بیانیه مركز ملی فضای مجازی در محكومیت اقدامات اینستاگرام


لینك بگیر دات كام: مركز ملی فضای مجازی در محكومیت اقدامات شبكه اجتماعی اینستاگرام در حذف حساب های كاربران ایرانی بیانیه داد.

به گزارش لینك بگیر دات كام به نقل از ایسنا، در این بیانیه آمده است: در سال های اخیر اقدامات سلطه طلبانه و مداخله جویانه دولت آمریكا به حوزه فضای مجازی باز تسری پیدا كرده و با اعمال فشار بر نهادها و مراجع بین‏‬ الملی، نفوذ در سكوها، خدمات و شبكه های اجتماعی و كوشش برای انحصار حاكمیت خود بر اینترنت به دنبال حفظ منافع خود در ابعاد مختلف اقتصادی و سیاسی و فشار بر سایر كشورها بوده و با اقداماتی همچون دخل و تصرف در حقوق اساسی كاربران فضای مجازی، نقض اصل بی طرفی شبكه و شبه انحصار شركت های آمریكایی بر شبكه های اینترنتی، اصل بی طرفی در ارتباطات و اطلاعات را نقض كرده است.
این بیانیه می افزاید: از طرفی، تشدید و اعمال تحریم های یك ‏جانبه و ظالمانه اخیر در حوزه های مختلف ارتباطی و فناوری اطلاعات، كاربران، توسعه دهندگان و صاحبان كسب و كار های ایرانی و به خصوص شركت های نوپا را در برخورداری از خدمات پایه و ورود به بازار رقابت جهانی با مشكل مواجه ساخته است.
در ادامه این بیانیه آمده است: امروزه به كرات شاهد مسدودسازی حساب كاربران ایرانی در شبكه های مختلف اجتماعی همچون توئیتر و اینستاگرام و اعمال محدودیت در دسترسی به منابع علمی و تحقیقاتی و خدمات مختلف كاربردی توسط شركت های آمریكایی به واسطه تحریم های آن كشور هستیم كه از مصادیق بارز سانسور، نقض جریان آزاد اطلاعات و نقض حقوق بشر است.
اینگونه رفتارها در شرایطی كه دولت آمریكا حق تشخیص و انتساب هرگونه تخلف و جرم در فضای مجازی به كشورها، سازمان ها و نهادها و حتی نحوه و میزان برخورد با موارد انتسابی را برای خود محفوظ می داند، اختصاص به تقابل با جمهوری اسلامی ایران نداشته و فرهنگ، هویت، استقلال، اقتصاد و ارزش های همه ملت ها را تهدید می كند.
درانتها این بیانیه تاكید شده است: رفتار اخیر شبكه اجتماعی اینستاگرام در همراهی با این اقدامات غیرمنطقی و فاقد ارزش بین المللی از طرف دیگر كشورها و مجامع جهانی، در تضاد با فلسفه فعالیت شبكه های اجتماعی، آزادی بیان و حقوق ملت هاست و لازم است نهادهای مسئول با عنایت به جایگاه خود در حوزه دیپلماتیك و حقوق و روابط بین الملل، اقدامات حقوقی لازم برای طرح شكایت و پیگیری احقاق حقوق سلب شده از مردم عزیز كشور به عمل آورند.
مركز ملی فضای مجازی از عموم مردم خصوصاً فرهیختگان، اصحاب رسانه و فرهنگ انتظار دارد در ارتباط با تبیین این گونه رفتارهای غیراصولی و نابخردانه دولت آمریكا نقش فعالی داشته باشند.
همانگونه كه بارها هم اعلام شده نمی توان مقدرات یك جامعه در حوزه رسانه، آموزش، بهداشت و خدمات اقتصادی را بر روی سكوهای بیگانه قرار داد. از این رو، از همه فعالان اقتصادی و نهادهای ذی ربط مؤكداً می خواهیم كه راه اندازی و توسعه سكوهای داخلی را وجهه همت خود قرار دهند.1398/01/29
14:51:13
5.0 / 5
1973
تگهای مطلب: آموزش , اینترنت , خدمات , سئو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
از دست ندهید!