تعداد دامین فارسی فعال در ایران


لینك بگیر دات كام: طبق آمار ثبت دامنه ی مركز ثبت دامنه كشوری، بیش از یك میلیون و ۱۵۵ هزار دامنه فعال فارسی به ثبت رسیده و پسوند دات آی آر (ir.) بیشترین دامنه ی فعال را دارد.

به گزارش لینك بگیر دات كام به نقل از ایسنا، دامین یا دامنه (Domain) نامی است كه وب سایت از راه آن قابل دستیابی بوده و به صورت كلی از دو بخش نام و پسوند تشكیل شده است. نام دامنه بخشی است كه گویای نام برند یا فعالیت شما بوده و آنرا به دلخواه خود انتخاب می كنید. پسوندهای مجاز و معتبر در واقع پسوندهایی هستند كه توسط كمیته مخصوص تأیید و تصویب پسوندها یعنی آیكن (ICANN) تأیید شده باشند. نمونه های پسوندهای متداول com، org و ir هستند و انتخاب نام دامنه مناسب و ساده بسیار مهم بوده و همینطور در رتبه بندی (Ranking) نتایج جست وجوی گوگل هم تأثیرگذار است.
در ایران، پژوهشگاه دانش های بنیادی همچون مراكز اصلی برای ثبت دامنه های اینترنتی به حساب می آید و هر كاربری كه تمایل به ثبت دامنه ای برای بازگشایی سایت خود داشته باشد، باید به سایت این مركز و یا یكی از نمایندگان فعال آن در سطح كشور رجوع كند. این پژوهشگاه هم چنین آماری دقیق از دامنه های ایرانی را به دست می دهد.
مركز ثبت دامنه كشوری ایران زیرمجموعه پژوهشگاه دانش های بنیادی است و وظیفه ثبت دامنه ها در ایران را برعهده دارد. شاید گستره ی دامنه های سطح بالایی مانند Com، Net، Org و Info كه در سراسر وب وجود دارند و زمینه درخواست برای این دامنه ها در تمامی كشورها باز است، بسیار گسترده باشد كه برآورد آماری دقیق از آنها كمی مشكل شود، اما مركز ثبت دامنه آمار آخرین دامنه های ثبت شده را به دست می دهد.

آخرین آمار دامنه های ثبت شده
اما طبق آخرین آمار موجود در مركز ثبت دامنه كشوری ایران، از آغاز ثبت دامنه های فارسی در كشور تابحال یك میلیون و ۱۵۵ هزار و ۶۰۷ دامنه ثبت شده است و از بین پسوندهای ثبت شده ی فارسی، پسوند ir با یك میلیون و ۱۴۷ هزار و ۲۱۸ دامنه ی فعال در صدر قرار دارد. درواقع بیش ترین سهم متعلق به همین پسوند است؛ به صورتی كه از میان دیگر پسوندهای فارسی، هر كدام كمتر از ۵۰۰۰ دامنه را ثبت كرده اند.
دامنه هایی كه بیش تر از ۱۰۰۰ مورد ثبت شده دارند، co.ir با ۳۹۷۰ مورد، دامنه ایران با ۱۷۹۱ مورد و دامنه ac.ir با ۱۳۰۹ دامنه ی فعال می باشند. هم چنین دامنه های دیگری وجود دارند كه كمتر از ۱۰۰۰ مورد به نام آنها ثبت شده است. دامنه id.ir با ۵۴۲ مورد، دامنه org.ir با ۲۸۳ مورد، دامنه sch.ir با ۲۵۰ مورد و دامنه gov.ir با ۲۱۳ مورد هم در رتبه های بعدی فهرست قرار دارند. كمترین دامنه ثبت شده هم متعلق به دامنه net.ir با ۳۱ دامنه فعال است.

دامین فعال به این معنی است كه سایت روی آن راه اندازی شده باشد. گفتنی است با گرفتن بك لینك می توان سایت را فعال و پربازدید كرد.

 

1398/10/27
15:25:26
5.0 / 5
2473
تگهای مطلب: اینترنت , بك لینك , سایت , گوگل
این مطلب را می پسندید؟
(4)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
از دست ندهید!