ستاری در مراسم افتتاح مركز نوآوری نشر دانش:

بازار بزرگ نشر را به استارتاپها بسپاریم


لینك بگیر دات كام: معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در مراسم افتتاح «مركز نوآوری نشر دانش»، بازاری بزرگ را متعلق به حوزه نشر دانست كه با كمك ایده های خلاق جوانان و توانمندی استارتاپ ها توسعه می یابد و با تزریق نوآوری به این صنعت می توان شاهد تحولی اساسی در آن بود.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، سورنا ستاری امروز در آیین بهره برداری از مرکز نوآوری نشر دانشگاهی که با حضور دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر حسین ابراهیم آبادی، رئیس مرکز نشر دانشگاهی و تعدادی از مدیران استارتاپ های مستقر در این مرکز برگزار شد، اظهار داشت: شرایط فعلی کشور بسیار ویژه است. بیماری کرونا هم مزید بر علت شده که فضایی مناسب برای فعالیت استارتاپ های آنلاین ایجاد شود.
بگفته ستاری، حوزه نشر یکی از حوزه هایی است که با فعالیت استارتاپ ها متحول می شود. حوزه ای که ظرفیت مناسبی برای توسعه استارتاپ ها و دانش بنیان ها است.
وی اشاره کرد: بازیگران سنتی صنایع چاره ای جز پذیرش استارتاپ ها و فین تک ها ندارند. مثلا نظام بانکی کشور در ابتدا چندان از حضور فین تک ها در این عرصه استقبال نکرد؛ اما امروز خود بانک ها به دنبال توسعه فعالیت این بازیگران جدید هستند.
ستاری افزود: بازیگران سنتی حوزه نشر هم چاره ای جز پذیرش استارتاپ ها و جوانان ندارند. اگر در مقابل آنها بایستند، شکست خواهند خورد.
ایران کشوری پیشرو در حوزه فین تک
ستاری همین طور اظهار داشت: ایران یکی از پیشروترین کشورهای آسیا در حوزه فین تک است. این در شرایطی است که روزهای ابتدایی فعالیت آنها مخالفت های زیادی وجود داشت.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور تغییر نگرش را مهم ترین عامل برای توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری در صنایع خواند و اظهار داشت: همین تغییر نگاه کمک کرده که فین تک ها بتوانند جایگاه درست خودرا در نظام بانکی کشور پیدا کنند. اگر این اتفاق در صنعت نشر هم بیفتد، اساسا این حوزه هم تغییری نوآورانه خواهد یافت.
بگفته ستاری، در آینده نزدیک صنایع کشور متحول می شوند. مثلا نظام بانکداری هست، اما بانک ها به صورت مجازی فعالیت می نمایند. این اتفاق در همه صنایع رخ خواهد داد، برای همین صنایع باید آغوشی باز برای تحولات فناورانه و نوآورانه داشته باشند.
رئیس بنیاد ملی نخبگان حضور استارتاپ ها در حوزه نشر را ضروری دانست و بر پشتیبانی از این جوانان برای توسعه کارهای نوآورانه در این صنعت اصرار کرد.
سامانه سجام یکی از بزرگ ترین سامانه های تشخیصی
ایشان سپس بیان کرد: در ضمن این چند سال بازیگران سنتی بانک ها، بیمه ها، فروشگاه ها و غیره با حضور استارتاپ ها در کنار خود راه آمدند و از بودن آنها استقبال کردند.
ستاری با اشاره به بازار بزرگ حوزه نشر در کشور، بیان کرد: اگر این بازار بزرگ در اختیار جوانان و استارتاپ ها قرار گیرد، اساسا تحولات نوآورانه و اساسی در این عرصه را شاهد خواهیم بود. مثلا سامانه سجام یکی از بزرگ ترین سامانه های تشخیصی در کشور است که به کمک جوانان و هوش مصنوعی در ضمن یک ماه یک میلیون و ۲۰۰ هویت را شناسایی اینترنتی می کند.
وی اشاره کرد: فناوری هوش مصنوعی یکی از فناوری های کاربردی در دنیای امروز است که باید برای توسعه آن همه توان دانش بنیانی کشور را به کار بگیریم.
اثبات توان علمی بالای کشور
منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز اظهار داشت: حضور استارتاپ های فناور در این مرکز نشان دهنده توان علمی بالای کشور است که باید از این توانمندی به خوبی استفاده نماییم.
بگفته غلامی، حوزه علمی کشور به رویکرد جدید و فناورانه نیاز دارد. این رویکرد نوین در اختیار استارتاپ ها و مجموعه های فناور است.
وزیر علوم تصریح کرد: باید از ظرفیت های این مرکز برای توسعه فناوری در حوزه نشر استفاده نماییم. اگر سرمایه گذاری در حوزه فناورانه را افزایش دهیم اساسا آینده صنایع کشور را تضمین کرده ایم.
برمبنای اعلام معاونت علمی، پشتیبانی از ایده ها و طرح های جوان در حوزه کتاب، نشر و سبک زندگی از اهداف شکل گیری مرکز نوآوری نشر دانش است. در این مجموعه ۱۱ استارتاپ مستقر هستند که در حوزه های مختلفی مانند فرهنگ و هنر، تولید محتوا، مدیریت پسماند، هوش مصنوعی و غیره فعالیت می نمایند. رونمایی و بازدید از استارتاپ های حوزه نشر و کتاب مستقر در این مرکز همچون برنامه های امروز بود.
منبع:

1399/04/24
13:34:30
5.0 / 5
1887
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
از دست ندهید!