داده های سنجش از دور نشان داد؛

میزان دی اكسید نیتروژن در هوای پایتخت


لینک بگیر دات کام: غلظت آلاینده دی اکسید نیتروژن در اتمسفر کشور با بهره گیری از فناوری سنجش ازدور و بکارگیری تصاویر ماهواره ای، مورد پایش و اندازه گیری قرار گرفت.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از مهر، فناوری سنجش از دور با به کارگیری تصاویر ماهواره ای، توانایی اندازه گیری عناصر موجود در اتمسفر را دارد. بدین جهت اداره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران، به اندازه گیری میزان گاز آلاینده NO۲ در کشور پرداخته شده است. این پایش نشان میدهد که در هفته اخیر میزان آلاینده ها در اتمسفر کشور و خصوصاً تهران با افزایش همراه بوده است. با پردازش تصاویر ماهواره Sentinel-۵p میزان غلظت آلاینده دی اکسید نیتروژن در تاریخ ۲۶ بهمن ماه ۱۳۹۹ برای کشور اندازه گیری شد. متوسط غلظت NO۲ در حدود ۳۳.۱ میکرو مول بر متر مربع تخمین زده شده است. تمرکز این آلاینده در استان های تهران، البرز، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی و خراسان رضوی مشاهده می شود. بررسی ها نشان میدهد که میانگین غلظت آلاینده دی اکسید نیتروژن در سطح کشور نسبت به روز ۲۵ بهمن تغییر ناچیزی داشته است. متوسط غلظت این آلاینده در تاریخ ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ در حدود ۳۲.۴ میکرو مول بر متر مربع بوده است.
با پردازش تصاویر ماهواره Sentinel-۵p میزان غلظت آلاینده دی اکسید نیتروژن در تاریخ ۲۶ بهمن ماه ۱۳۹۹ برای استان تهران نیز اندازه گیری شد. متوسط غلظت NO۲ در حدود ۳۷۲ میکرو مول بر متر مربع تخمین زده شده است. تمرکز این آلاینده در شهر تهران، قدس، اسلامشهر و پردیس مشاهده می شود. میانگین غلظت دی اکسید نیتروژن در سطح استان مشابه روز ۲۵ بهمن بوده و تغییرات زیادی نداشته است. متوسط غلظت این آلاینده در تاریخ ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ در حدود ۳۶۹ میکرومول بر متر مربع بوده است.
بررسی ها برمبنای داده های ماهواره های سنجش از دور نشان میدهد که میانگین غلظت آلاینده دی اکسید نیتروژن در سطح کشور نسبت به ۲۴ بهمن نیز حدود ۱۱ درصد افزایش داشته است. به نحوی که متوسط غلظت این آلاینده در تاریخ ۲۴ بهمن ۱۳۹۹ در حدود ۲۹ میکرو مول بر متر مربع ثبت شده است. در همین حال میانگین غلظت دی اکسید نیتروژن در سطح استان تهران نیز نسبت به روز ۲۴ بهمن حدود ۳۴ درصد افزایش را نشان میدهد. چونکه متوسط غلظت این آلاینده در تاریخ ۲۴ بهمن ۱۳۹۹ در حدود ۲۷۴ میکرو مول بر متر مربع بوده است.

1399/11/29
13:54:57
5.0 / 5
1388
تگهای مطلب: فناوری , ماهواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴