تصمیم جدید وزارت نیرو برای استخراج كنندگان ارز مجازی


لینك بگیر دات كام: بهره گیری از برق ارزان ایران برای استخراج غیرقانونی ارز مجازی كه تبعاتی همچون لطمه رساندن به شبكه های برق را درپی دارد، وزارت نیرو را بر آن داشت تا مبادرت به قطع برق انشعاب استخراج كنندگان ارز مجازی (ماینرها) برای حفظ پایداری شبكه كند.

به گزارش لینك بگیر دات كام به نقل از ایسنا، آمار و ارقام از آن حكایت می كند كه قیمت استخراج هر بیت كوین در جهان ۷۰۰۰ دلار است و برای هر بیت كوین ۷۲ هزار كیلووات ساعت برق مصرف می شود كه به اندازه مصرف ۲۸ مشترك است. فرآیندی كه هزینه آن در ایران به سبب ارزان بودن قیمت برق برای سرمایه گذاران این حوزه بسیار به صرفه بوده و بنا بر این اخبار از هجوم این افراد به كشور حكایت دارد.
در این راستا چندی پیش، همایون حائری در یك نشست خبری با اشاره به مباحثی كه در مورد استفاده از برق برای استخراج ارز دیجیتالی مطرح گردیده است، اظهار داشت: برق در ایران بسیار ارزان است و با عنایت به این بعضی از سرمایه گذاران بیت كوین هستند كه به كشور هجوم آورده اند. قیمت استخراج هر بیت كوین در جهان ۷۰۰۰ دلار است و برای هر بیت كوین ۷۲ هزار كیلووات ساعت برق مصرف می شود كه به اندازه مصرف ۲۸ مشترك است. تعداد این افراد اخیرا افزایش پیدا كرده و می تواند به ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ مگاوات نیز برسد.
معاون برق و انرژی وزیر نیرو از ارائه ی پیشنهاداتی توسط وزارت نیرو برای حل این مساله آگاهی داد و اظهار داشت: وزارت نیرو پیشنهاد داده است كه باید نرخ مناسبی برای این افراد در نظر گرفته شود، برای اینكه آنها دستگاه هایی را وارد كشور می كنند و از حق مردم ما بهره مند می شوند. ما تاكید كردیم كه باید نظارت شروع شده و پایش صورت بگیرد. این اقدامات از سال پیش شروع شده و پیشنهاد كرده ایم كه تعرفه ای با نرخ صادراتی برای این افراد در نظر گرفته شود.
وی با بیان این كه پیشنهاد وزارت نیرو در كمیسیون اقتصادی مطرح گردیده است، اظهار نمود: البته این افراد هم اكنون قابل شناسایی نیستند، اما وقتی تعرفه مشخص شود، شناسایی می شوند.
معاون برق و انرژی وزیر نیرو با تاكید بر این كه وزارت نیرو مسئول تأمین برق مردم است، اظهار داشت: بیت كوین هر مزایایی كه دارد، برای خودش دارد؛ این افراد با دستگاه خودشان از برق مجانی ما استفاده می نمایند، در صورتیكه باید از ما اجازه بگیرند. زمانی كه مردم با هفت درصد افزایش تحت فشار قرار می گیرند، چرا باید هزینه چنین چیزی را پرداخت كنند.
تدوین نرخ و ضوابط لازم
او همینطور چندی بعد از برگزاری نشست خبری مذكور اعلام نمود: در كشور عده ای با بهره گیری از سوخت فسیلی یارانه ای و هزینه های یارانه ای صنعت برق مبادرت به استخراج رمز رزها همچون بیت كوین می كنند كه این كار اگر به صورت پنهانی و بدون پایش برق مصرفی هم باشد، می تواند مفهوم قاچاق انرژی را در اذهان القا كند. دولت در حال تدوین نرخ و ضوابط لازم برای فعالیت استخراج رمز ارزها است و بزودی شرایط این كار جهت استفاده از شبكه برق سراسری اعلام می شود.
تصمیم جدید وزارت نیرو
در این راستا، سخنگوی صنعت برق در آخرین اظهار نظر خود گفته است كه انشعاب های برق كه به صورت غیرمجاز در اختیار استخراج كنندگان ارز مجازی (ماینرها) قرار گرفته است، در امتداد حفظ پایداری شبكه قطع می شود. مصطفی رجبی مشهدی در مورد ابلاغ قطع برق ماینرها یا استخراج كنندگان ارز مجازی اظهار داشت: هم اكنون هیچ تعرفه قانونی برای این گروه از مصرف كنندگان تعریف نشده است. برمبنای بند "د" ماده ۵۰-۴ بخشنامه تكمیلی تعرفه های برق، در صورتی كه برق به صورت غیرمجاز (در بخشی به غیر از مورد ذكر شده در پروانه انشعاب) به مصرف برسد، شركت برق موظف به قطع انشعاب مذكور است.

وی با تاكید بر اینكه حالا كه هیچ تعرفه قانونی برای این گروه از مصرف كنندگان تعریف نشده و توانیر به لحاظ قانونی اجازه ارائه خدمات و واگذاری انشعاب به این دسته را ندارد، اظهار نمود: برمبنای ماده قانونی مذكور، موظف به قطع برق این مصرف كنندگان جدیدالورود به شبكه هستیم.
تبعات استفاده غیرمجاز از شبكه برق

رجبی مشهدی با بیان این كه استفاده های غیرمجاز از شبكه برق موجب افت ولتاژ شبكه های توزیع می شود و احتمال لطمه دیدن وسایل برقی مردم را بیشتر می كند، اشاره كرد: در حقیقت صنعت برق برای پشتیبانی از حقوق مصرف كنندگانی كه انشعاب های قانونی و مجاز دارند مجبور به قطع برق استخراج كنندگان ارزهای مجازی و یا سایر استفاده كنندگان غیرمجاز از شبكه است. به سبب برق بسیار زیادی كه برای استخراج ارز مجازی مورد نیاز است، این كار امكان دارد به شبكه های برق نیز لطمه وارد كند كه در این شرایط نیز خسارت وارده به شبكه، از مالك انشعاب هایی كه امتیاز استفاده از برق را به صورت غیرمجاز در اختیار دیگران قرار داده اند، قابل دریافت است.
منبع:

1398/03/31
21:17:21
5.0 / 5
2098
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵