اسكناس های معلق در فضای مجازی


به گزارش لینك بگیر دات كام یك كارشناس حوزه پول الكترونیكی با اشاره به گسترش رو به رشد پول های الكترونیكی در مبادلات فضای مجازی از عدم وابستگی این پول ها به ارز یا نهاد خاصی اطلاع داد.

سهیل شهیدی در گفت وگو با ایسنا، با بیان این كه حوزه پول های الكترونیك (بیت كوین ها) در دنیا روز به روز در حال گسترش هستند، اظهار داشت: در ایران اما چیزی به عنوان پول الكترونیكی نداریم؛ هرچند ظاهرا قرار است برنامه هایی برای ارز رمزی را در آینده در ایران هم اعلام شود. در حالی كه در خیلی از كشورهای توسعه یافته و خصوصا چین این حوزه از تبادلات مالی الكترونیكی بسیار رشد یافته است.
او با عرضه تعریفی از بیت كوین ها، ادامه داد: از لحاظ الگوریتمی پول ها یا ارزهای الكترونیكی، سیستم های پولی الكترونیكی هستند كه به واسطه بلاك چین ها مدیریت و اداره می شوند. اینگونه پول ها هیچ گونه وابستگی به هیچ كجا ندارند بلكه توسط شبكه ای از كاربران مختلف مدیریت می شوند. این سیستم پولی متفاوت از سیستم هایی مانند "پیپل" یا "وب مانی" یا دلار در آمریكا هستند چون كه اینها از جانب یك نهاد مشخص عرضه و حمایت می شوند اما بیت كوین ها یا پول های الكترونیكی متولی خاصی ندارند و توسط مجموعه ای از همه كاربران شبكه مدیریت می شوند.
این كارشناس در ادامه با تاكید بر این كه بیت كوین ها فاقد مركزیت خاصی هستند، به عدم امكان سوءاستفاده و هك این پول اشاره و اظهار نمود: این پول ها از یك شبكه متصلی از پردازنده هایی كه در سراسر دنیا به اینترنت متصل می شوند به وجود می آید و مبادله می گردد. بیت كوین ها در واقع رشته ای از كاراكترها هستند كه وقتی می خواهیم پولی را انتقال دهیم همه باید این انتقال را اعتبارسنجی كنند و تایید كنند كه این پول از فلان حساب به فلان حساب منتقل می گردد. به خاطر وجود این نظارت هست كه می گویند كسی نمی تواند دراین سیستم نفوذ كند، چون كه باید با حجم عظیمی از افراد روبه رو شوند و آنقدر قدرت داشته باشد كه بتواند بیش از ۵۱ درصد از نودهایی كه در این سیستم هستند را هك كنند.
شهیدی همینطور با اشاره به دیگر خصوصیات بیت كوین ها اظهار نمود: "بیت كوین" بسیار تقسیم پذیر است و به همین خاطر می توان ریزترین تراكنش ها را با آن انجام داد و حتی كمترین مبالغ را هم با استفاده از این درگاه انتقال داد؛ ضمن اینكه نرخ كارمزد بسیار پایینی هم دارد.
او اظهار نمود: سیستم بیت كوین را می توان در خیلی از فعالیت های مجازی هم مورد استفاده قرار داد به این صورت كه با نصب درگاه بیت كوین در سایت ها و شبكه های مجازی می توان نرم افزارها و یا حتی كالاهایی كه برای فروش تولید شده اند را مبادله كرد.
شهیدی در انتها بیت كوین را یك فرصت برای شرایط حال حاضر اقتصادی كشورمان ارزیابی كرد و اظهار داشت: با عنایت به تحریم ها استفاده از بیت كوین ها می توانند در بحث توسعه گردشگری و گشایش مبادلات مالی بسیار راهگشا باشد، چون كه پول های الكترونیكی هیچ وابستگی به دلار یا هر پول دیگری ندارند و تحت تاثیر شرایط سیاسی عمل نمی كنند.
تاكنون هیچ دولتی مشخصا "Bitcoin" را به رسمیت نشناخته است و تنها بعضی از دولت ها بر كالا بودن آن صحه گذاشته اند. به لحاظ فنی و كاركردی بیت كوین نوعی پول دیجیتال بر پایه شبكه همتا به همتا، امضای دیجیتال و یا اثبات دانایی صفر است كه به كاربران امكان می دهد بدون هیچ واسطه ای انتقال پول را به صورت غیرقابل بازگشت انجام دهند. گره های شبكه بیت كوین هر معامله را در شبكه اعلام می كنند كه بعد از تأیید در یك سیستم اثبات كار، در یك تاریخچه عمومی به نام "Blockchain" ذخیره می گردد.


 

1396/09/06
23:42:21
5.0 / 5
3599
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳