مقابله با واردات قاچاقی گوشی به اسم مسافری


لینك بگیر دات كام: در صورتیكه واردات كالای قاچاق به اسم گوشی مسافری تا مدتی پیش هم ادامه داشت، حالا با الزام گذشت حداقل ۲۰ روز از زمان فعال سازی سیمكارت برای رجیستری گوشی مسافری و ممنوع شدن ثبت غیرحضوری تلفن همراه مسافری، انتظار می رود واردات غیررسمی این كالا اختتام یابد.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، طرح رجیستری یا شناسنامه دار کردن تجهیزات سیمکارت خور از همان زمان که بعنوان راهی برای مبارزه با قاچاق عنوان شد، با چالش هایی همراه بود. در نخستین تجربه این طرح که برمبنای IMEI گوشیها بود، این کد قابل جعل بود و بنابراین در جدید ترین اجرای رجیستری، تلاش شد با ترکیب دو شناسه گوشی و سیمکارت به صورت همزمان، از شکست باردیگر این طرح جلوگیری شود.
از سوی دیگر، با اجرای رجیستری برای تمامی برندهای گوشی، افرادی که منافعشان از راه قاچاق تأمین می شد، دست به کارهای مختلفی برای دور زدن این طرح زدند. یکی از این راه ها، واردات چمدانی گوشیهای مسافری بود؛ چونکه افرادی که به این شیوه گوشیهای خویش را وارد می کردند، از پرداخت ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده معاف شده و از معافیت های گمرکی هم بهره می بردند. این مورد سبب شد مسئولان روش دریافت مستقیم کد فعال سازی گوشی مسافری بعد از پرداخت عوارض و ثبت موفق شناسه سریال دستگاه در گمرک جایگزین شود که با اتصال گمرک به سامانه همتا امکان پذیر شد.
روش دیگری که واردکنندگان غیررسمی و قاچاق چیان گوشی جهت استفاده از گوشیهای قاچاق انتخاب کردند، استفاده از اطلاعات مسافران واقعی بود که باآنکه خودشان مبادرت به واردات گوشی نکرده اند، اما برخی با گرفتن اطلاعات از آنها، مبادرت به واردات گوشی به اسمشان کردند. باآنکه با تصمیم به افزایش تعرفه گمرکی و حذف معافیت ۸۰ دلاری برای واردات تلفن همراه مسافری، واردات غیررسمی گوشی تا حد زیادی کاهش پیدا کرد، اما این روش تا چندی قبل هم ادامه داشت.
چندی قبل سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام نمود از آنجائیکه برخی افراد سودجو با سوءاستفاده از اطلاعات هویتی مسافرانی که به خارج از کشور سفر کرده و به کشور بازگشته اند، به نام آنها سیمکارت خریداری نموده و از آن برای رجیستری گوشی تلفن همراه قاچاق استفاده می کردند، کمیته راهبری طرح رجیستری، سپری شدن حداقل ۲۰ روز از زمان فعال سازی سیمکارت را برای رجیستری گوشی مسافری الزامی کرد.
همینطور اخیرا گمرک ایران اعلام نمود هرگونه ثبت غیرحضوری تلفن همراه مسافری و پس از خروج از گمرکات اجرایی (مبادی ورودی) توسط مسافرین ممنوع می شود و اظهار و ثبت تلفن همراه مسافر از مهر ماه سالجاری بعد از احراز هویت و تشخیص غیرتجاری بودن و طی تشریفات گمرکی در لحظه ورود به کشور صورت خواهد گرفت.
در شرایطی که کارشناسان معتقدند اگر تشریفات گمرکی کالای همراه مسافر و سپس ترخیص آن از اماکن گمرکی منطبق بر قانون انجام می شد امکان سوءاستفاده برای متخلفان فراهم نبود، با اجبار گذشت حداقل ۲۰ روز از زمان فعال سازی سیمکارت برای رجیستری گوشی مسافری و ممنوع شدن ثبت غیرحضوری تلفن همراه مسافری، انتظار می رود واردات کالای قاچاق به اسم گوشی مسافری آخر یابد.
منبع:

1399/06/24
13:31:47
5.0 / 5
1653
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
از دست ندهید!