تاثیر قطع اینترنت بر كسب و كارهای اینترنتی


لینك بگیر دات كام: قطعی دو هفته ای اینترنت در آبان ۱۳۹۸ خسارات زیادی به كسب وكارها وارد كرد كه از كاهش ۳۰ درصدی فروش كسب وكارهای شناخته شده تا كاهش بیش از ۸۰ درصدی فروش در كسب وكارهای متوسط و كوچك اینترنتی را شامل می شد.

به گزارش لینك بگیر دات كام به نقل از ایسنا، سالی كه گذشت، برای كسب وكارهای اینترنتی چندان همراه با اتفاقات خوشایند نبود و البته قطعی دوهفته ای اینترنت در آبان ماه تاثیر زیادی بر مشكلات كسب وكارها گذاشت و كسب وكارهای اینترنتی شاید بیش از همه با بحران روبه رو شدند. این روزها هم كرونا تاثیر خودرا حدودا در تمامی بخش ها گذاشته و تجارت الكترونیكی هم از این تاثیرات مصون نمانده است؛ هرچند تاثیرات منفی این مشكلات هنوز بطور دقیق و جدی بررسی نشده است.
محدودیت دسترسی به اینترنت از ۲۵ آبان ۱۳۹۸ درحالی با تصویب شورای امنیت صورت گرفت كه وب سایت های داخلی همچون سایت بانك ها و ادارات دولتی، خبرگزاری های داخلی و وب سایت هایی كه سرورهای داخلی دارند، بوسیله نوشتن آدرس مورد نظر در نوار اینترنت قابل دسترس بودند و این اتفاق به لطف قرار گرفتن این سایت ها در شبكه ملی اطلاعات بود؛ با توجه به این مردم آدرس خیلی از وب سایت ها را نمی دانستند و بطور معمول با جست وجو در گوگل به سایت مورد نظر می رسیدند و در نبود گوگل و ناكارآمدی موتورهای جست وجوی داخلی، این كسب وكارها هم از رونق افتادند.
از طرفی كسب وكارهای كوچك كه یا سرورهایشان داخلی نبود یا بستر فعالیتشان در شبكه های اجتماعی و پیام رسان ها قرار داشت، با تعطیلی این ابزارها در معرض خطر قرار گرفتند. همین طور طبق اعلام فعالان در حوزه كسب وكارهای اینترنتی و مجازی، فروش های این حوزه بسیار كم شد. برخی كسب وكارهای اینترنتی هم برمبنای برآوردهای انجام شده، اعلام نمودند گردش مالی شان یك دهم یا بیشتر كاهش داشته كه البته این رقم برای كسب وكارهای بزرگ است و كسب وكارهای كوچك لطمه بیش تری دیدند.
آمار خساراتی كه در این مدت به كسب وكارهای اینترنتی وارد شده، به صورت رسمی اعلام نشده است. مجلس شورای اسلامی از ۲۵۰۰ میلیارد تومان خسارت مستقیم واردبه كسب وكارهای حوزه فناوری اطلاع داده كه البته این آمار بررسی و صحت آن اعلام نشد. ازطرفی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هم اعلام نمود مشغول جمع آوری خسارات وارده به اپراتورها بوده تا بتواند میزان مبالغ متضررشده را در اختیار مراجعه تصمیم گیرنده بگذارد.
درباره خسارات دو هفته ای قطعی اینترنت، محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- با بیان این كه آمارهای عجیب و غریبی كه مطرح شده واقعیت ندارد، اظهار داشت: خسارت های بخش اپراتورها محاسبه شد و ۱۰۸۰ میلیارد تومان تعیین شد كه بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان آن به سبب از بین رفتن و لطمه دیدن تجهیزات مخابراتی در اغتشاشات بود و مابقی به سبب توقف ارائه برخی سرویس ها رخ داده است.
جهرمی همین طور اظهار نمود: در جریان قطعی اینترنت اخیر به استارت آپ ها و كسب وكارهای اینترنتی نیز خساراتی وارد شده است. در این خصوص جلساتی با اتاق های بازرگانی تهران و ایران و همین طور نظام صنفی كامپیوتری و اتحادیه های كسب وكارهای نوپا گذاشته ایم و مدلهای مختلف خسارات مشخص شده و هر زمان كه خسارت ها مشخص شد، اعلام می نماییم.
در این راستا كمیسیون تجارت الكترونیكی سازمان نظام صنفی كامپیوتر ای استان تهران نیز در گزارشی برآورد كلی خود از خسارت های وارده به كسب وكارهای اینترنتی از محل تراكنش های اینترنتی در زمان قطع اینترنت را منتشر نمود كه بر طبق این گزارش، كسب وكارهای اینترنتی در زمان قطع اینترنت، ۲۹۵۰ میلیارد تومان خسارت دیدند.
همین طور در این گزارش به بررسی داده های ارسالی از طرف كسب و كارهای مختلف پرداخته شده بود كه برمبنای آن كسب وكارها بواسطه شناخت برندشان توسط مشتریان با كمترین كاهش فروش حدود ۳۰ درصدی روبرو بوده اند. با احتساب این كاهش و در نظر گرفتن نسبت حجم بازار، تخمین زده شد كه كسب وكارهای متوسط و كوچك اینترنتی با كاهش فروش بیش از ۸۰ درصدی در ایام قطعی كامل اینترنت روبرو بوده اند. كسب وكارهای خرد و خانگی كه عمده كانال فروش آنها شبكه های اجتماعی است نیز متحمل بیشترین ضرر از محل كاهش فروش شده اند.
وزیر ارتباطات بااینكه بارها اعلام نمود در مورد قطع و وصل شدن اینترنت نقشی نداشته است، اما اعلام نمود اپراتورها و ارائه دهندگان خدمات اینترنتی، با اختصاص یك گیگ اینترنت رایگان و اضافه كردن به بسته های اینترنتی به تعداد روزهای قطعی اینترنت تصمیم به دلجویی و جبران خسارت كاربران اینترنتی گرفتند.

كمك به كسب و كارهای اینترنتی از اهداف اصلی لینك بگیر دات كام است، كه این كار را با تحلیل رایگان سئوی سایتها انجام می دهد.

1399/01/13
19:27:39
5.0 / 5
2322
این مطلب را می پسندید؟
(3)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
از دست ندهید!