روش هایی برای مقابله با باج افزارها


باج افزار نرم افزاری مخرب است كه سیستم قربانیان را برای اخاذی پول از آنها قفل گذاری می كند و برای محافظت در مقابل این بدافزارها لازم است نكات امنیتی را رعایت كرده و سازمان ها هم باید یك گروه امنیت سایبری داشته باشند تا اجازه ندهند حملات باج افزاری به سیستم هایشان صدمه جدی وارد كند.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، حملات باج افزاری (ransomware) این روزها رایج شده است و هیچ شرکتی هم از این حملات مصون نیست. باج افزار نرم افزاری مخرب است که سیستم قربانیان را برای اخاذی پول از آنها قفل گذاری می کند. این حملات پرونده های شما را رمزگذاری می کند و داده های گران بهای شمارا برای دریافت باج، نگه می دارند. این کار با وسوسه کردن کاربران در دانلود یک پیوست یا باز کردن یک لینک انجام می شود. با دانلود پیوست، بدافزار را در دستگاه خود نصب می کنید.
زمانی که سیستم شما مورد حمله قرار می گیرد، می تواند یک وضعیت چالشی و خطرناک برای شما ایجاد کند. باج افزار با وارد شدن به سیستم شما، می تواند اطلاعات شمارا قفل کند. بنابراین، مهم می باشد که همه چیز را درباره حذف باج افزار و محافظت از باج افزار و نحوه متوقف کردن آن بدانید. پلیس فتا با ذکر نکاتی یادآور شده که چطور می توانید از این حملات تهدیدآمیز باج افزار، جلوگیری کنید.
هرگز پیوندها یا پیوست های غیرقابل اعتماد را باز نکنید. باج افزار از راه پیوست های ایمیل وارد کامپیوتر شما می شود. بنابراین، آنرا به یک عادت تبدیل کنید، ایمیل افراد ناشناس را باز نکنید و از لینک های ناشناخته دانلودی انجام ندهید. پیش از باز کردن ایمیل، صحت آدرس را تأیید کنید. حتی اگر پیوست آن مورد اعتماد به نظر می آید، ابتدا آنرا تأیید کنید. همچنین، پیوندها یا پیوست هایی را که از شما می خواهند ماکروها را برای دسترسی آنها فعال کنید، باز نکنید. بنابراین، به نام وبسایت موردنظر خود برای ورود و میزان دسترسی به پیوندها توجه کنید.
اطلاعات شخصی خویش را به اشتراک نگذارید. اشتراک داده های شخصی شما به نرم افزارهای مخرب امکان دسترسی به آنها می دهد. اگر تابحال از یک منبع غیرقابل اطمینان یا غیرقابل اعتماد یک تماس، متن یا ایمیل دریافت کرده اید،
اطلاعات شخصی خویش را به اشتراک نگذارید. مجرمان سایبری که قصد حمله دارند، امکان دارد به اطلاعات شخصی شما دسترسی داشته باشند و از آن در ارسال ایمیل های فیشینگ استفاده کنند تا به صورت خاص، شمارا هدف قرار دهند.
همیشه هنگام استفاده از وای فای عمومی از یک شبکه امن استفاده کنید. رعایت این مورد امنیتی هم یک اقدام پیشگیرانه عالی در مقابل محافظت از باج افزار است. دلیل این مورد آن است که وقتی از وای فای عمومی استفاده می نماییم، سیستم ما در معرض حمله قرار می گیرد. بنابراین، اگر از وای فای بری امور مهم و محرمانه استفاده می کنید، همیشه استفاده از یک شبکه امن، نکته بسیار خوبی است.
نرم افزار امنیتی خویش را به روز نگه دارید. شما باید آخرین نسخه آنتی ویروس را در سیستم خود داشته باشید. اما نصب نرم افزار امنیتی روی سیستم شما کافی نیست. به روزرسانی منظم ضروری می باشد. حملات سایبری در بازه های زمانی مختلف تخصصی تر شده و تغییر می یابند، ازاین رو یک سیستم امنیتی یا آنتی ویروس هم باید در یک سطح قرار داشته باشد. به روزرسانی های منظم کمک می نماید تا بالاترین سطح حفاظت را داشته باشید. به روزرسانی بسیار مهم می باشد چونکه امنیت نرم افزاری شما را در مقابل حملات باج افزار به حداکثر می رساند تا از صدمه پذیری سازمان شما جلوگیری شود.
از داده های خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. داشتن پشتیبان گیری از داده های به روز و ایمن از اطلاعات مهم و حیاتی شغلی، یک راه محافظت مهم از داده ها بخصوص در مقابل باج افزار است. درصورتی که باج افزارها دستگاه های اصلی را به خطر بیندازند، با تهیه یک نسخه پشتیبان می توانید این داده ها را مجدداً بازیابی کنید و به حالت عملیاتی بازگردید. دانش ذخیره اطلاعات مهم و حیاتی، ضروری می باشد. چونکه در صورت ذخیره اطلاعات عادی، تهیه نسخه پشتیبان ایده خوبی نیست. اگر هر شب به صورت خودکار پشتیبان گیری کنید، هیچگاه قربانی حمله باج افزار نمی شوید.
باج افزار از بین نمی رود. ما فقط باید خویش را از این بدافزار محافظت نماییم. در این دوره از جرائم سایبری و نقض داده ها، سازمان ها باید هوشیار باشند. مراحل مناسب را برای تشخیص و پیشگیری از حملات باج افزار و بازیابی اطلاعات بیاموزید. با دانش و نکات مناسب می توانید تاثیر باج افزار را روی مشاغل خود به حداقل برسانید. بنابراین، برای حفظ امنیت و محافظت از اطلاعات شغلی خود به این نکات فوق توجه کنید.
همراه با اقدامات پیشگیرانه، اطمینان حاصل کنید که یک گروه امنیت سایبری کاربردی دارید، که به شما کمک می کنند یک محافظت قوی از خود بسازید و اجازه ندهید که حملات باج افزاری صدمه جدی به سیستم شما وارد کند.
منبع:

1399/04/21
20:46:19
5.0 / 5
1801
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵