وزیر ارتباطات با انتقاد به ایجاد برخی جریان ها تاكید كرد

در مرحله استارتاپ خوب و استارتاپ بد  قرار داریم


به گزارش لینک بگیر دات کام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به ایجاد برخی جریان ها در سرمایه گذاری در حوزه استارتاپ ها با تکیه بر اینکه هم اکنون در مرحله ˮاستارتاپ خوبˮ و ˮاستارتاپ بدˮ قرار داریم، اظهار داشت: در این فضا هر کدام از استارتاپ ها که متعلق به خودشان است را تقویت می کنند و مابقی را کنار می زنند.

به گزارش ایسنا، محمد جواد آذری جهرمی روز یکشنبه در مراسم رونمایی از برنامه «سرمایه گذاری جسورانه در ایده های نوآورانه» صندوق نوآوری و شکوفایی که به صورت آنلاین برگزار شد، ضمن گرامیداشت ایام دهه فجر، با اشاره به اینکه با عنایت به دلاوری های جوان غیور کشور هیچ دشمنی نمی تواند به کشور حمله کند و ما را از بین ببرد، اضافه کرد: اما متاسفانه یک سری ساختارها در درون کشور داریم که خود این ها کشور را ضعیف و ما را نابود می کنند.
وی هنر استارتاپ ها و فعالیتهای نوآور و خلاق را تخریب ساختارهای ناکارآمد و بازسازی برای کارایی بهتر سیستم دانست و اظهار نمود: در مقابل این تغییر بزرگ همواره مقاومت وجود دارد و این مقاومت و مخالفت از جانب کسانی صورت می گیرد که در سیکل سنتی دستی بر آتش دارند و بزرگترین موانع رشد این اکوسیستم هستند.
جهرمی با اشاره به اینکه می گویند کارتن خواب ها ارزهای صادراتی را بردند و برنگرداندند، یکی دیگر در این حوزه فهرست می دهد و دادگاه برگزار می کنند، با مفاسد برخورد می کنند، خاطرنشان کرد: هر روز کلی تیتر داریم که با فساد برخورد شده است، ولی برخورد با این مورد کار، در سال ۲۰۲۱ و قرن ۲۱ که وارد شده ایم و کم کم در آستانه ورود به قرن ۱۵ شمسی هستیم، کار سختی نیست.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با طرح این سوال که اگر کسی می خواهد صادراتی انجام دهد، مگر می شود پرونده مالیاتی در کشور نداشته باشد، مگر امروز ما سیستم مالیاتی در درون کشور نداریم، تصریح کرد: امروز در کشور هم سیستم مالیاتی داریم و هم سیستم امکان اتصال به دستگاه ها و سازمان ها وجود دارد، اینکه چرا این اتفاق نمی افتد، باید پرتقال فروش را پیدا کرد.
وی ضمن اشاره به اینکه در این راه سختی هایی وجود دارد، اظهار نمود: در جریان استارتاپی که در کشور بوجود آمده باز هم عوامل حاکمیتی مشخصی از جریان ها ایجاد شدند و آغاز به سرمایه گذاری این اکوسیستم کردند، در این فضا هر کدام از استارتاپ ها که متعلق به خودشان است را تقویت می کنند و مابقی را کنار می زنند. ازاین رو ما هم اکنون در مرحله "استارتاپ خوب" و "استارتاپ بد" قرار داریم که استارتاپی که مال ما است، استارتاپ خوب است و استارتاپ های دیگران بد است و به این طریق انحصارگری هایی شروع می شود.
آذری جهرمی افزود: نمونه نوین این امر اختصاص ۱۰ درصد درآمد و مالیات بخش فناوری و اطلاعات کشور به صدا و سیمای انحصارگر است تا در این بخش انحصارگری کند. این، نوبر ماجرا است.
وزیر اطلاعات و فناوری ارتباطات با اشاره به اینکه این بخش و این جریان و این فرایند هم می گذرد و این جریان پشت در نمی ماند، تصریح کرد: چه ما باشیم و چه نباشیم، این وضعیت قابل استقامت ومقاومت نیست، کسی نمی تواند در مقابل این جریان مقاومت کند؛ چون که تغییر به نفع مردم و پیشرفت کشور است.
وی با اشاره به اینکه تغییر همواره با هزینه و دشواری همراه می باشد، خاطرنشان کرد: اعضای اکوسیستم نوآوری کشور در مقابل این تغییرات نباید دلسرد شوند، باید بدانیم دشمن اکوسیستم، تغییر و پیشرفت هیچکدام از این موانعی که گفته شد نیست، اینها طبیعی است؛ آفت این اکوسیستم "دلسرد" شدن است.
وی با اشاره به اینکه اگر دولت ها بدون هیچ ضوابطی در حوزه خطرپذیر سرمایه گذاری کنند، بدانید که بزرگترین فسادها رخ خواهد داد، اظهار داشت: از طرفی اگر به بهانه پیشگیری از فساد سرمایه گذاری دولت ها بعنوان یک بازیگر بزرگ اقتصادی در اکوسیستم استارتاپی را ما محدود نماییم، به بخش خصوصی ظلم کردیم. این نقطه دقیق سیاستگذاری های دولت ها است که سرمایه گذاری در حوزه خطرپذیر را در چه نقطه تعادلی انجام دهند.
وزیر ارتباطات سیاستگذاری این وزارتخانه را حول ۳ محور برای سرمایه گذاری خطر پذیر دانست و در اینباره توضیح داد: "پیدا کردن "مچ فاند" در بخش خصوصی"، "اعطای وام کم بهره" و "اعطای پاداش به موفقیت های ملموس" از سیاستگذاری های این وزارتخانه در سرمایه گذاری خطرپذیر است.
آذری جهرمی ضمن اشاره به تعامل مناسب بوجود آمده میان وزارت ارتباطات، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی، اظهار نمود: سیاستگذاری های انجام شده در جهت محدود کردن دولت از یک سو و سرمایه گذاری موثر از طرفی بوده و تقویت ۳ دیدگاه مذکور در سرمایه گذاری خطر پذیر بوده است.
منبع:

1399/11/19
21:37:46
5.0 / 5
1413
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳