بازار ICT ایران بالغ نیست


به گفته رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، رگولاتوری ایران در حوزه ICT در نسل ۳ قرار دارد و دلیلش هم این است كه بازار ما هنوز به بلوغ كافی نرسیده است. این در حالی است كه برخی از رگولاتورهای حوزه ICT و برادكستینگ در جهان به نسل ۴ هم رسیده اند.

به گزارش لینك بگیر دات كام به نقل از ایسنا، وضعیت اپراتورهای همراه در ایران تركیبی از نسل های دوم و سوم است و حركت به سمت استقرار نسل چهارم با خاصیت های مورد نیاز كشورمان از لزوم های اجتناب ناپذیر است. جامعیت و انسجام رگولاتوری نیز بعنوان یك خاصیت مهم باید در ارائه چارچوب تنظیمی مناسب برای كشور مورد توجه قرار گیرد.
مایكل پورتر، اندیشمند معروف در امتداد تبیین فضا و روندهایی كه استقرار نسل های نوین رگولاتوری را ضروری ساخته است می گوید: «موج اول و دوم IT متناظر با ظهور كامپیوترها و اینترنت، تحولات اساسی در بهره وری و بهبود زنجیره ارزش تولید ارائه كرد ولی ماهیت محصولات و خدمات كمتر دستخوش تغییر شد. در موج سوم IT متناظر با اشیا متصل، ماهیت خود اشیا و خدمات نیز متحول شده و سبب ایجاد تغییرات بنیادی در تمامی حوزه ها، كسب وكارها و روش زندگی مردم خواهد شد.»
بدین ترتیب باتوجه به تغییر ماهیت پدیدهها و خدمات و كسب وكارهایی كه در عصر جدید فضای مجازی با آن مواجه هستیم، همانطور كه درOTTها، شبكه های اجتماعی و خیلی از خدمات جدید فضای مجازی مشهود است، طبیعتا روش های مرسوم رگولاتوری نیز باید بازبینی و بازطراحی شوند.

تعریف نسل های رگولاتوری در مركز ملی فضای مجازی
در تعریف نسل های رگولاتوری در مركز فضای مجازی، در نسل اول رگولاتوری، انحصار نسبی حاكمیت بر تصدی گری و تمركز رگولاتوری بر فناوری ها وجود دارد؛ رگولاتوری نسل اول بر اساس تنظیم نوع فناوری ها و زیرساخت ها انجام می شده است. برای مثال چالش بین نهادهای متولی پخش، رسانه های دیجیتال و شبكه های ارتباطی (تلفن و موبایل) در كشور می تواند مبین استفاده از این نوع رگولیشن باشد. بدیهی است كه این روش رگولاتوری عموما فناوری محور دیگر به هیچ عنوان پاسخگوی نیازهای امروزی كشور نیست.
در نسل دوم تمركز بر شكست انحصارهای حاكمیتی به سمت تصدی گری غیردولتی و ترجیحا خصوصی است و سایر خاصیت های نسل اول عموما در آن حفظ می شود. رویكرد رگولاتوری كشور از دهه ۸۰ به صورت ضمنی موكد گرایش به این نسل از رگولاتوری در كشور را نشان میدهد.
در نسل سوم تمركز بر اصلاح ساختارهای تصدی گری به سمت خصوصی سازی واقعی و بهبود ساختار و رقابت و توسعه خدمات پایه و USO (خدمات عمومی اجباری) است. در این نسل گرایش به اصلاح ساختارهای تصدی گری بخش به جهت توسعه و بهبود آن غلبه داشته و امتداد طبیعی رگولاتوری نسل دوم است.
رگولاتوری نسل چهارم، علاوه بر حفظ خاصیت های نسل های قبلی در حوزه خصوصی سازی و اصلاح بخش، باید قابلیت تطبیق و هدایت بخشی را داشته باشد كه نه تنها به صورت تصاعدی در حال رشد است، بلكه بوسیله مداومت در نوآوری، تغییرات بنیادین در كسب وكارها و خدمات به وجود می آورد. در این نسل از رگولاتوری بر طبیعت دینامیك و پویای بخش و خدمات جدید كه دائما بر اساس فرآیندهای نوآوری به روز می شوند تاكید ویژه وجود داشته و توسعه متوازن و هدایت شده آن از اهداف اصلی است.

رگولاتوری ایران در نسل سه است
در این راستا حسین فلاح جوشقانی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به نسل بندی رگولاتورها اظهار نمود: طبق آخرین ارزیابی ITU (اتحادیه بین المللی مخابرات) رگولاتوری ایران در نسل سه قرار دارد، البته این لزوما بدان معنا نیست كه تكنولوژی ما هم نسل سه است. این در حالیست كه بعضی از رگولاتورهای حوزه ICT و برادكستینگ در جهان به نسل چهار هم رسیده اند و دلیلش هم این است كه بازار ما هنوز به بلوغ كافی نرسیده و همین طور قسمتی از این حوزه در اختیار صدا و سیماست، اما ما باید پاسخگو باشیم.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به وجود انحصار قانونی در بعضی از حوزه های ICT اظهار داشت: برای مثال در حوزه برادكستینگ رقابت نیست و ما نمی توانیم در این بخش امتیاز بگیریم و بنا بر این دشوار است كه بخواهیم رگولاتور نسل چهار شویم، چون در بعضی حوزه ها از لحاظ قانونی انحصار وجود دارد.
قبل از این سید بابك ابراهیمی -معاون راهبردی و توسعه بازار رگولاتوری- با اشاره به اینكه بر طبق رتبه بندی اتحادیه جهانی ارتباطات (ITU) سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی امتیاز رگولاتوری نسل سوم را كسب كرده، اظهار داشته بود: رگولاتوری ایران در سال ۲۰۱۷ با ۷۷ امتیاز رتبه ۸۷ را در بین رگولاتوری های عضو ITU كسب كرده بود كه در سال ۲۰۱۸ با كسب ۵ امتیاز بالاتر به رتبه ۷۵ ارتقاء یافت.
وی درباره فاكتورهای ارزیابی ITU اظهار كرده بود: اتحادیه جهانی ارتباطات عملكرد رگولاتوری كشورهای عضو را در چهار حوزه اختیارات، وظایف، نظام رگولاتوری و چارچوب رقابتی و بر طبق شاخص هایی همچون میزان رقابتی بودن بازارهای مختلف، اجرای طرح ترابردپذیری، نظارت بر خدمات و طیف فركانس، نوع مجوزهای صادرشده، نظارت بر كیفیت خدمات ارزیابی و رتبه بندی می كند و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی اهتمام دارد با تداوم ارتباط نزدیك با سازمان های تخصصی بین المللی و اجرای برنامه های عملیاتی و كسب حداقل ۸۵ امتیاز، جایگاه نسل چهارم رگولاتوری را كسب كند.
ابراهیمی درباره تفاوت رگولاتوری نسل سوم و چهارم اظهار داشته بود: رگولاتوری نسل سوم، سرمایه گذاری، نوآوری، دسترسی به ICT، رقابت در خدمات و پشتیبانی از مصرف كننده را فراهم می آورد. اما در رگولاتوری نسل چهارم علاوه بر این موارد، تدوین مقررات یكپارچه برای رسیدن به اهداف اجتماعی و اقتصادی و مشاركت عمومی در تدوین مقررات نیز در رگولاتوری ها ارزیابی می شود.

لینك بگیر دات كام ، ارائه دهنده پكیج های رپورتاژ و پكیجهای بك لینك و بك لینك تخصصی در سایتهای ایرانی فعال است. این پكیجها در جهت سئو و دیجیتال ماركتینگ كمك شایانی به كسب و كار شما می كند.

Linkbegir.com
 

1398/12/05
13:48:58
5.0 / 5
2422
این مطلب را می پسندید؟
(3)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱