واردات تجهیزات فناوری اطلاعات و ارتباطات


ممنوعیت واردات تعدادی از تجهیزات IT و مخابراتی سبب اعتراض شركت های تأمین كننده و فعالان حوزه فناوری شده و سازمان نظام صنفی كامپیوتری به این مورد واكنش نشان داد.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، حسین مدرس خیابانی، قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت هفته گذشته در گزارشی بر اهمیت صادرات غیرنفتی و ممنوعیت واردات غیرالزامی تاکید و اعلام نمود که وزارت صمت تصمیم دارد واردات هرگونه کالای خارجی دارای مشابه داخلی را ممنوع کند. ممنوعیت واردات تجهیزات فناوری اطلاعات و ارتباطات سبب اعتراض شرکت های تأمین کننده و فعالان حوزه فناوری شده و سازمان نظام صنفی کامپیوتری به این مورد واکنش نشان داد.
البته بعد از آن معاون امور صنایع وزارت صمت با اشاره به موضوعات مطرح شده پیرامون اعلام محدودیت واردات کالاهای صنعت فناوری خاطرنشان کرد: مکاتبه سازمان نظام کامپیوتر استان تهران به محدودیت ثبت سفارش از جانب یکی از سازمان های صمت اشاره دارد که مبحث از راه وزارتخانه پیگیری و برطرف شده و هیچ تغییر رویه ای در واردات و ثبت سفارش کالای صنعت IT به وجود نیامده است.

واردات تجهیزات فناوری اطلاعات و ارتباطات

این در حالی است که بخش خصوصی و سازمان نظام صنفی همچنان اعتقاد دارد سیاست قبلی در رد کردن ثبت سفارش ادامه دارد. در این راستا احسان زرین بخش - دبیر کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی کامپیوتر ای- با اشاره به مشکل عدم هماهنگی در وزارت صمت، به ایسنا اظهار داشت: آنها می گویند اصلا مشکلی نبوده و اگر هم بوده حالا حل شده؛ در حالیکه هنوز هم خیلی از شرکت ها می گویند درخواست های ثبت سفارششان رد می شود. یعنی با وجود اینکه مدیران ارشد اعلام نمودند محدودیت ثبت سفارش برداشته شده، بدنه کارشناسی می گوید به ما چیزی بخشنامه و اعلام نشده است.

در یک ماه گذشته به علت انتشار کرونا شرکت های زیادی اطلاعی از این مورد نداشتند، اما زمانی که سازمان نظام صنفی مبحث را پیگیری کرد، به قطعیت رسید که چنین مشکلی وجود دارد و الان هم با وجود اظهارات مدیران ارشد وزارت صمت، همچنان این مشکل حل نشده و درخواست های ثبت سفارش توسط وزارت صمت رد می شود. این تصمیم به قدری بهت آور بود که ما تصور می نماییم اشتباهی صورت گرفته و مبحث هنوز به وزارت ارتباطات نرسیده است.
دبیر کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی کامپیوتری با اشاره به اینکه حالا در بازار و برای شرکت هایی که قرارداد دارند، اعوجاج بوجود آمده است، اضافه کرد: وقتی قرارداد بسته می شود، ثبت سفارش انجام شده و در نوبت تخصیص ارز از بانک مرکزی قرار می گیرند اما الان نزدیک به یک ماه است که هیچ کدام از شرکت ها نمی توانند ثبت سفارش کنند و با ادامه این روند، همه آنها در زمان تحویل جریمه تاخیر خواهند داشت و کسی هم برای هزینه ای که اینها متضرر شدند پاسخگو نخواهد بود.
زرین بخش با اشاره به اینکه این تجهیزات به قدری های تک هستند و سرعت رشد تکنولوژی در آنها بالاست که نمی تواند در داخل کشور تولید شود، اظهار داشت: باید بررسی شود معیار تولید داخل چیست؟ چه تعدادی ظرفیت تولید داخل داریم؟ میزان مصرف کشور چقدر است و چه دستگاهی و با چه کیفیتی تولید می شود؟ اگر کسی ادعا می کند که توانسته تجهیز تولید داخل تولید نماید، وزارت صمت اول باید این ادعا را بررسی کند و اگر درست بود، محدودیت واردات داشته باشد، نه اینکه محدودیت بگذارند و بعد بخواهند بررسی کند.
وی با اشاره به خودتحریمی های موجود بیان نمود: چنین اقداماتی سبب می شود قیمت تجهیزات بالا و پایین شود، قراردادها به جریمه بخورد، تجهیزات زیرساخت های حیاتی دیر تامین گردد و اینها همه معضل است.

زمان تحویل این تجهیزات چند ماهه است، چند ماه بعد کارفرما فراموش می کند و اصلا باورش نمی گردد که زمانی در وزارت صمت عدم هماهنگی بوده و بنابراین تأمین کننده تجهیزات را بابت تاخیر جریمه می کند.

واردات تجهیزات فناوری اطلاعات و ارتباطات باعث بهبود کیفیت خدمات اینترنتی در ایران می شود زیرا باعث خارج شدن تجهیزات IT و مخابراتی قدیمی تر از دایره مصرف می گردد. بنابراین باید بیشتر مورد توجه مسئولان امر قرار گیرد. کسب و کارهای آنلاین وابسته به این خدمات هستند، و از طرفی وابسته به خدمات خرید رپوتاژ آگهی و خرید بک لینک برای ارتقای خود در موتورهای جستجو و سبقت از رقبای خود هستند که در این زمینه لینک بگیر دات کام این خدمات را و همچنین تحلیل سئوی رایگان سایت را ارائه می نماید.
 


منبع:

1399/02/10
21:01:20
5.0 / 5
2287
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
از دست ندهید!