ردپای دستكاری در نظرسنجی تلویزیون پیدا شد


لینك بگیر دات كام: درحالی كه دستكاری در نظرسنجی صداوسیما در آخرین ماه سال قبل جنجال به پا كرده بود، وزیر ارتباطات با اشاره به بررسی های فنی انجام شده، از نقش یكی از كاركنان اسپانسر برنامه مورد نظر اطلاع داده است.

به گزارش لینك بگیر دات كام به نقل از ایسنا، موضوع دستكاری در نظرسنجی یكی از برنامه های تلویزیونی صدا و سیما، به علت ردپای بعضی از شركت های ارزش افزوده به وزارت ارتباطات هم كشیده شد. خیلی از كاربران اپراتورهای تلفن همراه اعلام نمودند پیامك تأیید رأی به این برنامه ی تلویزیونی برایشان ارسال شده، اما آنها اصلاً در این رأی گیری شركت نكرده و یا رای شان برنامه دیگری بوده است و این مورد از اختلال در سامانه رأی گیری بخش مردمی جشنواره تلویزیونی جام جم حاكی بود.
محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - همان زمان اعلام نمود آرای اعلام شده، واقعی نیستند و از بررسی این مورد و ارسال نتایج به صداوسیما و پلیس فتا اطلاع داد. بعد از آن، دبیر جشنواره تلویزیونی جام جم ادعا نمود «جابجایی آرای نظرسنجی محبوب ترین برنامه صداوسیما را شركتی كه از وزارت ارتباطات مجوز دارد، انجام داده است.»، اما سیدجمال هادیان - رئیس مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات- این ادعا را رد كرده و اظهار داشت: تغییر آرا در شركت طرف قرارداد تبلیغات انحصاری صدا و سیما صورت گرفته است كه هیچ مجوزی از وزارت ارتباطات ندارد.
‎محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- هم با تاكید بر شفاف سازی در این زمینه در پست توئیتری نوشت: ‏شركت های ارزش افزوده و USSD مجوزی از وزارت ICT ندارند و فعالیت آنها مطابق قانون تجارت است، اگر آنگونه كه در بخش های خبری سیما طرح شد، فعالیت آنها باید با دریافت مجوز از وزارت ICT باشد، مطابق مصوبه ۱۹۲ كمیسیون تنظیم مقررات‬ ارتباطات، تبلیغ یا فعالیت آنها سریعاً در صداوسیما متوقف شود.
وزیر ارتباطات همینطور از شناسایی عامل دستكاری در نظرات مردم اطلاع داد و اظهار داشت: گزارش كامل و با جزئیات فنی چگونگی دستكاری نظرات مردم در جشنواره صداوسیما، نهایی و برای پلیس ارسال شد. عامل دستكاری در نظرات مردم شناسایی شده است. هك یا اختلال منتفی است. طبیعتاً شناسایی آمر یا آمران و انگیزه آنها را پلیس پیگیری خواهد نمود.
اما در آخرین اظهار نظر درباره این اتفاق، جهرمی در توئیتر خود نوشت: طبق گزارش بررسی وقایع فنی، دستكاری در نظرسنجی صداوسیما توسط احدی از كاركنان اسپانسر یكی از برنامه های حاضر در نظرسنجی صورت گرفته است كه آرا را به سود برنامه خود تغییر داده است. انگیزه این فرد و یا آمر بایستی در بررسی های پلیسی مشخص شود.
صرف نظر از این كه اختلال صورت گرفته در این برنامه نظرسنجی تا چه اندازه به حوزه ارتباطات مربوط می شود و نقش شركت های ارزش افزوده كه تا قبل از این مجرم شناخته شده بودند چه بوده است، به نظر می آید هنوز از این برنامه و شخصی كه بعنوان عامل دستكاری شناسایی شده، به صورت رسمی نامی برده نمی شود؛ اتفاقی كه بیش تر كاربران توئیتر هم در پاسخ به این توئیت وزیر ارتباطات به آن اشاره كردند.1398/02/07
16:07:52
5.0 / 5
2779
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳