به نام حاجیان به كام قاچاق چیان


لینك بگیر دات كام: سودی كه در واردات گوشی مسافری وجود دارد و گردنگیر به وجود مدارك سفر برای دریافت معافیت گمركی، سبب شده سودجویان این دفعه با استفاده از مدارك حجاج، مبادرت به ثبت گوشی كنند.

به گزارش لینك بگیر دات كام به نقل از ایسنا، در این راستا وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در صفحه توییتر خود آورده است " عده ای كلاهبردار به حاجیان امسال سیمكارت بلاعوض داده اند، سپس از مدارك آنها سوءاستفاده كرده و گوشی قاچاق ثبت كرده اند. ولی انگار ما را نشناخته اند. خواهند دید كه حق الناس گفتن های ما الكی نیست. با دزدی مبارزه می نماییم چه بزرگ باشد و چه كوچك".
بعد از اجرای طرح رجیستری، بعضی از فروشندگان سودجو در بازار مبادرت به افزایش قیمت گوشی با این بهانه كردند، در صورتیكه مسئولان بارها اعلام كردند رجیستری هزینه ای ندارد و نباید موجب افزایش قیمت شود. از طرفی در یك سال گذشته، سوژه افزایش نرخ ارز نیز با عنایت به ماهیت وارداتی بودن گوشیها، سبب افزایش دو تا سه برابری قیمت گوشیها شد.
البته گوشیهایی كه در بازار وجود داشتند هم در مقایسه با همان گوشیها در خارج از كشور، گران تر بودند و این مساله موجب شد برخی به دنبال واردات گوشی مسافری باشند، برای اینكه به قول جهرمی، هر مسافر می تواند ۸۰ دلار بار مسافرتی با خود به همراه داشته باشد و مسافران می توانند از این معافیت گمركی برای واردات گوشی استفاده كنند.
واردات گوشیهای مسافری با هزینه ی پایین تر، سبب شد سودجویان كه مسافر نبودند هم از این امكان فراهم شده كه با استفاده از كارت ملی، امكان واردات یك گوشی وجود داشت، استفاده كنند. در مقطعی شرایط این طور بود كه قاچاقچی بارش را بدون ثبت سفارش به صورت قاچاق وارد كشور می كرد و با عنوان گوشی مسافری می توانست كد رجیستری بگیرد.
بنا بر این بعد از مدتی، این روند شكل صحیح تری به خود گرفت؛ همانطور كه جهرمی اظهار نمود كه سوژه وصل سیستم سامانه نیروی انتظامی به گمرك مطرح است كه باید اتفاق می افتاد. قرار بود این اتصال برای مشخص شدن دقیق واردات گوشی بوسیله مسافر صورت بگیرد، نه این كه به اسم بار مسافر، بتوان خارج از روال های مورد تأیید وزارت صنعت، معدن و تجارت، گوشی وارد كرد.
اما بنظر می رسد سوژه واردات گوشی مسافری توسط كسانی كه واقعا مسافر نبودند و از اطلاعات مسافران سوءاستفاده كردند، به اینجا ختم نشده است. بااینكه با اتصال سامانه های نیروی انتظامی و گمرك، دیگر فقط كارت ملی برای واردات گوشی مسافری كافی نیست و مسافر واقعی می تواند از این امكان استفاده نماید، برخی با گرفتن اطلاعات مسافران، مبادرت به واردات گوشی به اسم آنها كرده اند.
چونكه در این بین آذری جهرمی بتازگی در صفحه توییتر خود از كلاهبرداری عده ای كه به حاجیان امسال سیمكارت بلاعوض داده اند و از مدارك آنها سوءاستفاده و گوشی قاچاق ثبت كرده اند خبرداده است.
رضا باقری اصل - دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات - نیز با اشاره به این اظهارات وزیر در توییتر نوشته است: دفاتری كه به اطلاعات حاجیان دست درازی كردند را ضمن تعلیق یا انحلال طبق ماده ۲۵ قانون جرایم كامپیوتری ۷۵۳ مجازات و مواد ۱۹ و ۲۰ مسئولیت اشخاص حقوقی به مراجع قضایی معرفی كنید.
منبع:

1398/06/13
15:04:22
5.0 / 5
1955
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
از دست ندهید!