تضمین كیفیت سرعت اینترنت


به گزارش لینك بگیر دات كام رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با تاكید بر تضمین كیفیت سرعت در ۹۵ درصد زمان ها در تعرفه های جدید توسط اپراتورها، اظهار داشت: در این مصوبه ما كف سرعت را تعیین كرده ایم اما محدودیتی برای سقف سرعت نیست. رگولاتوری هم در این زمینه نظارت خواهد داشت.

به گزارش لینك بگیر دات كام به نقل از ایسنا، حسین فلاح جوشقانی در حاشیه جلسه صبحانه كاری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اتاق بازرگانی، در جمع خبرنگاران با اشاره به مصوبه نرخ های جدید اینترنت ثابت كه از دهم آذرماه جاری اجرایی می شود، اظهار نمود: تعرفه های جدید از ۱۰ آذرماه جاری لازم الاجراست. تابحال دو اپراتور اینترنت جدول تعرفه های خویش را اعلام نموده اند و اپراتورهای دیگری هم باید جدول تعرفه های جدید خویش را مطابق با سرعت درنظرگرفته شده در این مصوبه، برای كاربران اینترنت اعلام كنند.

وی با اشاره به اینكه در این مصوبه، نرخ تعرفه ها در سرعت مشخص شده است و مبحث اعمال سیاست منصفانه را به عهده اپراتورهای اینترنت گذاشته ایم، اضافه كرد: مطابق با جلساتی كه با اپراتورهای اینترنت داشته ایم و بازخورد اعلام تعرفه ها، پیش بینی می كنیم كه سرویس اینترنت با قیمت مناسبی برای مردم اعمال شود. برآوردها نشان داده است كه اپراتورها قصدی برای محدود كردن سرعت اینترنت ندارند و با اعمال سیاست مصرف منصفانه نیز، مشتركان بیشتر منتفع خواهند شد.

تعیین مصوبه بر حسب شرایط رقابتی

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اشاره به نارضایتی برخی كاربران از تعرفه های اعلام شده، بیان كرد: بخش عمده ای از این مصوبه و سیاستی كه بر آن حاكم است، به عهده شرایط رقابتی گذاشته شده است و اطمینان داریم كه اپراتورهای اینترنت برای حفظ بازار خود، شرایط را بهبود می دهند و امیدواریم در مجموع شرایط دریافت سرویس اینترنت بهتر از گذشته شود.

فلاح جوشقانی با اشاره به اینكه برای تضمین سرعت در تعرفه های جدید اپراتورها ملزم شده اند كه در ۹۵ درصد زمان ها كیفیت سرعت را تضمین كنند، تصریح كرد: رگولاتوری هم در این زمینه نظارت خواهد داشت. البته در این مصوبه برای تعرفه گذاری ما كف سرعت را تعیین كرده ایم و محدودیتی برای سقف سرعت نیست. از اپراتورها هم اینترنت خواسته ایم كه بر مبنای این سرعت، اینترنت را بدون در نظرگرفتن حجم و طبق مصرف منصفانه ارائه نمایند.

وی با اشاره به تعیین مدل مصرف منصفانه بر عهده اپراتورها، توضیح داد: اپراتور می تواند یكی از دو روش را برای سیاست مصرف منصفانه اعمال كند؛ به این مفهوم كه یا درصورت رسیدن مشترك به سقف حجمی مدنظر اپراتور، سرعتش را به ۱۲۸ كیلوبیت برثانیه برساند و یا اینكه مشترك را در دوره زمانی مدنظر، به خرید حجم اضافه ترغیب كند.

معاون ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: مقرر شده است كه به اندازه هر میزان مصرف كاربران از اینترنت، دو برابر مصرف از شبكه ملی داخلی برای كاربر لحاظ شود و اپراتور موظف است كه این میزان مصرف را به كاربر اعلام نماید. برای مثال اگر در قرارداد كاربر، ۴۰ گیگابایت حجم مصرف اینترنت خارجی درنظر گرفته شده است، باید حجم مصرف سایت های داخلی برای آن، ۸۰ گیگابایت باشد. این میزان مصرف باید به مشترك اعلام و در قراردادها، پرتال و تبلیغات اپراتورهای عرضه دهنده خدمات مشخص شود.

فلاح جوشقانی با اشاره به اقدام برخی اپراتورها برای ترغیب مشتركان به تمدید قراردادهای قبلی و سرویس اینترنت حجمی اظهار نمود: ممكن است برخی اپراتورها بخواهند در این فرصت باقی مانده تا ۱۰ آذرماه، قراردادهای قبلی خویش را با مشتركانشان تمدید كنند، اما گزارشی مبنی بر اقدام ضدرقابتی نداشته ایم. البته در صورتی كه مصوبه جدید اجرا شود، ما به قراردادهای قبلی احترام می گذاریم و قراردادهای قبلی مشتركان با تعرفه های قدیمی فارغ از آنكه به نفع یا به ضرر مشترك یا اپراتور باشد، پابرجا است و اپراتور باید برپایه اینترنت حجمی به كاربر سرویس دهد. اما بعد از اتمام قرارداد، امكان تمدید آن با شرایط قبلی، ممكن نیست.
قطع سرویس بیش از 4000 سرویس پیامكی تبلیغاتی
وی با اشاره به آمار ساماندهی پیامك های تبلیغاتی اظهار نمود: بیش از 4000 قطع سرویس پیامكی برپایه شكایات مردم داشتیم. به تازگی وزیر ارتباطات دستور ویژه دادند كه شرایط را تسهیل كنیم تا موارد باقی مانده دیگر حل شود. حدود 150 هزار شكایت بوده، اما عده ای فرمت شماره را اشتباه نوشته و یا متن پیامك را ارسال كردند اما حدود 50 درصد آنها با فرمت درست ارسال شده است.
فلاح جوشقانی در پاسخ به این كه قطع سرویس به صورت قطع سیم كارت و یا پیامك اجرایی می شود، اظهار داشت: این سیم كارت ها معمولا صرفا با هدف ارسال سیم كارت خریداری می شوند و در صورت تماس با آنها پاسخگو نیستند. با شكایات مردم قطع پیامك از این سیم كارت ها انجام می شوند كه برای چنین سیم كارت هایی به مفهوم قطع كلی است.
رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درباره نحوه رسیدگی به شكایت از شماره های پیامك های تبلیغاتی، بیان كرد: اگر شكایت از یك شماره به پنج عدد برسد و بررسی شود كه طی سه روز گذشته این شماره اقدام به ارسال پیامك انبوه كرده كه برپایه مصوبه 400 عدد در نظر گرفته شده است، همینطور اگر این شماره تماس صوتی نداشته باشد، اقدام به قطع سرویس خواهیم كرد. ازاین رو صرف شكایت كافی نیست، زیرا ممكن است برخی با هدف شخصی اقدام به ارسال شماره كنند.


 

1396/09/07
22:58:16
5.0 / 5
3737
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
از دست ندهید!