وعده تولید گوشی ایرانی به كجا رسید؟

تولید گوشی داخلی شاید وقتی دیگر


به گزارش لینك بگیر دات كام در شرایطی كه برندهای بزرگ تولیدكننده گوشی در مواردی به علت تحریم های آمریكا روی خوش به ایران نشان ندادند، شاید تولید محصول داخلی باكیفیت یك راه چاره در نظر گرفته شود، اما با وجود وعده ها برای معرفی چند شركت تولیدكننده گوشی، این اتفاق هنوز رخ نداده است.

به گزارش لینك بگیر دات كام به نقل از ایسنا، تولید گوشی موبایل از زمان ورود اولین تلفن همراه به كشور تا امروز، همواره یكی از دغدغه های صنعت مردان ایرانی بوده است. البته پیش از این تنها یك شركت بعنوان تولیدكننده محدود گوشی شناخته می شد؛ تولیدكننده ای كه البته به زعم بعضی از كارشناسان این حوزه، بیش تر مونتاژ كننده قطعات وارداتی گوشی بوده تا این كه بخواهند صفر تا صد گوشی را در داخل كشور تولید نماید.
طی سال های گذشته، گوشیهایی كه به انحاء مختلف در داخل تولید شده بودند، در بازار موجود بود. اما مبحث تولید گوشی ایرانی چندی قبل باز هم عنوان شد و از نیمه های سال ۱۳۹۸ بود كه مبحث تولید گوشیهای جدید ایرانی، باز هم به یكی از مباحث حوزه فناوری اطلاعات راه پیدا كرد، آن هم تولید یك گوشی كه ایرادهای مدلهای قبلی را برطرف كرده باشد و بتواند با نسخه های خارجی رقابت كند.
درحالی كه به قول وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، چهار شركت برای تولید گوشیهای هوشمند ایرانی اعلام آمادگی كرده و یكی از شركت ها هم محصولات خویش را عرضه كرده، طرح پشتیبانی از تولید و توسعه زیست بوم موبایل تولید داخل هم بدین منظور بود كه كلید خورد و البته در حالیكه سرآغاز آن از دیماه و در معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات رقم خورد، نخستین هدف آن، رونمایی از محصولات سه شركت فعال در این حوزه در دهه فجر بود.
با وجود این با گذشت دهه فجر و حتی تا آخر سال گذشته هم خبری از معرفی محصولات جدید ایرانی نشد. از طرفی با اینكه در شرایط تشدید تحریم ها ضد ایران، درصورتی كه امكان واردات وجود نداشته باشد و یا قیمت گوشیهای خارجی بسیار بالا برود كه برای مصرف كننده ایرانی مقرون به صرفه نباشد، یك گوشی باكیفیت ایرانی می تواند در نقش جایگزین ظاهر شود، اما از سوی دیگر باید توان در تولید گوشی هم بررسی شود، چونكه صرف مونتاژ قطعات شاید چندان معنای تولید گوشی را به ذهن متبادر نكند.
هدف گذاری دیگری كه در این طرح به آن پرداخته شد، تولید دو میلیون گوشی تلفن همراه می باشد كه مقرر شده با برآوردهای انجام شده، ظرف مدت دو سال، به این هدف برسیم، گوشیهایی كه مزیت قیمتی نسبت به برندهای خارجی داشته باشند و با وجود برخورداری از كیفیت مناسب، با قیمتی پایین تر از نمونه های خارجی خود عرضه شوند. باآنكه چهار شركت تولیدكننده محصول ایرانی هنوز معرفی نشده اند، اما شاید با نگاهی امیدوارانه بتوان به آینده برای تولید دو میلیون گوشی چشم دوخت.
از طرفی هم اكنون شركت های تولیدكننده گوشی در سراسر جهان گرفتار بحرانی به نام كرونا شده اند، در صدر آنها كشور چین كه نه تنها تولیدكننده و صادركننده خیلی از محصولات فناوری همچون گوشیهای هوشمند است، بلكه این دفعه ویروس كرونا را به خیلی از كشورها انتقال داده و شرایط بیماری را در جهان حاكم كرده است. این مورد تولید انواع گوشی از مدلهای آمریكایی كه قطعاتش در چین تولید و سرهم می شود و همینطور برندهای چینی را گرفتار دردسر كرده است.
این اتفاقات در حالی است كه در مواردی شركت های آمریكایی مانند اپل و گوگل و حتی اخیرا سامسونگ كره ای به تبعیت از تحریم هایی كه ضد ایران وضع شده، خویش را موظف به رعایت قوانین اعلام نموده و در موارد بسیاری خدمات و محصولات خویش را از ایران دریغ كرده اند، شركتی حاضربه قرار دادن اپلیكیشن های ایرانی در گوشی هایش نیست و شركتی دیگر ایمیلی به كاربران ایرانی ارسال می كند كه از این پس نمی تواند خدمات فروش آنلاین خویش را به ایرانی ها عرضه كند.
در این شرایط شاید فكر كردن به تولید گوشیهای هوشمند كه بتواند نیاز كاربر ایرانی را رفع كند، چندان بی منطق نباشد. باآنكه تولید گوشی ایرانی به معنای اجبار كاربران به استفاده از محصولات بومی نیست، اما با در نظر گرفتن رویدادهای یك باره ای كه به دنبال تحریم ها رخ می دهد و حتی عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات هم از آن مصون نیست، برخورداری از توانایی نرم افزاری و سخت افزاری می تواند در شرایط بحرانی چاره ساز باشد.
اما درصورتی كه تولید گوشی همراه در شرایط فعلی در توان تولیدكنندگان داخلی نیست و همان گونه كه برخی معتقدند ایران فعلا توانایی و دانش فنی و بازار لازم را برای فروش گوشی ندارد، می توان به جای كاهش تعرفه واردات قطعات گوشی و سرهم كردن آنها در ایران، لوازم جانبی تلفن همراه را تولید كرده و در مراحل بعدی به تولید گوشی رسید.1399/01/02
14:44:56
5.0 / 5
2405
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
از دست ندهید!