افتتاح فاز سوم شبكه ملی اطلاعات


به گزارش لینك بگیر دات كام فاز سوم شبكه ملی اطلاعات در نمایشگاه الكامپ افتتاح خواهد گردید، به همین دلیل وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات این هفته را به افتتاح پروژه شركت ها در راستای این شبكه اختصاص نمود. همچنین مطابق با وعده هایی مبنی بر بازگشت اینترنت نامحدود، در نهایت مدیرعامل شركت ارتباطات زیرساخت از نهایی شدن مدل تعرفه گذاری نامحدود اتصال داده در بخش ثابت با بسته هایی تا سرعت 16 مگابیت در ثانیه و تعیین كف و سقف سرعت در بسته ها آگاهی داد.

مناظرات درباره كانال های تلگرامی از اولین روز هفته آغاز شد. زمانی كه عبدالصمد خرم آبادی -دبیر كارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه- با بیان اینكه برخی كانال ها تلگرامی مجرمانه بیش از ۴۰ مرتبه برای وزارت ارتباطات ارسال شده است، انتقاد كرد و گفت: تاكنون حدود ۸ هزار كانال تلگرامی مجرمانه كه علیه امنیت كشور و نظام جمهوری اسلامی ایران و علیه مقدسات و هویت ملی، دینی و فرهنگی مردم مشغول فعالیتند، شناسایی شده و فهرست این كانال ها بارها با دستور قضایی جهت فیلتر شدن برای وزارت ارتباطات ارسال شده است، ولی تاكنون فیلتر نشده اند.
معاون دادستان كل كشور در امور فضای مجازی همچنین اظهار كرد: تاكنون هر فازی از شبكه ملی اطلاعات افتتاح شده عملا نفوذ شبكه های اجتماعی بیگانه گسترده تر شده است. در واقع وزارت ارتباطات برای بیگانگان در فضای مجازی اتوبان كشی كرده است. دلیل این مدعا این است كه در حال حاضر بیش از دو سوم پهنای باند فضای مجازی كشور در اشغال بیگانگان است.

این اظهارات واكنش هایی را از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تا معاونانش در پی داشت. محمدجواد آذری جهرمی –مدیرعامل شركت ارتباطات زیرساخت- در این باره بیان كرد: اتوبان و شاهراه ارتباطات كشور برای نفوذ كشیده نشده، برای رفاه زندگی مردم و توسعه شبكه ملی اطلاعات كشور كشیده شده است. اگر هدفی هم در نفوذ بوده، نفوذ كلام حق اسلام در دنیاست. برادر خوبم؛ اشكال از جایی دیگری است.
محمود واعظی نیز در واكنش به این اظهارات، در حالی كه گفته های خرم آبادی را نظر شخصی وی خواند، درباره كانالهای مغایر با فرهنگ ایرانی و اسلامی اظهار كرد: بخشی از كانالهای تلگرامی در داخل ایران است، كه همه مسدود شده است. به طور متوسط هفته ای ۳۰۰۰ كانال مسدود شده و گزارش آن به مقامات قضایی داده می شود. این هم خواست مردم ما و هم خواست دولت و نظام است كه همه بتوانند كاملا از فضای مجازی استفاده كنند اما تهدیدات آن و كانالهای فاسد و غیراخلاقی و حتی كانال هایی كه برای نوجوانان خشن است، بسته شود.
واعظی با بیان اینكه جوانان ما به دنبال شغل در فضای مجازی هستند، افزود: متاسفانه افرادی كه به هیچ چیزی جز بستن این كانالها و محدود كردن فضای مجازی فكر نمی كنند، گاهی مصاحبه هایی می كنند كه برای شركت های اینترنتی و فعالیت هایی كه در بستر شبكه ملی اطلاعات است، نگرانی ایجاد می شود.
همچنین در ادامه این كشمكش ها، مناظره ای بین دبیر كارگروه تعیین مصادیق مجرمانه و مدیرعامل زیرساخت در تلویزیون برگزار شد. در این مناظره خرم آبادی در پاسخ به اظهارات وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مبنی بر اعلام نظر شخصی دبیر كارگروه، با بیان اینكه اظهارات وزیر مبنی بر اینكه می گوید طرز تفكر ما بر مسدود كردن هر فضایی است، یك تهمت است، گفت: ما می گوییم شما متصدی اینترنت و ارتباطات این كشور هستید. چرا اجازه می دهید ارتباطات مردم در بستر بیگانگان برقرار شود. این موضوع چند ضرر دارد از جمله اینكه آنها دستورات ما را اجرا نمی كنند. زمانی كه در فضای مجازی كشور ما جرمی مرتكب شوند، از مجاهدین و معاندین می توانند به راحتی فعالیت كنند.
خرم آبادی اظهار كرد: اگر وزیر ارتباطات و معاونانش تلاش كنند تلگرام و اینستاگرام به داخل ایران بیاید، همین شبكه هایی كه یك میلیون كاربر دارند به ۱۰ میلیون خواهند رسید. ما در فضای فیزیكی جلوی واردات بی رویه و قاچاق را گرفتیم. تلگرام و اینستاگرام هم قاچاق هستند و تا زمانی كه جلوی قاچاق گرفته نشود و به طور مجانی در اختیار مردم قرار گیرد، كانال ها و شبكه های داخلی رشد نخواهند كرد.
در طرف دیگر این مناظره، محمدجواد آذری جهرمی با ریشه یابی وجود شبكه های اجتماعی خارجی در ایران اظهار كرد: باید دید چرا این سرویس ها امروز به این وضعیت رسیدند؟ چرا تلگرام و اینستاگرام با همین ضریب ۲۴ درصد وجود دارند و به نوعی تبدیل به قطب در كشور شدند كه مدیریت كردن آن به مقوله ای مهم تبدیل شده است؟ یكی از دلایل این است كه زمانی كه ما باید نیاز مردم را پیش بینی می كردیم و مسیر حركت تكنولوژی را نگاه می كردیم، فكر نكردیم و عقب ماندیم.
وی با بیان اینكه این موضوع برای امروز و دیروز نیست و از ۱۰ سال پیش باید این موضوعات فكر می كردیم، افزود: زمانی كه باید به این موضوعات فكر می كردیم، به مخالفت پرداختیم. اكنون كه به مسیر رشد جهانی نگاه می كنیم، می بینیم كشور ما در حوزه توسعه تلفن های همراه كه بازار اصلی شبكه ملی اطلاعات است و می تواند محتوا تولید كند، ۱۲ سال از دنیا عقیبم.
وی با بیان اینكه باید برای بستن كانال های معاند تلاش كنیم، افزود: اما فرض كنیم مدیر پیام رسان تلگرام فیلتر را نپذیرد، كما اینكه تا كنون هم در برخی مواقع نپذیرفته و برای بستن كانال هایی خصوصا در حوزه سیاسی و امنیت ملی ما اقدام نكرده است و ما هم از این موضوع خوشنود نیستیم. اینكه ما سرویس ها را ببندیم نتیجه ای نخواهد داشت زیرا مردم ما این سرویس را انتخاب كردند.
اما محمدجعفر منتظری -دادستان كل كشور- پس از آن اعلام كرد: فیلتر سایت ها و كانال های شبكه مجازی از دو طریق دستور قضایی و یا تصویب و دستور كارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه انجام می شود و افراد نمی توانند با نظر شخصی خود اقدام به چنین كاری كنند. گله ما از وزارت ارتباطات این است كه برخی از كانال ها و سایت هایی را كه بر اساس دستور قضایی یا اعلام و تصویب كارگروه باید بسته و فیلتر شوند، نمی بندد و مسدود نمی كند. سخن ما با وزارت ارتباطات این است كه تسلیم قانون باشد.
بالاخره، بازگشت اینترنت نامحدود ثابت
همچنین در یك ماه اخیر، با اظهارات وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره بازگشت بسته های نامحدود اینترنت ثابت، این موضوع به یكی از بحث های مهم حوزه تبدیل شده است. به نظر می رسد مسوولان قصد دارند وعده خود مبنی بر جایگزینی اینترنت نامحدود با حجمی را عملی كنند.
در این راستا و در حالی كه برنامه برای خاتمه دادن به فروش اینترنت حجمی اینترنت در دستور كار كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات قرار گرفته، جهانگیر اسدی -سخنگوی سازمان تنظیم مقررات رادیویی با اشاره به ارائه اینترنت نامحدود منوط به مصوبه كمیسیون تنظیم و لازم الاجرا بودن مصوبه برای تمامی ارائه دهندگان اینترنت، می گوید: بنا نیست كیفیت خدمات فدای سرویس های جدید شود و حوزه نظارت سازمان مسوولیت كنترل كیفیت خدمات اپراتورها را برعهده دارد و اگر كیفیت كمتر از استانداردها باشد، اعمال مقررات خواهد شد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به تشكیل كمیته ای برای بررسی تجارب دیگر كشورها در راستای فروش اینترنت گفت: ما كمیته ای را در وزارت ارتباطات برای مطالعه هر آنچه كه كشورهای دیگر در حوزه استفاده از اینترنت انجام داده اند، تشكیل داده ایم تا از تجربیات آنها در این زمینه استفاده كنیم. نتایج كمیته به این ترتیب است كه ما به سمت برداشته شدن اینترنت حجمی برویم.
در نهایت محمدجواد آذری جهرمی -مدیرعامل شركت ارتباطات زیرساخت- از نهایی شدن مدل تعرفه گذاری نامحدود اتصال داده در بخش ثابت و تعیین كف و سقف سرعت در بسته ها خبر داد و اظهار كرد: تاكنون سه بسته پیشنهاد شده كه بر اساس سرعت تا دو مگابیت در ثانیه، تا شش مگابیت در ثانیه، ۱۶ مگابیت در ثانیه را در بر می گیرد.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینكه در هر بسته برای ترافیك داخلی و اینترنت دو سقف در نظر گرفته شده كه سقف ترافیك داخلی ۱۰ برابر اینترنت است، افزود: بر این اساس عملا كاربران خانگی در صورت استفاده از سرویس های ویدیو آنلاین در صورتی كه هر روز پنج ساعت سرویس ویدیوئی داخی را ملاحظه كنند و این رفتار را هر روز در ماه تكرار كنند، نیازی به پرداخت ندارند.
همچنین در حالی كه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم پیش از این، از راه اندازی فاز سوم شبكه ملی اطلاعات در نمایشگاه الكامپ كه از روز جمعه آغاز می شود خبر داده بود، ناصرعلی سعادت -رئیس سازمان نظام صنفی كشور- نیز در این باره گفت: فاز سوم شبكه ملی اطلاعات به عنوان مهمترین بخش این پروژه عظیم دولت یازدهم در روز یكشنبه (۱ مرداد) در نمایشگاه الكامپ در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران به طور رسمی افتتاح خواهد شد.
سعادت از ادغام یا همجواری نمایشگاه الكامپ با نمایشگاه تلكام در سال آینده خبر داد و گفت: به دلیل محتوای تقریبا مشترك هر دو نمایشگاه ما جلسه ای را با مسئولان وزارت ICT، صنعت و معدن و سازمان نظام صنفی برگزار كردیم كه در این جلسه مصوب شد تا در سال 1397 هردو نمایشگاه به صورتی یكپارچه در كنار هم قرار گیرند.
پیشنهاد برای بسته های تركیبی اپراتورها
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به لزوم ارائه بسته های تركیبی صوت و دیتا توسط اپراتورهای موبایل تاكید كرد و با بیان اینكه جای بسته های تركیبی در اپراتورها خالی است، گفت: اپراتورها باید تلفیقی از بسته صوت و دیتا ایجاد كنند. برخی میگویند رگولاتوری كف قیمت تعیین كرده است، اما ما باید این قدرت ارائه صوت و دیتا را به اپراتورها بدهیم.
بدین ترتیب رسول سراییان -مدیرعامل شركت مخابرات ایران- با اشاره به ارائه بسته های تركیبی صوت و دیتا توسط این شركت، گفت: در حال حاضر مشكل مشتریان نامحدود سرعت پایین است، به همین دلیل می خواهیم مشتركان به سمت بسته ها بروند و مصوبه رگولاتوری مدل های ارائه ی اینترنت را تغییر خواهد داد.
وی با بیان این كه شركت مخابرات هنوز برای افزایش تعرفه تلفن ثابت هیچ پیشنهادی به وزارت ارتباطات نداده است، گفت: تنها نكته ای كه وجود دارد اختلاف زیاد بین تعرفه ثابت و موبایل است به همین دلیل تعرفه هایی را در قالب بسته در نظر داریم كه به وزارتخانه پیشنهاد دهیم. در قالب این بسته ها افراد می توانند چهار سرویس را با استفاده از یك بسته واحد دریافت كنند. این سرویس ها شامل مكالمات تلفنی، سرویس اینترنت، سرویس تلویزیونی IPTV و سرویس ابری می شود. این بسته ها برای مردم اقتصادی و برای اپراتورها نیز مفید خواهد بود.
فاز سوم شبكه ملی اطلاعات و راه اندازی پروژه های شركت ها
در راستای راه اندازی فاز سوم شبكه ملی اطلاعات همچنین شركت های مختلف این حوزه به افتتاح و راه اندازی پروژه های خود اقدام كردند.
از جمله وحید صدوقی -مدیرعامل شركت ارتباطات سیار ایران- از برنامه ریزی های انجام شده برای پوشش ۱۰۰ درصدی شهرها به نسل سه اینترنت و همچنین ۹۰۰ شهر به نسل چهار تا پایام مرداد خبر داد و با اشاره به فاز سوم شبكه ملی اطلاعات بیان كرد: اولین اقدام در حوزه توسعه شبكه زیرساخت است. در توسعه شبكه فیبر با همكاری شركت مخابرات ایران برنامه داشتیم هشت هزار سایت فیبر نوری ایجاد كنیم كه در حال حاضر ۸۲۲۰ سایت فیبر نوری اجرا شده است. توسعه ۴G بدون فیبر بی معنی است و لازم است كه برای تمامی سایتهای ۴G فیبر ایجاد شود كه این كار در دوسال گذشته انجام شده است.
در این راستا تفاهم نامه همكاری بین همراه اول و دانشگاه صنعتی شریف در خصوص فعالیت های مرتبط با مشاوره، تحقیقات و توسعه فناوری 5G امضا و پروژه هوشمندسازی كنتورهای گاز بر پایه فناوری اینترنت اشیا نیز (NB-IoT ) رونمایی شد.
همچنین مجید صدری، مدیرعامل اپراتور سوم از راه اندازی اولین MVNO (اپراتور مجازی) در كشور توسط این اپراتور خبر داد و اظهار كرد: از جمله پروژه هایی كه در فاز سوم شبكه ملی اطلاعات افتتاح شد، تفكیك ترافیك داخل و خارج بود، سامانه گنج انسان است. همچنین به اتمام رساندن تمامی فعالیت های مرتبط با فاز اول و راه اندازی IPV۶ و راه اندازی شبكه توزیع محتوا از دیگر اقدامات مهم در این زمینه محسوب می شود.
وی همچنین با اشاره به پوشش سراسری ۳G و LTE رایتل در كل كشور اظهار كرد: در حال حاضر در ۷۵۰ شهر پوشش LTE داریم و در ۱۲۰۰ شهر پوشش ۳G داریم.

 

1396/04/30
18:27:11
5.0 / 5
3514
تگهای مطلب: اینترنت اشیا , اینترنت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲