبكه اپراتوری ارتباط برقرار كند، پیامكی به وی ارسال می شود كه ضمن اعلام وضعیت سیم كارت و تجهیز، آدرسی برای كسب اطلاعات بیشتر در آن نوشته شده است. مسافران همینطور می تواند به دفاتر گمرك در مبادی ورودی كشور برای ثبت تجهیز خود رجوع كنند.
مسافران خارجی هم باید عوارضی و گمرك بپردازند؟
مسافر خارجی كه قصد اقامت در ایران را دارد، در صورت استفاده از سیم كارت خارجی نیاز به ثبت و رجیستری ندارد و در صورت استفاده از سیم كارت داخلی می تواند مدت محدود ۳۰ روز بدون رجیستری استفاده نماید. در آن صورت ملزم به پرداخت هزینه رومینگ است و برای هر مدتی كه بخواهد می تواند از گوشی و سیم كارت غیرایرانی خود در ایران استفاده نماید. به این بازه زمانی ۳۰ روزه وضعیت خاكستری گفته می شود كه كاربر می تواند بدون ثبت دستگاه خود از خدمات اپراتوری استفاده نماید.
همینطور در صورتیكه مسافر بخواهد برای مدت كمتر از ۳۰ روز در ایران بماند و از سیم كارت ایرانی استفاده نماید، بدون نیاز به رجیستری می تواند در این مدت ۳۰ روزه از گوشی خود در ایران استفاده نماید. باید توجه داشت زمان ۳۰ روز پس از نخستین برقراری ارتباط سیم كارت با شبكه اپراتوری محاسبه می شود. ازاین رو در صورت سفر مجدد پس از گذشت این ۳۰ روز، برای دریافت خدمات اپراتوری، تجهیز باید ثبت گردد.
اما اگر مسافر قصد استفاده از سیم كارت ایرانی دارد و مدت حضور وی بیشتر از ۳۰ روز است یا به صورت متداول قصد ورود و خروج از كشور را دارد (مانند دانشجویان خارجی، مشاوران پروژه ها و …)، برای دریافت خدمات اپراتوری، تجهیز باید در دفاتر گمرك واقع در مبادی ورودی كشور ثبت گردد. حقوق و عوارض گمركی بر مبنای ارزش گوشی تلفن همراه مسافر تعیین می شود.
ازاین رو در صورتیكه مسافر بخواهد از سیم كارت داخلی روی دستگاه ثبت نشده خود استفاده نماید، ضمن دریافت پیامك اخطار در خصوص موقتی بودن خدمات دریافتی، مراكزی كه می تواند برای ثبت دستگاه خود و پرداخت هزینه های لازم به آنها رجوع كند به وی اطلاع رسانی خواهد شد. كاربر برای ثبت دستگاه خود در سامانه رجیستری می تواند به دفاتر گمرك الكترونیك در مبادی ورودی كشور و یا دفاتر پیشخوان رجوع كند.
همینطور اخیراً برخی در دریافت كد متناظر گمركی مشكلاتی داشتند كه در نهایت در اطلاعیه ای عنوان شد اگر متقاضیان ثبت اطلاعات تلفن همراه مسافری در زمان ثبت شناسه (IMEI) دستگاه در سامانه گمرك خطایی در خصوص تعریف نشدن كد متناظر گمركی دریافت نمودند، در صورتیكه شناسه قبل از برقراری ارتباط برخط گمرك و همتا، در گمرك ثبت شده باشد، بعد از بررسی های لازم، كد فعال سازی از سوی سامانه همتا برای متقاضی ارسال می شود.1398/01/03
15:14:15
5.0 / 5
2189
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
از دست ندهید!