در گفت وگو با لینك بگیر دات كام اعلام شد

نهایی شدن پروانه اپراتورها در انتظار ورود به صحن كمیسیون تنظیم مقررات، عرضه ۴ درخواست بخش خصوصی


به گزارش لینك بگیر دات كام رئیس سازمان فضایی ایران از رفع ابهامات پروانه فعالیت اپراتورهای ماهواره ای اطلاع داد و اظهار داشت: با نهایی شدن پروانه فعالیت اپراتورها، در فاز اول اپراتورها از ماهواره های سایر كشورها برای عرضه خدمات بهره مند می شوند و در گام بعدی بهره مندی اپراتورها از توان داخلی است.

دكتر مرتضی براری در گفتگو با ایسنا در مورد صدور پروانه فعالیت اپراتورهای ماهواره ای با تاكید بر اینكه این پروانه در سازمان فضایی ایران تدوین شده است، اضافه كرد: پروانه های فعالیت اپراتورهای خصوصی جهت بررسی به كمیسیون سازمان تنظیم مقررات ارسال شده و ایراداتی از جانب این كمیسیون به ابهامات این پروانه وارد شده است.
وی افزود: هم اكنون این ابهامات برطرف شده و در دستور كار جلسات كارشناسی كمیته تخصصی سازمان تنظیم مقررات قرار گرفته است. با نهایی شدن در این نشست، پروانه فعالیت اپراتورهای خصوصی، در صحن كمیسیون تنظیم مقررات مطرح خواهد شد.
براری اظهار نمود: با عنایت به فرصت اقتصادی كه ماهواره های سنجشی می توانند ایجاد كنند، این زمینه می تواند پذیرای حتی شركت های فعال در این حوزه باشد و آنها قادر خواهند بود تا خدمات خویش را به سایر كشورها عرضه كنند.
رئیس سازمان فضایی ایران از عرضه درخواست شفاهی ۴ شركت بخش خصوصی برای فعالیت در زمینه اپراتور ماهواره های سنجشی اطلاع داد و ابراز امیدواری كرد كه در آینده نزدیك پروانه فعالیت این اپراتورها تصویب شود و بخش خصوصی بتواند در حوزه ماهواره های سنجشی هم وارد شود و هم سرمایه گذاری كند.
وی، داده های دریافتی از ماهواره های سنجشی را موتور محرك توسعه كسب و كارها و عرضه خدمات به جامعه دانست و افزود: امیدواریم بزودی زمینه حضور اپراتورهای خصوصی در كشور فراهم گردد.
براری در عین حال با تاكید بر اینكه صدور پروانه فعالیت اپراتورهای سنجشی به بررسی های كارشناسی نیاز دارد، اظهار داشت: ازاین رو نیاز است تا این بحث ها صورت گیرد و ما منتظر وارد شدن این پروانه به صحن كمیسیون سازمان تنظیم مقررات هستیم.
رئیس سازمان فضایی در پاسخ به این سوال كه در صورت نهایی شدن پروانه ها آیا از ماهواره های بومی استفاده می شود یا مبادرت به خرید ماهواره می شود، پاسخ داد: برنامه ما این است كه در فاز اول از ماهواره سنجشی سایر كشورها استفاده نماییم و این تجربه ای است كه در صنعت هوایی كسب كردیم.
وی افزود: در صنعت هوایی از ظرفیت سایر كشورها استفاده شد، بگونه ای كه هواپیما نداشتیم؛ اما شركت های هواپیمایی شكل گرفتند و نیازهای جامعه را برطرف كردند و مسافران ایرانی با هواپیماهای خارجی سرویس دریافت می كنند.
براری افزود: بر این اساس در فاز اول، اولویت ما این است كه با استفاده از ماهواره های دیگر كشورها خدمات را عرضه نماییم و در آینده به دنبال این هستیم كه این اپراتورها با استفاده از شركت های بومی كه در حوزه ساخت ماهواره های سنجشی فعال می باشند، بتوانند ماهواره های مورد نیاز خویش را از صنعت داخلی استفاده كنند.
به قول وی، اولویت سازمان فضایی، استفاده اپراتورها از توان داخلی است.1398/04/24
14:32:07
5.0 / 5
2512
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱