5G سرعت 100 برابری اینترنت از تخیل تا واقعیت


لینك بگیر دات كام: بعضی از فناوری های جدید می توانند آنقدر اثرگذار باشند كه علاوه بر تولید انقلاب در حوزه خود در سایر حوزه ها هم تحول بیافرینند؛ 5G یكی از آن فناوری هاست كه علاوه بر سرعت بیشتر از آن بعنوان كلید توسعه ˮاینترنت اشیاءˮ هم یاد می گردد.

به گزارش لینك بگیر دات كام به نقل از ایسنا، فناوری های جدیدتر لزوما همیشه به لحاظ كاركردی جذابیت بیشتری ندارند چون كه ممكن است درواقع تنها جنبه ای لوكس یا حتی غیركاربردی به همان فناوری قبلی اضافه شده باشد؛ در حالی كه برخی دیگر از فناوری های جدیدتر ممكن است آنقدر اهمیت داشته باشند كه بتوانند حامل لقب "انقلاب" در حوزه خود شوند. یكی از این فناوری های انقلاب ساز فناوری 5G است كه در مقایسه با فناوری های پیش از خود با فاصله زیادی جلوتر است.

سرعت 100 برابری 5G نسبت به 4G
بر اساس تحلیل خیلی از كارشناسان در حوزه فناوری ارتباطات، سرعت شبكه ۵G حدودا ۱۰۰ برابر سرعت شبكه ۴G است و سرعت انتقال داده ها بر حسب گیگابیت بر ثانیه حساب می گردد این در حالیست كه سرعت انتقال داده ها در شبكه در خصوص مگابیت بر ثانیه است. ازاین رو به راحتی می توان اظهار داشت كه نسل جدید اینترنت از افزایش سرعت قابل ملاحظه ای برخوردار می باشد كه می تواند رضایت خیلی از كاربران و سازمان های دولتی و خصوصی را به خوبی جلب كند و باعث سهولت و سرعت در اجرای امور شود.
به عنوان نمونه هم اكنون شبكه اینترنت هنگ كنگ ۴G بوده و با سرعت دانلود ۱ گیگابیت بر ثانیه در حال خدمات رسانی به كاربران است. این در حالیست كه سرعت دانلود نسل جدید اینترنت ۵G حداقل ۱۰ مگابیت بر ثانیه است ازاین رو برقراری و راه اندازی آن می تواند كمك بسزایی به كاربران در انجام فعالیت های اینترنتی شان كند. با بهره مندی از این نسل جدید از اینترنت، كاربران قادر خواهند بود فیلم ها و ویدیوهای باكیفیت و باحجم بسیار بالا را در مدت زمان بسیار كمتری دانلود یا بارگزاری (آپلود) كنند.
چین هم در جهت طرح و برنامه های خود، به منظور پیشگام بودن در عرصه علم و تكنولوژی، می خواهد با همكاری شركت های بزرگی همچون هوآوی، فاز سوم مراحل اجرایی برقراری راه اندازی نسل جدید اینترنت ۵G را انجام دهد.

راه اندازی آزمایشی 5G در ایران
در ایران هم این تكنولوژی به صورت آزمایشی توسط اپراتور ایرانسل راه اندازی شده اما هنوز به مرحله عملیاتی و تجاری نرسیده است؛ در همین باره مدیركل «هسته شبكه» ایرانسل با توضیح نحوه ساختار تست منجر به بهره برداری آزمایشی از نخستین شبكه (۵G) در ایران اظهار داشت: در این بهره برداری آزمایشی، ایرانسل با راه اندازی یك سایت ۵G با كریر ۸۰۰ مگاهرتزی در باند ۱۵۴GHZ و به كارگیری تكنیك های ۵G نظیر Massive MIMO، Beam Forming و Beam Tracking توانسته است به سرعت قابل توجه Gbps ۲۳(۲۳گیگابیت بر ثانیه) دست پیدا كند.
در بین كشورهای منطقه هم عمان تل با همكاری اریكسون موفق به اجرای آزمایشی نسل جدید و پرسرعت اینترنت ۵G در مسقط، پایتخت عمان شدند. گفته شده اجرای آزمایشی نسل جدید اینترنت ۵G كه با همكاری شركت های مخابراتی و اپراتورهای عمان تل و اریكسون در مسقط صورت گرفته است، به منظور تولید بستری مناسب برای برقراری شبكه ارتباطی و اینترنتی ۵G در جهان همچون كشور عمان انجام گرفته است.

كاهش مصرف انرژی با فناوری 5G
برنامه های كاربردی با استفاده از ۵G فراتر از امروز خواهند بود. در حالی كه تخصیص كسب وكارهای جدید برای شناسایی فرصت های افزایش درآمد، عناصری كلیدی برای تحقق پتانسیل كامل ۵G هستند، حمایت سرمایه گذاری در زیرساخت های رادیویی هم امری كلیدی و مهم است. شبكه دسترسی رادیویی (RAN) منعطف، نوآور و باز (Open) بنیان تكامل ۵G است.
با عرضه راه حل RAN-CIoud (شبكه دسترسی رادیو ابر)، نكته ای كلیدی برای تكامل ۵G است. با عرضه راه حل RAN-CIoud كه مبتنی بر نرم افزار است، عرضه دهندگان خدمات ارتباطاتی می توانند زیرساخت های رادیویی ارزان تر را با استفاده از مدل مبتنی بر نرم افزار به جای مدلهای سخت افزار محور فراهم آورند.
كاهش مصرف انرژی هم معیاری است كه در این نسل به آن توجه شده است و دستگاه های فرستنده و گیرنده اپراتورها باید در ساعات كم مصرف به حالت صرفه جویی انرژی وارد شده و به سرعت فعال شوند در حالی كه این معیار هم در نسل چهارم قید نشده است.
به علاوه این تكنولوژی می تواند در مورد مواردی چون بهداشت و سلامت، دولت همراه، كشاورزی، حمل و نقل، انرژی و مسایل مالی راهگشا باشد، به طوری كه پیش بینی می گردد در سال ۲۰۳۵، ۵G اثری ۱۶ تریلیون دلاری بر اقتصاد جهان داشته باشد.
همچنین از فناوری 5G، بعنوان كلید «اینترنت اشیاء» یاد می كنند؛ چون كه تنها با سرعتی بی نظیر، همه ی اشیا الكتریكی پیرامون ما می توانند به اینترنت متصل شده و ارتباطی پایدار داشته برقرار كنند. تاخیر در برقراری ارتباط با اشیا كنترل شده به خصوص در ابعاد صنعتی و حتی نظامی می تواند سبب به وجود آمدن پیامدهای بسیار جدی در آن حوزه ها شود؛ مساله ای كه در صورت برقراری ارتباط پایدار به اینترنت 5G حل می گردد.

كره و چین پیشرو در فناوری 5G
اكنون اخبار نسل جدید اینترنت ۵G در گوشه و كنار جهان منتشر میشود و كاربران بسیاری هم در انتظار اجرای آن در كشورهای خود هستند، كشورهای زیادی با همكاری اپراتورهای اینترنت و غول های تكنولوژی در جهان درصدد برقراری این نسل جدید از اینترنت هستند و پیش بینی می گردد كه تا پنج سال آینده، حداقل یك میلیارد نفر در جهان به شبكه اینترنت پرسرعت ۵G دسترسی پیدا می كنند و از كشورهایی كه در این زمینه پیش قدم شده اند می توان به چین، كره جنوبی، ژاپن و ایالات متحده آمریكا اشاره كرد.
در حال حاضر به نظر می رسد چین (همراه با ایالات متحده آمریكا) پیشتاز توسعه و پیاده سازی شبكه های ۵G است و احیانا در چند سال آینده بر بازار مسلط خواهد شد. اپراتورها و وندورها در بریتانیا و سایر نقاط جهان باید درس هایی را از چین بیاموزند و بر خدمات فناوری تمركز كنند كه بهره وری را به حداكثر می رساند و سبب تولید درآمد در عصر ۵G است. برای رسیدن به ۵G باید پهنای باند در سراسر شبكه و با استفاده از تكنیك های تعریف شده نرم افزار محور به حداكثر برسد.1396/09/26
23:38:46
5.0 / 5
4273
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱