رئیس پژوهشگاه خبر داد

روند رو به رشد ثبت اختراعات در پژوهشگاه فضایی


رییس پژوهشگاه فضایی ایران از روند رو به رشد ثبت و اعتبارسنجی اختراعات در پژوهشگاه فضایی ایران آگاهی داد.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، دکتر حسین صمیمی با بیان خبر فوق اظهار داشت: در سالهای اخیر پژوهشگاه فضایی ایران اهتمام ویژه ای به پروسه تجاری سازی نتایج حاصل از پژوهش و تحقیقات داشته است. تجاری سازی نتایج تحقیقات از سویی، به توسعه پایدار و مستمر فناوری در پژوهشگاه کمک می نماید و از طرف دیگر می تواند بستر مناسبی برای تامین منابع مالی مورد نیاز در توسعه فناوری ها شود.

دکتر صمیمی اشاره کرد: نخستین گام در تجاری سازی تکنولوژی های جدید، ثبت حقوقی این دستاوردها با هدف حفظ مالکیت فکری و صیانت از دستاوردهای علمی متخصصان است که با ستاندن گواهی ثبت اختراع از مرکز مالکیت معنوی ایران محقق می شود.

وی ادامه داد: بعد از اثبات حق مالکیت فکری و دریافت گواهی حقوقی ثبت اختراع، در ادامه مسیر تجاری سازی فناوری ها، الگوهای مختلفی همچون اعطای لیسانس و دریافت حق بهره برداری، همکاری مشترک، سرمایه گذاری مشترک و دیگر روش ها به کارگرفته می شود تا در نهایت، چرخه تجاری سازی نتایج تحقیقات تکمیل شود.

رییس پژوهشگاه فضایی ایران با اشاره به این که تحقق هر چه بهتر تجاری ‍ سازی نیازمند اهتمام تمامی پژوهشگران به موضوع "ثبت اختراع" است، روند ثبت و اعتبارسنجی اختراعات را طی سالهای قبل مثبت ارزیابی کرد و گزارشی آماری از میزان گواهی ثبت و اعتبارسنجی اختراعات ستاندن شده از سال ۹۶ تا حالا ارائه کرد.

دکتر صمیمی ضمن تقدیر از تلاش همکاران اداره تجاری سازی این پژوهشگاه ابراز امیدواری کرد: در سال ۱۴۰۰ نیز ثبت مالکیت فکری دستاوردهای پژوهشگاه با جدیت دنبال شود.
به نقل از پژوهشگاه فضایی ایران، وی اشاره کرد: در سه ماهه اول سال جاری ۳ گو اهی ثبت اخترا ع و یک گواهی اعتبارسنجی اختراع ستاندن شده و ۱۴ پرونده ثبت اختراع و ۱۰ پرونده اعتبا رسنجی اختراعات نیز در دستور کار قرار د ارد.1400/04/22
09:46:08
5.0 / 5
1019
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱