آسیب های وارد بر كسب وكارهای اینترنتی در سال ۹۸،

آثار قطعی اینترنت بر كسب وكارها


به گزارش لینك بگیر دات كام قطعی دو هفته ای اینترنت در آبان ۱۳۹۸ خسارات زیادی به كسب وكارها وارد كرد كه از كاهش ۳۰ درصدی فروش كسب وكارهای شناخته شده تا كاهش بیشتر از ۸۰ درصدی فروش در كسب وكارهای متوسط و كوچك اینترنتی را شامل می شد.

به گزارش لینك بگیر دات كام به نقل از ایسنا، سالی كه گذشت، برای كسب وكارهای اینترنتی چندان همراه با اتفاقات خوشایند نبود و البته قطعی دوهفته ای اینترنت در آبان ماه تأثیر زیادی بر مشكلات كسب وكارها گذاشت و كسب وكارهای اینترنتی شاید بیشتر از همه با بحران روبه رو شدند. این روزها هم كرونا تأثیر خویش را حدودا در تمامی بخش ها گذاشته و تجارت الكترونیكی هم از این تاثیرات مصون نمانده است؛ هرچند تاثیرات منفی این مشكلات هنوز به صورت دقیق و جدی بررسی نشده است.
محدودیت دسترسی به اینترنت از ۲۵ آبان ۱۳۹۸ درحالی با تصویب شورای امنیت صورت گرفت كه وبسایت های داخلی همچون سایت بانك ها و ادارات دولتی، خبرگزاری های داخلی و وبسایت هایی كه سرورهای داخلی دارند، از راه نوشتن آدرس مورد نظر در نوار اینترنت قابل دسترس بودند و این اتفاق به لطف قرار گرفتن این سایت ها در شبكه ملی اطلاعات بود؛ علیرغم این مردم آدرس خیلی از وبسایت ها را نمی دانستند و به صورت معمول با جست وجو در گوگل به سایت مورد نظر می رسیدند و در نبود گوگل و ناكارآمدی موتورهای جست وجوی داخلی، این كسب وكارها هم از رونق افتادند.
از طرفی كسب وكارهای كوچك كه یا سرورهایشان داخلی نبود یا بستر فعالیتشان در شبكه های اجتماعی و پیام رسان ها قرار داشت، با تعطیلی این ابزارها در معرض خطر قرار گرفتند. همینطور طبق اعلام فعالان در حوزه كسب وكارهای اینترنتی و مجازی، فروش های این حوزه بسیار كاهش پیدا كرد. برخی كسب وكارهای اینترنتی هم بر مبنای برآوردهای انجام شده، اعلام نمودند گردش مالی شان یك دهم یا بیشتر كاهش داشته كه البته این رقم برای كسب وكارهای بزرگ است و كسب وكارهای كوچك صدمه بیش تری دیدند.
آمار خساراتی كه در این مدت به كسب وكارهای اینترنتی وارد شده، به صورت رسمی اعلام نشده است. مجلس شورای اسلامی از ۲۵۰۰ میلیارد تومان خسارت مستقیم واردبه كسب وكارهای حوزه فناوری اطلاع داده كه البته این آمار بررسی و صحت آن اعلام نشد. ازطرفی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هم اعلام نمود مشغول جمع آوری خسارات وارده به اپراتورها بوده تا بتواند میزان مبالغ متضررشده را در اختیار رجوع تصمیم گیرنده بگذارد.
درباره خسارات دو هفته ای قطعی اینترنت، محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- با بیان این كه آمارهای عجیب و غریبی كه مطرح شده واقعیت ندارد، اظهار داشت: خسارت های بخش اپراتورها محاسبه شد و ۱۰۸۰ میلیارد تومان تعیین شد كه بیشتر از ۱۰۰ میلیارد تومان آن به علت از بین رفتن و صدمه دیدن تجهیزات مخابراتی در اغتشاشات بود و مابقی به علت توقف عرضه برخی سرویس ها رخ داده است.
جهرمی همینطور اظهار نمود: در جریان قطعی اینترنت اخیر به استارت آپ ها و كسب وكارهای اینترنتی هم خساراتی وارد شده است. در این خصوص جلساتی با اتاق های بازرگانی تهران و ایران و همینطور نظام صنفی كامپیوتری و اتحادیه های كسب وكارهای نوپا گذاشته ایم و مدلهای مختلف خسارات مشخص شده و هر زمان كه خسارت ها مشخص شد، اعلام می نماییم.
در این راستا كمیسیون تجارت الكترونیكی سازمان نظام صنفی كامپیوتر ای استان تهران هم در گزارشی برآورد كلی خود از خسارت های وارده به كسب وكارهای اینترنتی از محل تراكنش های اینترنتی در زمان قطع اینترنت را منتشر نمود كه برپایه این گزارش، كسب وكارهای اینترنتی در زمان قطع اینترنت، ۲۹۵۰ میلیارد تومان خسارت دیدند.
همینطور در این گزارش به بررسی داده های ارسالی از جانب كسب و كارهای مختلف پرداخته شده بود كه بر مبنای آن كسب وكارها به واسطه شناخت برندشان توسط مشتریان با كمترین كاهش فروش حدود ۳۰ درصدی روبرو بوده اند. با احتساب این كاهش و در نظر گرفتن نسبت حجم بازار، تخمین زده شد كه كسب وكارهای متوسط و كوچك اینترنتی با كاهش فروش بیشتر از ۸۰ درصدی در ایام قطعی كامل اینترنت روبرو بوده اند. كسب وكارهای خرد و خانگی كه عمده كانال فروش آنها شبكه های اجتماعی است هم متحمل بیشترین ضرر از محل كاهش فروش شده اند.
وزیر ارتباطات باآنكه بارها اعلام نمود در مورد قطع و وصل شدن اینترنت نقشی نداشته است، اما اعلام نمود اپراتورها و عرضه دهندگان خدمات اینترنتی، با اختصاص یك گیگ اینترنت رایگان و اضافه كردن به بسته های اینترنتی به تعداد روزهای قطعی اینترنت تصمیم به دلجویی و جبران خسارت كاربران اینترنتی گرفتند.1399/01/14
13:53:58
5.0 / 5
2253
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
از دست ندهید!