نگاه نزدیك به پرقدرت ترین پردازنده موبایل در دنیای آندروید


لینك بگیر دات كام: این تراشه بالاترین تعداد ترانزیستور در صنعت نیمه هادی را ارائه می دهد؛ این بدین معناست كه از این پس انتقال اطلاعات از یك بخش تراشه به بخش دیگر، با سرعت بیشتری نسبت به قبل انجام می شود. بعلاوه هوآوی الان طراحی و معماری خودرا در بخش های پردازشی و ارتباطی 5G یكپارچه كرده و همین سبب شده تا این تراشه یكی از پربازده ترین و كارآمدترین تراشه های بازار جهانی باشد.


در ۳۵ سال قبل تكنولوژی به سرعت پیشرفت كرده و بعد از عرضه كامپیوتر های شخصی غول پیكر در دهه ۸۰ میلادی، الان شاهد گوشیهای هوشمند با ابعاد بسیار كوچك تر در دستان كاربران هستیم كه امكان دسترسی به اطلاعات را با سرعت بسیار بالایی فراهم می آورد. گوشیهای هوشمند برای عملكرد مناسب با كارایی بالا، مانند كامپیوترهای خانگی نیازمند راهكارهای سخت افزاری و نرم افزاری پیچیده هستند تا بتوانند تجربه ای بدون نقص را در اختیار كاربران قرار دهند.

معماری بخش ۵G پردازنده
اوایل سال ۲۰۱۹ شركت هوآوی پرچمدار Huawei Mate ۲۰ X ۵G را به همراه تراشه Kirin ۹۸۰ و مودم Balong ۵۰۰۰ معرفی نمود كه تجربه فوق العاده ای از شبكه ۵G را در اختیار كاربران قرار می داد. مهندسی این محصول به شكل جداسازی سنتی انجام شده است كه واحد پردازش را از مودم جدا می كند كه در نهایت این دو قطعه در دو ناحیه جداگانه كار خودرا انجام می دهند.
در حال حاضر روش جداسازی یكی از طریق های ایده آل به حساب می آید و بیشتر شركت ها برای تولید محصولات خود در بازار از این روش بهره برده اند. متاسفانه در این روش به علت این كه در یك بخش كار ارتباطات و در بخش دیگر كار پردازش های عمومی انجام می شود، در نهایت شاهد تولید حرارت و پردازش های بیش از اندازه هستیم كه در نهایت موجب مصرف انرژی بیشتر و اتمام سریع تر شارژ باتری می شود. در همین راستا و برای حل این مشكل، شركت هوآوی از تراشه جدید خود با نام Kirin ۹۹۰ ۵G رونمایی كرده است.
در زمینه فناوری های جدید، گوشیهای هوشمند جزء مهمترین فناوری های روز به شمار می روند؛ برای اینكه هر روز در جیب شما قرار دارند. این نكته بسیار مهم می باشد كه تراشه های پرچمدار بتوانند با عنایت به قیمتی كه برای آنها پرداخته می شود، تجربه بهینه ای را در اختیار كاربران قرار دهند. هوآوی موفق شده است تا در این تراشه اعجاب انگیز، اتصالات پر سرعت، انتقال اطلاعات با سرعت بالا، پردازش گرافیكی كارآمد، محاسبات با سرعت بالا و كاهش حرارت را محقق كند. نكته جالب این است كه تراشه هوآوی Kirin ۹۹۰ ۵G موفق شده است تا پیشرفت های شگفت انگیزی را در بخش های مختلف بدست بیاورد. بیایید كمی دقیق تر به قابلیت های تراشه Kirin ۹۹۰ ۵G نگاه نماییم.
هم حالا این نخستین تراشه تجاری ۵G در جهان است كه سرعت بسیار بالایی را به خصوص در زمینه دانلود اطلاعات در اختیار كاربر قرار می دهد. این سریعترین تراشه ۵G است كه تا به امروز مشاهده كرده ایم. این تراشه سرعت دانلود ۲.۳ گیگابیت در ثانیه و سرعت آپلود ۱.۲۵ گیگابیت در ثانیه را ارائه می دهد. برای كسانی كه متوجه مدلول این اعداد نیستند، باید بگوییم كه با استفاده از این تراشه می توانید یك فایل ۳۰۰ مگابایتی را در مدت زمان ۱ ثانیه دانلود كنید و آپلود فایلی با حجم ۱۶۰ مگابایت تنها در مدت زمان ۱ ثانیه صورت خواهد گرفت. تراشه Kirin ۹۹۰ ۵G از معماری های NSA و SA در شبكه ۵G نیز پشتیبانی می كند. این بدان معناست كه با وجود شبكه های مختلف در سراسر جهان، با استفاده از انواع و ساختارهای مختلف شبكه ۵G، این تراشه قادر به پشتیبانی از همه شبكه های ۵G در آینده خواهد بود كه در كشورهای گوناگون استفاده می شود.
تراشه Kirin ۹۹۰ ۵G به یك پردازنده سفارشی سازی شده با طراحی نوآورانه مجهز شده است. این پردازنده هشت هسته ای از دو هسته بسیار بزرگ A۷۶، دو هسته بزرگ A۷۶ و چهار هسته كوچك تر A۵۵ تشكیل شده است كه عملكرد آن بسیار عالی و مصرف انرژی آن بهینه سازی شده است. در مقایسه با تراشه اسنپ دراگون ۸۵۵، سرعت اجرای برنامه ها در این تراشه بین ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش یافته است. در این تراشه مصرف انرژی تا ۶۰ درصد كاهش یافته و این بسیار عالی است.
تراشه Kirin ۹۹۰ ۵G از یك واحد پردازش گرافیكی كاملا جدید استفاده می نماید. این واحد پردازش گرافیك ۱۶ هسته ای از نوع Mali-G۷۶ است كه در مقایسه با واحد پردازش گرافیكی Kirin ۹۸۰ شش هسته بیشتر دارد و همین طور از یك كامپایلر واحد پردازش گرافیكی و فناوری Smart Cache تشكیل شده است كه دستورالعمل های GPU را ساده سازی می كند كه موجب صرفه جویی در مصرف پهنای باند حافظه DDR می شود و بار پردازنده گرافیكی را می كاهد. این بدان مدلول است كه قدرت پردازش گرافیكی تا ۳۸ درصد افزایش می یابد و مصرف انرژی تا ۴۴ درصد كاسته می شود.

هوش مصنوعی:
هوآوی به خاطر رونمایی از چیپست Huawei Kirin ۹۷۰ كه برای نخستین بار پردازنده اختصاصی هوش مصنوعی را به دنیا معرفی نمود، بر سر زبان ها افتاد. همین طور پردازنده هوش مصنوعی مجزای هوآوی بعنوان پردازنده شبكه عصبی یا NPU نیز شناخته می شود. NPU هوآوی با سرعت بخشی هرچه بیشتر به دسترسی به اطلاعات، یك تجربه بی نظیر از هوش مصنوعی را به مصرف كنندگان ارائه كرد تا بدانند چگونه هوش مصنوعی زندگی روزمره شما را غنی تر می كند.
پس از Kirin ۹۷۰، هوآوی Kirin ۹۸۰ را معرفی نمود كه دارای NPU دوگانه است و امكان دست یابی به سرعت بالاتر و دسترسی به اطلاعات بر پایه هوش مصنوعی را می دهد. حالا با معرفی چیپست Kirin ۹۹۰ ۵G، شاهد معماری جدید داوینچی ( DaVinci ) برای NPU هستیم كه عملكرد خیره كننده ای در ارائه تجربه هوش مصنوعی به مصرف كنندگان دارد. در عین حال هوآوی با پیشگامان هوش مصنوعی و حوزه های مختلف برای ارائه فناوری های بر پایه صدا همچون HiVoice، فناوری های بر پایه غذا چون محاسبه و تشخیص كالری مواد غذایی با استفاده از هوش مصنوعی، وارد همكاری شده است. همین طور هوآوی عناصر دیگری چون لمس تعاملی ارائه كرده است؛ هنگامی كه بر روی یك گوشی چیزی را مشاهده می كنید كه نمی دانید چیست یا می خواهید درباره آن اطلاعات به دست بیاورید، كافی است یك دستگاه هوآوی را دست بگیرید و بر روی شیء مورد نظر ضربه بزنید. سپس فناوری هوش مصنوعی جدید هوآوی قادر به تشخیص آن شیء و ارائه اطلاعات برای همان شیء است كه واقعاً اعجاب انگیز است.
این نخستین NPU دنیا با طراحی بزرگ-كوچك برای هسته های پردازشی است كه تجربه ای بهتر از هوش مصنوعی را به كاربران در كار كردن با این چیپست جدید در فناوری های بر پایه هوش مصنوعی ارائه می كند. هسته اصلی این NPU در حقیقت بیشتر از ۳۰۰ عملیات منحصر به فرد انجام می دهد كه به شما امكان یك تجربه روان و بی نقص را می دهد و هنگامی كه به مسئله دوام باتری می رسیم، این هسته با راندمان انرژی بالا، سازگاری بهتر و بالاترین عملكرد در پردازش هوش مصنوعی را به هركسی در سراسر دنیا ارائه می كند.
بخش دیگر پرداشگر NPU در چیپستKirin ۹۹۰ ۵G امكان دستیابی به مصرف انرژی كمتر و همین طور قدرت پردازشی بیشتر را فراهم می آورد. بدین سبب عملكرد NPU قوی تر و مصرف انرژی چیپست جدید Kirin ۹۹۰ كمتر خواهد شد.
به لطف طراحی NPU، این واحد همین طور پیشرفت های شگرفی در ضبط ویدئو بر پایه هوش مصنوعی ارائه می كند. چیپست جدید Kirin ۹۹۰ ۵G از تفكیك آنی اشخاص موجود در تصویر با استفاده از هوش مصنوعی پشتیبانی می كند. بدین سبب می توانید انسان ها را از صفحه حذف كرده و از پس زمینه ویدئو برای مقاصد خود استفاده كنید. این توانایی از جداسازی سه تا چهار نفر در صحنه ویدئو پشتیبانی می كند كه می توان زمینه یا تصویر را با حفظ اشخاص موجود در تصویر، تعویض كرد. در واقع این تلاشی است تا با پیچیدگی كمتر، كاركردی مشابه زمینه سبز در سینما را در زندگی روزمره تجربه نماییم. این خاصیت از الگوریتم های هوشمند یادگیری ماشین و قابلیت های گرافیكی پیشرفته چیپست Kirin ۹۹۰ در زمینه ویدئو بهره می گیرد و آنرا در اختیار مصرف كنندگان در سراسر دنیا قرار می دهد.

مدیریت حافظه:
تراشه Kirin ۹۹۰ ۵G در زمینه حافظه رم، بهترین كارایی را در قیاس با سایر گوشیهای اندرویدی بازار ارائه می دهد؛ چونكه از حافظه نوع LPDDR۴X استفاده می نماید كه در تركیب با فناوری UFS ۳.۰+ عملكرد بسیار مطلوبی دارد.
هوآوی در چیپست Kirin ۹۹۰ از فناوری ساخت جدید ۷nm FF+ EUV بهره برده كه منجر به كاهش مصرف انرژی تا ۱۰ درصد شده است. وقتی به چیپست Kirin ۹۸۰ كه با فناوری ۷ نانومتری ساخته شده بود نگاه می نماییم، متوجه می شویم كه حدود ۶.۹ میلیارد ترانزیستور در آن استفاده شده است. ترانزیستورها در واقع به مانند جریان های الكتریكی هستند كه از مغز شروع می شوند و اطلاعات را از یك نقطه به نقطه دیگر می برند. حالا تراشه Kirin ۹۹۰ ۵G با داشتن ۱۰.۳ میلیارد ترانزیستور سطح جدیدی از سرعت انتقال اطلاعات را ارائه می كند. این درحالی است كه سایز این تراشه تنها به اندازه یك نوك انگشت است.
این تراشه بالاترین تعداد ترانزیستور در صنعت نیمه هادی را ارائه می دهد؛ این بدین معناست كه از این پس انتقال اطلاعات از یك بخش تراشه به بخش دیگر، با سرعت بیشتری نسبت به قبل انجام می شود. بعنوان مثال اموری نظیر باز كردن برنامه ها و هر آنچه شما با گوشی خود انجام می دهید، با داشتن تراشه Kirin ۹۹۰ ۵G سریع تر از قبل خواهد بود. بعلاوه هوآوی الان طراحی و معماری خودرا در بخش های پردازشی و ارتباطی ۵G یكپارچه كرده و همین سبب شده تا این چیپست یكی از پربازده ترین و كارآمدترین تراشه های بازار جهانی باشد.
اكنون هوآوی اعلام می كند كه چیپست جدید Kirin ۹۹۰ ۵G در محصولات جدید سری Mate كه بزودی معرفی می شود، به كار رفته است و این واقعاً هیجان انگیز است.
۲۱۲۱


منبع:

1398/06/31
15:22:47
5.0 / 5
1906
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳