ایرانسل 13 ساله شد


به گزارش لینك بگیر دات كام ایرانسل، بزرگترین اپراتور دیتای ایران، 13 ساله شد. به همین مناسبت، مشتركان ایرانسل می توانند در روز  29 مهر، بسته ویژه هفت روزه 13 گیگابایتی ایرانسل را با قیمت 13هزار تومان فعال كنند.


به گزارش روابط عمومی ایرانسل، 29 مهر 1398، مصادف با سیزدهمین سالروز راه اندازی شبكه تلفن همراه ایرانسل است.
در اواخر دهه 1370 و ابتدای دهه 1380 هجری شمسی، رشد سریع تقاضا برای خدمات تلفن همراه و فقدان توان و پیش نیازهای لازم در زیرساخت های موجود برای پاسخگویی به آن حجم از تقاضا، سبب پدید آمدن صف های طولانی برای ثبت نام سیم كارت تلفن همراه شده بود. دریافت سیم كارت، مستلزم صرف هزینه ای گزاف و انتظار طولانی بود و به جز بخش اندكی از مردم، سایر افراد امكان دسترسی به ارتباطات و خدمات تلفن همراه را نداشتند.
همین امر باعث شد تا در مهرماه ۱۳۸۲، در جهت اجرای برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی كشور و تحقق ماده ۱۲۴ این برنامه و با هدف توسعه ارتباطات و مخابرات از راه خصوصی سازی و سرمایه گذاری شركت های خارجی و هم به منظور پشتیبانی از سرمایه گذاری خارجی و مشاركت بخش خصوصی داخلی و ترویج رقابت، تضمین رقابت سالم، كاهش تصدی گری، نظارت بر تعرفه ها و كیفیت خدمات و پشتیبانی از مصرف كنندگان، مقدمات برگزاری مزایده اپراتوری دوم تلفن همراه توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برپا شود.
پس از انجام تشریفات مزایده و بررسی پیشنهادهای شركت كنندگان، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، نهایتا در ۲۷ بهمن ۱۳۸۲ كنسرسیوم ایرانسل را بعنوان برنده مزایده اپراتوری دوم تلفن همراه اعلام نمود.
با تصویب «قانون اجازه اجرای موافقتنامه پروانه شبكه و خدمات ارتباطات سیار» توسط مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان، شركت خدمات ارتباطی ایرانسل در تاریخ ۶ آذر ۱۳۸۴ پروانه شبكه خدمات ارتباطات سیار (GSM) را در سطح ملی و برای پوشش جغرافیایی سراسر ایران، از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دریافت كرد.
ایرانسل توانست در مدت زمان كوتاهی بعد از دریافت مجوز مذكور، مراحل راه اندازی و توسعه شبكه را به انجام رسانده و در ۶ شهریور ۱۳۸۵ (۹ ماه بعد از دریافت مجوز) بهره برداری آزمایشی از شبكه را آغاز كند. شبكه ایرانسل در ۲۹ مهر ۱۳۸۵ به صورت رسمی در شهرهای تهران، مشهد و تبریز راه اندازی شد.
ایرانسل با بهره گیری از متخصصان مجرب داخلی و خارجی، توانست شبكه خویش را در مدت زمان كوتاه و با سرعت قابل ملاحظه ای در سراسر كشور توسعه داده و عرضه خدمات با كیفیت در سطح استانداردهای جهانی را سر لوحه كار خود قرار دهد. ایرانسل در آن زمان، برای اولین بار در ایران، نسل 2.75 تلفن همراه (EDGE) را با قابلیت استفاده از «اینترنت همراه» در اختیار مشتركان خود قرار داد.
در راستای گسترش سهم بازار و توسعه محصولات و خدمات، ایرانسل با دریافت پروانه عرضه سرویس اینترنت ثابت (WiMAX) در تاریخ ۱۰ اسفند ۱۳۸۷، سرویس وایمكس را برای نخستین بار در ایران ارائه نمود.
ایرانسل همینطور موفق شد در تاریخ ۴ شهریور ۱۳۹۴، «پروانه سراسری انتقال داده مبتنی بر فناوری بی سیم ثابت بدون محدودیت در فناوری» را هم كسب كند كه به دنبال آن، محدودیت جغرافیایی و تكنولوژیك پروانه وایمكس برطرف شد.

ارائه اینترنت پرسرعت نسل سوم (3G) و چهارم (4G/LTE) همراه
در تاریخ ۱۴ مرداد ۱۳۹۳، ایرانسل مجوز آزمایشی عرضه اینترنت در نسل سوم، چهارم و بالاتر تلفن همراه را كسب و در روز ۴ شهریور ۱۳۹۳ شبكه نسل سوم (3G) را به صورت رسمی راه اندازی نمود.
ایرانسل اولین شبكه نسل چهارم تلفن همراه (4G/LTE) ایران را هم با فاصله كوتاهی از توسعه این فناوری در دنیا، در تاریخ ۲۹ آبان ۹۳ در مشهد مقدس راه اندازی نمود و با شتابی بی سابقه در اقصی نقاط ایران گسترش داد.
ایرانسل همینطور در روز 29 شهریور 1396، با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، اولین آزمایش شبكه كامل نسل پنج (5G) در ایران را با موفقیت انجام داد.
شركت خدمات ارتباطی ایرانسل در طول سال های فعالیت، با تلاش روز افزون برای ارتقای زیرساخت های خود، تابحال موفق به كسب 43 درصد از بازار تلفن همراه ایران شده است. همینطور تابحال تعداد 3785 شهر و دهستان تحت پوشش نسل سوم و 3108 شهر و دهستان تحت پوشش خدمات نسل چهارم اینترنت همراه ایرانسل قرار گرفته اند. 2121

1398/07/30
19:03:41
5.0 / 5
2048
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
از دست ندهید!