ماجرای خاموشی گوشیهای آیفون چیست؟


به گزارش لینك بگیر دات كام شاید نتوان با قطعیت از كاهش آمار خرید گوشیهای آیفون بعد از مشكلاتی كه اپل برای اپلیكیشن های ایرانی بوجود آورده خبر داد، اما به اعتقاد كارشناسان، كاربرانی هستند كه درصورت احتیاج به جایگزینی گوشی هایشان بعد از سرقت، خرابی و شكستگی، سیستم عامل اندروید را جایگزین iOS كنند.

به گزارش لینك بگیر دات كام به نقل از ایسنا، در حالیكه در ایران صدها برنامه نویس مستعد iOS وجود دارد و كسب وكارهای بسیاری، اپلیكیشن های خویش را در ماركت آنلاین اپل قرار می دهند، متأسفانه كاربران همیشه با مشكلاتی در استفاده از اپلیكیشن های بین المللی و حتی داخلی از راه اپ استور روبه رو بودند.
خطای ۱۰۰۹ یكی از شناخته شده ترین این مشكلات است كه مدت ها سبب آزار كاربران ایرانی بود و در حالیكه با ایجاد محدودیت و تحریم های آمریكا، خیلی از شركت ها سراغ استفاده از اكانت های اینترپرایز (Enterprise) رفتند، حالا عمر همین اكانت ها هم محدود شده و كسب وكارها را به استفاده از نسخه وب ناچار كرده است، هرچند خیلی از برنامه نویسان این حوزه در همین مدت كارشان را از دست داده اند.
البته محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- بعد از حذف اپلیكیشن های ایرانی از گوشیهای آیفون اظهار داشت: سال ۱۳۸۹ اپل ایران را تحریم كرد اما نه تنها تقاضای گوشی آیفون در ایران كمتر نشد، بلكه بیش تر هم شد. هم اكنون طبق آمار رگولاتوری، در حالیكه روزانه ۷۰۰۰ گوشی آیفون در شبكه ارتباطی كشور وارد و رجیستر می شد، اما بعد از اتفاقاتی كه افتاد، روزانه ۷۰ هزار گوشی فعال داخل شبكه نیز، خاموش شده است. خاموش شدن گوشیهای این شركت در شبكه، نشان از توسعه اپلیكیشن های ایرانی دارد و اپل در حال از دست دادن بازار خود در ایران است.
با این حال، آماری كه در این مدت از اپراتورها دریافت شده، چندان نشان دهنده ی كاهش استفاده ی كاربران از گوشیهای آیفون و سیستم عامل iOS نیست. باآنكه كارشناسان معتقدند اگر آیفون در ایران تحریم شود و گوشی آیفون جدیدی رجیستر نشود، بعد از سه سال تعداد دستگاه هایی كه روی آی اواس هستند، كم می شود، اما هنوز هم افراد زیادی هستند كه علیرغم وجود مشكلاتی مانند تحریم و كار نكردن اپلیكیشن ها، اصرار به استفاده از محصولات شركت اپل دارند. باآنكه اپل از همان ابتدا هم اعلام نموده كه به افراد و كسب وكارهای ایرانی سرویس نمی دهد.

اگر كاربران آگاه بودند، گوشی اپل نمی خریدند
در این راستا میلاد نوری -كارشناس فناوری اطلاعات - هم درباره ی تغییرات كاربران آی آواس در ایران در ماه های اخیر بیان می كند: اگر این تغییرات كم بوده، به علت عدم آگاهی كاربر است. افرادی هستند كه این روزها هنوز آیفون می خرند كه خیلی اوقات اولین گوشی اپلی است كه می خرند. این افراد آگاه نیستند كه جهت استفاده از خیلی از اپلیكیشن ها گرفتار مشكل می شوند. اگر این كاربران آگاه بودند، شاید بسیاری از آنها گوشی آیفون نمی خریدند.
در این راستا امیر ناظمی -رئیس سازمان فناوری اطلاعات- درباره ی خبر خاموشی گوشیهای آیفون توضیح داد: در بدترین حالت، ماهیانه حداقل ۵۰۰ هزار دستگاه جابه جا می شود. یعنی روزی ۲۰ هزار دستگاه وجود دارد كه دزدیده می شود، می سوزد، می شكند یا گم می شود. در چنین حالتی است كه فرد برای جایگزینی به جای گوشی آیفون، اندرویدی می خرد. ازاین رو وقتی می گوئیم ۷۰۰۰ آیفون حذف شده، به این مفهوم نیست كه ۷۰۰۰ نفر گوشی هایشان را خاموش كردند و دیگر استفاده نمی كنند، بلكه گوشیهایی بوده كه اتفاقات جایگزینی برایشان افتاده و به جای این كه گوشی آیفون بگیرند، اندروید گرفته اند.
ازاین رو این كه آیا بعد از مشكلاتی كه شركت اپل برای اپلیكیشن های ایرانی ایجاد كرده، تمایل كاربران به استفاده از این محصول كاهش یافته یا خیر، شاید به نظر در كوتاه مدت نتوان به آن پاسخ داد. چونكه با عنایت به این كه سالیانه ۱۲ میلیون دستگاه از چرخه ی دستگاه های هوشمند خارج می شود، باآنكه امكان دارد حتی بعضی از دارندگان گوشیهای آیفون در این مدت به كنار گذاشتن گوشیهای خود به هر علت اقدام نموده باشند، اما هنوز هم كاربرانی هستند كه امكان دارد برای نخستین بار گوشیهای آیفون دست بگیرند و این مورد باعث می شود آمار گوشیهای iOS چندان كاهش نیابد.1398/03/05
14:45:26
5.0 / 5
2021
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
از دست ندهید!