مصوبه ابلاغ شد:

مقابله با نشر اطلاعات كذب در فضای مجازی


لینک بگیر دات کام: شورای عالی فضای مجازی کشور نسبت به تصویب و ابلاغ الزامات پیشگیری و مقابله با نشر اطلاعات، اخبار و محتوای خبری خلاف واقع در فضای مجازی اقدام نمود.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، گسترش رسانه‏ های ارتباطی نوین خصوصاً پیام‏ رسان‏ های اجتماعی، افزایش جریان تولید و انتشار اطلاعات، اخبار و محتوای خبری در فضای مجازی با دامنه تاثیر بسیار را به همراه داشته که این مهم زمینه مشارکت شهروندان در تولید و انتشار آسان و ارزان محتوای خبری را فراهم نموده است.
در همین راستا نشر و بازنشر وسیع و سریع اطلاعات، اخبار و محتوای خبری تحریف شده و کذب که عموماً با هدف ضربه به حیثیت اشخاص، لطمه به امنیت روانی، عوام‏ فریبی، بی ‏اعتبارسازی نهادها و گزارش های رسمی، ایجاد ترس و وحشت عمومی، برهم زدن آرامش اجتماعی، تضعیف انسجام ملی و تاثیرگذاری بر نتایج انتخابات‏ صورت می‏ گیرد، نیز تسهیل شده و مدیریت شرایط خاص نظیر وقوع بیماریهای فراگیر، بلایای طبیعی یا رویدادهای مهم سیاسی، نظامی، اقتصادی و اجتماعی را با چالش مواجه کرده است.
برهمین اساس شورای عالی فضای مجازی کشور الزامات پیشگیری و مقابله با نشر اطلاعات، اخبار و محتوای خبری کذب در فضای مجازی مصوب جلسه شصت و هشتم این شورا را با هدف صیانت از سلامت و امنیت روانی جامعه و کاهش لطمه های موصوف بوسیله تعریف و تعیین اقدامات پیشگیرانه و واکنشی و ارتقاء سطح مسئولیت‏ پذیری و پاسخگویی هماهنگ و به هنگام برای مقابله با ناهنجاری‏ ها و نتایج آن ابلاغ نمود.

جزئیات مصوبه مقابله با نشر اطلاعات کذب در فضای مجازی

بنابر مواد این مصوبه، قوه قضاییه با همکاری مرکز ملی فضای مجازی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، نسبت به ارائه لایحه قضایی مقابله با اطلاعات، اخبار و محتوای خبری کذب با پوشش همه ابعاد اقدام نموده و هیئت‏ نظارت بر مطبوعات درگاه‏ های نشر داخلی را مطابق با شرایط مندرج در قانون مطبوعات بعنوان نشریه الکترونیک محسوب و شیوه‏ نامه جدید نظارت بر تخلفات ناشی از اطلاعات، اخبار و محتوای خبری خلاف ‏واقع را در قالب قانون و آیین ‏نامه ‏های موجود تهیه و به اجرا درخواهند آورد.
همین طور بر طبق این مصوبه سازمان صدا و سیما برای آگاه سازی افکاری عمومی، ارتقای تاب آوری اجتماعی و کاهش میزان اثرگذاری و وزارت امورخارجه با بهره بردن از ظرفیت‏ های حقوقی و دیپلماتیک، برای مقابله با موارد ارجاعی از طرف دستگاه‏ های مسئول درباب عملیات سازمان یافته انتشار اطلاعات، اخبار و محتوای خبری کذب مقابل منافع و امنیت ملی با منشا خارجی اقدام خواهند کرد. در این مصوبه برای سکوهای نشر و درگاه های نشر جهت مواجهه با نتایج اطلاعات، اخبار و محتوای خبری کذب وظایفی مقرر شده است.


 

1399/11/26
11:37:37
3.3 / 5
1491
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
ناشناس:
خیلی خوبه که با نشر اطلاعات کذب در فضای مجازی برخورد بشه. اما ممکنه در برخی موارد این حربه ای برای برخورد با هر افشاگری ای بشه.
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴