اینترنت فیبر نوری خانگی


با توجه به راه اندازی تكنولوژی VDSL كه تركیب فیبر نوری و سیم مسی است و در مقایسه با فیبر نوری كامل، مسیر كوتاهتری برای دسترسی كاربران است اما معاون وزیر ارتباطات توضیحاتی در این خصوص داده است.

به گزارش لینك بگیر دات كام به نقل از ایسنا، اینترنت ADSL با استفاده از سیم مسی خط تلفن ثابت، كه از قدیمی ترین خدمات اینترنت جهان است كه اطلاعات را از مراكز مخابراتی بر روی مودم می آورد و البته با محدودیتهایی نیز مثل سرعت دانلود كمتر از 24 مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود كمتر از دو مگابیت رو به روست، اما سرعت دانلود روی اینترنت VDSL كه از تركیب فیبر نوری و سیم مسی استفاده می نماید، نزدیك به پنج برابر سرعت دانلود و سرعت آپلود آن نیز ده برابر سرعت ADSL است.
اینترنت فیبر نوری (FTTx) مبتنی بر كابل های فیبر نوری است و بطور كل از كابل های مسی یا خط تلفن استفاده نمی كند، و كابل های فیبر نوری انتقال دهنده اطلاعات هستند. به سبب استفاده اینترنت فیبر نوری از سیگنال های نوری، كیفیت و سرعت بیش تری نسبت به ADSL و VDSL دارد و می تواند یك كیفیت و سرعت را بدون در نظر گرفتن فاصله كاربر تا سرویس دهنده ارائه دهد و حتی سرعت های دانلود و آپلود بیش از یك گیگابیت در ثانیه عرضه نماید.
پروژه رساندن فیبر نوری به در منازل و جایگزینی آن با كابل مسی باتوجه به افزایش سرعت ارتباطات اینترنتی، در سال های اخیر در ایران هم مورد توجه مسئولان وزارت ارتباطات قرار گرفت. البته در ابتدا اپراتور چهارم (ایرانیان نت) بعنوان مجری این پروژه در نظر گرفته شد كه با مشكلات مالی رو به رو و بعد از آن هم مخابرات، امكان واگذاری فیبر نوری به مشتركان را در پروژه ای تحت عنوان «تانوما» در اختیار گرفت.
از طرفی كارشناسان این حوزه معتقدند بااینكه انحصاری در حوزه فیبر نوری وجود ندارد، اما شركت های اینترنتی توان سرمایه گذاری دراین زمینه ندارند، برای اینكه فیبر نوری سرمایه گذاری كلان می خواهد و بنا بر این فیبر نوری منحصر به شركت هایی شده كه از قبل دراین زمینه سرمایه گزاری نموده اند. از طرفی با توجه به این كه روند گذر از ADSL هم اكنون شروع شده، مسئولان در شرایطی كه فراهم كردن امكان فیبر نوری تا منازل نیازمند سرمایه گذاری بیشتری است، جایگزینی VDSL با ADSL را در دستور كار قرار دادند تا بتواند سرعت چهار برابری را برای مشتركان فراهم آورد.

تكنولوژی VDSL
در این راستا حسین فلاح جوشقانی -معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در گفت و گو با ایسنا درباره شرایط فعلی پروژه فیبر نوری در كشور اظهار داشت: فناوری VDSL تركیب فیبر نوری و سیم مسی است معمولا VDSL راه میان مدت تر و كوتاه تری برای دسترسی به باند پهن پرسرعت است و به همین خاطر ما استراتژی خودرا روی تقویت این حوزه گذاشتیم و البته پروژه فیبر نوری هم در كنار VDSL انجام می شود.
وی با اشاره به اشكالات فنی پروژه فیبر نوری اظهار نمود: ساختمان های ما هم اكنون همه مجهز به سیم مسی هستند و فیبر ندارند. حتی در خیلی از موارد مخابرات فیبر هم برده اما مردم اجازه نصب فیبر را نمی دهند، در صورتیكه سیم مسی از زمان ساخت ساختمان ها وجود داشته و الان در پروژه VDSL هدف این است كه با تركیب سیم مسی و فیبر و اینكه فیبر تا كافوهای نزدیك خانه ها در فاصله های ۲۰۰ متری بیاید و آنجا به بعد سیم مسی استفاده گردد.
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اعلان اینكه VDSL می تواند تا ۷۰ مگابیت برثانیه سرعت دهد كه نسبت به بالاترین سرعت ADSL چهار برابر است، اظهار داشت: برنامه ما این است كه بتوانیم پورت های پرسرعت خانگی را راه اندازی نماییم و فیبر نوری هم با سرمایه گذاری هایی كه انجام می شود در حال توسعه است، اما هم اكنون روش VDSL قابل وصول تر است و بنا بر این این روش را حالا دنبال می نماییم.

افزایش سرعت اینترنت رابطه مستقیم با تقویت كسب و كارهای اینترنتی دارد، و در این شرایط كه صدها هزار كسب و كار سنتی به كسب و كار آنلاین رو آورده اند، افزایش سرعت اینترنت یكی از نیازهای حیاتی كشور ماست.

لینك بگیر دات كام به كسب و كارهای آنلاین كمك می كند با خرید بك لینك و خرید رپورتاژ آگهی از سایتهای معتبر ایرانی در جهت تقویت خود در موتورهای جستجو كه مهمترین آنها گوگل است گام بردارند.
 

1399/01/22
12:45:47
3.3 / 5
2443
این مطلب را می پسندید؟
(4)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
کسب و کار آنلاین:
امیدوارم سرعت اینترنت بالا بره
اینترنت باز:
اینترنت فیبر نوری خانگی بعید است راه بیافتد. همین VDSL هم غنیمته
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
از دست ندهید!