آذری جهرمی در حاشیه جلسه دولت:

ظفر پیش از دهه فجر به مدار می رود


به گزارش لینك بگیر دات كام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: ماهواره ظفر پیش از ایام دهه فجر به فضا پرتاب می شود.


به گزارش لینك بگیر دات كام به نقل از مهر، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات قبل از ظهر امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباب ماهواره ظفر اظهار داشت: ماهواره ظفر سه ماموریت دارد. ماموریت اول این ماهواره تصویر برداری سنجشی برای حوزه كشاورزی و بحران های طبیعی است.
وی افزود: ماموریت دوم ماهواره ظفر برای ارتباطات مخابراتی است. این ماهواره ۲۵۶ كانال فعال مخابراتی دارد كه می تواند ارتباطات را برقرار كند. از همین رو است كه ما از مردم دعوت كرده ایم در سایت این ماهواره به آدرس zafarplus.ir پیام های خودرا در چارچوب پیام های صوتی یك دقیقه ای ضبط كنند. ما از میان این پیام ها انتخاب خواهیم كرد و به شرط موفقیت و استقرار ظفر در مدار، آنها را بعنوان صدای ایران پخش می نماییم.
وزیر ارتباطات گفت: ماموریت سوم ماهواره ظفر جمع آوری اطلاعات است. قسمتی از تشعشعات فضایی كه مورد استفاده مطالعاتی دانشمندان فضایی است را ظفر جمع آوری خواهدنمود.
آذری جهرمی با اشاره به مشخصات فیزیكی ماهواره ظفر اضافه كرد: این ماهواره وزنی حدود ۱۱۳ كیلوگرم دارد و در مدار بالای ۵۰۰ كیلومتر قرار خواهد گرفت. این نخستین بار است كه ما برای این مدار هدف گذاری كرده ایم و این ماموریت را انجام می دهیم.
وی بیان كرد: این كار یك فعالیت تحقیقاتی مهمست و امیدواریم ماموریت ماهواره ظفر و همین طور ماهواره بر سیمرغ موفق باشد.
وزیر ارتباطات در مورد زمان ارسال این ماهواره به فضا افزود: دوستان ما در وزارت دفاع در حال كار هستند و به زودی و در همین ایام با تصمیمی كه اتخاذ شده، بوسیله رسانه ملی به صورت شفاف تمام پروسه اطلاع رسانی خواهد شد.
آذری جهرمی اشاره كرد: این كار یك تلاش علمی و تثبیت فناوری است. طبیعتاً ممكنست در این راه موفقیت باشد كه احتمال آن نیز بالا است و همین طور احتمال شكست نیز وجود دارد.
وی اشاره كرد: از ماهواره ظفر دو نسخه وجود دارد و اگر اقدام اولیه موفق نبود، سریعاً نسخه دوم را برای قرارگیری در مدار عملیاتی می نماییم.
وزیر ارتباطات در پاسخ به این پرسش كه چرا پس از موفق بودن عملیات اطلاع رسانی نمی كنید، عنوان كرد: باید بگویم كه پیرمردها اعتقاداتی دارند و جوان ها نیز اعتقادات خودرا دارا هستند. ما از ابتدا شفاف می گوئیم.
آذری جهرمی در مقابل اصرار خبرنگاران برای اعلام زمان دقیق ارسال ماهواره ظفر اظهار داشت: ان شاالله این كار پیش از دهه فجر صورت خواهد گرفت.
وی در مورد زمزمه هایی درباره رفع فیلتر تلگرام نیز اضافه كرد: خیر، بنده در جریان این امر نیستم.


منبع:

1398/11/02
14:28:25
5.0 / 5
2341
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
از دست ندهید!