سامانه نت سنج پلاس رونمایی شد

اینترنت خودرا بسنجید، از خدمات بد شكایت كنید


لینك بگیر دات كام: بگفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با راه اندازی سامانه نت سنج پلاس، امكان بررسی كیفیت و سرعت اپراتورها و مشاهده شكایاتی كه در هر منطقه از هر اپراتور شده، برای تمامی كاربران فراهم خواهد شد.

به گزارش لینك بگیر دات كام به نقل از ایسنا محمدجواد آذری جهرمی امشب در پخش زنده اینستاگرام، درباره دسترسی كاربران در كشور به اینترنت اظهار نمود: در پنج سال اخیر تلاش زیادی به وسیله دولت انجام شد كه مجموعه ارتباطات مردم و دسترسی آنها به اینترنت توسعه یابد. در ابتدای دولت یازدهم مجموع مشتركان اینترنت موبایل در كشور بیشتر از 300 هزار نبود و تنها یك اپراتور خدمات 3G ارائه می داد، اما امروز هر سه اپراتور موبایل در سراسر كشور این امكانات را فراهم كردند.
وی افزود: امروز بیشتر از 70 میلیون ایرانی در 1242 شهر كشور و بیشتر از 80 درصد روستاهای بالای 20 خانوار به خدمات پهن باند موبایل دسترسی دارند. سرمایه گذاری زیادی توسط دولت و اپراتورها خصوصاً در چهار سال اخیر انجام شده كه كمیت ارتباطات توسعه جدی پیدا كند اما همیشه خواسته كاربران دو مقوله مهم كیفیت و قیمت بوده است و همواره نظراتی دراین زمینه داده می شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینكه كاربران نگرانی های خود در این عرصه دارید را با ما به اشتراك می گذارند، اضافه كرد: بهترین راه مدیریت این درخواست ها و نیازهایی كه مطرح می شود این است كه ما نظارت دقیقی بر اپراتورها داشته باشیم و از كاری كه انجام می دهند ارزیابی داشته باشیم. ما امروز سه اپراتور موبایل و بیشتر از 17 شركت در حوزه ارتباطات ثابت داریم كه با هم رقابت می كنند. البته در حوزه ارتباطات ثابت هنوز هم انحصار داریم و صرفا اپراتور مخابرات قابلیت ارائه خدمات را دارد اما در عمده شهرهای كشور ظرفیت رقابت وجود دارد.
جمع آوری اطلاعات 6000 حسگر در نت سنج پلاس
آذری جهرمی افزود: بیشتر از 1242 شهر و همه روستاهای كشور در طول دو سال قبل پایش شدند، در تمام جاده ها و محله ها، گام به گام مناطق كشور كیفیت ارتباطات اندازه گیری شده و بیشتر از 6000 حسگر در سراسر شبكه قرار دادیم كه به صورت آنلاین كیفیت ارتباطات را مورد رصد قرار می دهد. تمامی این اطلاعات در سامانه نت سنج پلاس جمع شده است. علاوه بر آن شكایاتی كه در سامانه 195 طرح شده هم در نت سنج پلاس مطرح گردیده است.
وی با برشمردن خاصیت های سامانه نت سنج پلاس توضیح داد: در نت سنج پلاس هر ایرانی در هر مكانی می تواند ببیند كه چه شركت هایی خدماتشان ارائه می شود؟ كیفیت پوشش چیست؟ میزان سرعتی كه می تواند دریافت كند چقدر است؟ شكایات مردم در آن منطقه چه بوده؟ و اندازه گیری های كیفی ما چه می گوید؟ یعنی هم اطلاعات ما و هم اطلاعاتی كه كاربران منعكس می كنند در این سامانه وجود دارد. بدین سبب در هر نقطه از كشور می توانید انتخاب كنید كه كدام اپراتور چه سرویسی می دهد و از نظرات سایر مردم هم باخبر شوید.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینكه این كار برای نخستین بار در دنیا انجام می شود، اضافه كرد: هیچ یك از رگولاتورها و سازمان های تنظیم مقررات دنیا چنین سامانه ای را برای نظارت بر اپراتورهایشان نداشتند. ما این سامانه را به سازمان جهانی مخابرات عرضه و بعنوان نخستین كشوری كه این كار را كرده ثبت می نماییم. این سامانه كیفیت را برای شما شفاف می كند و به واسطه آن حقوق مشتركان به رسمیت شناخته می شود، اعتراض كاربران به فعالیت اپراتورها ثبت می شود و همه آنلاین آنرا می بینند.
امكان ثبت آنلاین شكایات
وی اشاره كرد: در سامانه نت سنج پلاس می توانید سرعت ارتباطات داخلی و سرعت اینترنت را در منطقه ای كه هستید اندازه گیری كرده و آنرا در نقشه ثبت كنید؛ افراد دیگر می توانند از نتایج تجربیات شما باخبر شوند و ببینند سرعت شما در آن منطقه چقدر است. همین طور می توانید شكایتتان را به صورت آنلاین ثبت كنید. شكایتتان از اپراتورها شامل كیفیت، یا عدم پاسخگویی اپراتورها، گران فروشی یا كم فروشی آنها و سایر مشكلات به صورت آنلاین در اختیار همه افراد در مناطق مختلف كشور قرار می گیرد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینكه مشاهده آمار به معنای شفافیت است، اضافه كرد: این مساله برای اپراتورها رقابت ایجاد می كنند تا برای بهبود كیفیت تلاش كنند. ما هم شاخص هایی بعنوان حداقل ها داریم و از این پس با نظرات كاربران به اپراتورها نظارت می نماییم. اپراتورها باید به درخواست های شما در هر منطقه پاسخ دهند كه به چه میزان توانستند نظرات را جلب كنند و سامانه های سنجشی و گزارش های دوره ای سازمان تنظیم مقررات هم به این فیدبك ها برمی گردد.
آذری جهرمی با اشاره به اینكه شما كاربران به صورت مستقیم با ما برای نظارت در مشاركت هستید، اظهار داشت: ما این نظارت را به یك نظارت همگانی تبدیل كردیم و از همه شما دعوت می نماییم كه در آن شركت و نظراتتان را ثبت كنید، بر اپراتورها و نظارت های ما هم نظارت كنید. درنهایت نتیجه این اقدام یك مكانیزم خوب برای افزایش كیفیت ارتباطات در كشور است. بارها عنوان كردیم كیفیت حق الناس است و وظیفه ما بعنوان مسئولین، گزارش دادن به شما و تامین نظرات شماست.
اهدای جایزه به مشاركت كنندگان در نت سنج پلاس
وی با اشاره به راه اندازی سامانه نت سنج پلاس از امشب بیان كرد: برای قدردانی از كسانی كه در این نظرات مشاركت حضور دارند، جوایزی اهدا می نماییم و به صورت روزانه به 50 نفر از كسانی كه در این پروسه همگانی مشاركت كنند، یك سال اینترنت رایگان از جانب اپراتوری كه استفاده می نمایند ارائه می دهیم. این سامانه می تواند بخش زیادی از مطالبات را شفاف كند و بهبود كیفت، بهبود كسب وكار را به دنبال خواهد داشت و نتایج نهایی آن هم رضایت شماست و امیدواریم با راه اندازی این سامانه به فهم مشتركی از موضوع كیفیت برسیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینكه فرقی بین مناظق محروم و شهری وجود ندارد، در نت سنج پلاس همه مناطق حضور دارند، اظهار نمود: اگر كیفیت اپراتوری كه از خدمات آن استفاده می كنید خوب نیست، این حق را دارید كه از خدمات اپراتور دیگری استفاده كنید و یا شكایت خودرا ثبت كنید تا اپراتور آنرا بررسی كند. از این پس با اطلاعات سامانه نت سنج پلاس، می توانید اپراتورها را مورد خطاب قرار دهید و كیفیت و سرعت ارتباطات در منطقه خودرا در شبكه های اجتماعی با منشن كردن بنده یا اپراتورها مورد مطالبه قرار دهید.
وی با تایید این مساله كه سرعت اینترنت خانگی در برخی از استانها به سبب مشكلات در ارائه خدمات پایین است، اشاره كرد: بنا بود امسال VDSL را جایگزین ADSL كنیم؛ در دزفول این اتفاق افتاد، ظرف 10 روز آینده هم بخش زیادی از مشتركان ADSL شهر قم، به VDSL منقل می شوند و این سرعت اینترنت خانگی را تا چهار برابر بالا می برد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه كرد: سازمان تنظیم مقررات و اپراتورهای ثابت در تلاش هستند تا به اهداقی كه برای اختتام سال تعیین شده برسند، البته با اطلاعاتی كه از كنترل پروژه ها دارم، فكر می كنم تا آخر سال كمی تاخیر داشته باشند اما تلاش می نماییم تا اختتام خرداد سال آینده، حداقل 25 درصد مشتریان اینترنت خانگی را به آن چهار برابر سرعت مجهز نماییم و تكنولوژی شان را به VDSL ارتقا دهیم.
بهبود در پینگ 40 بازی كامپیوتر ای
آذری جهرمی درباره كیفیت بازی های اینترنتی كه یكی از مطالبات كاربران است، اظهار نمود: همانطور كه همكارانم در شركت ارتباطات زیرساخت گزارش دادند، نزدیك به دو روز پیش برای 40 بازی كامپیوتری بهبود جدی كیفیت داشتیم، قسمتی از بازی ها مانده كه در دست اقدام است و دوستان در شركت ارتباطات زیرساخت قول دادند كه موضوع پینگ بازی ها تا اختتام دو هفته آینده بهبود جدی پیدا كند.
وی درباره اینترنت نسل پنج نیز توضیح داد: مقدمات پیاده سازی 5G در ایران انجام شده، سازمان تنظیم مقررات هم فراخوان داده و از صاحب نظران دعوت كرده كه در تنظیم مقررات شركت نمایند. فكر می كنم نخستین نسخه 5G را بتوانیم سال آینده در ایران اجرا نماییم و خدمات آنرا ارائه دهیم، بعنوان یك مطالبه جدی و نیازمندی كسب وكارها در كشور.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره خدمات ارزش افزوده نیز اظهار نمود: ما در حال جمع بندی پیشنهاداتمان با مركز ملی فضای مجازی هستیم. اگر این جمع بندی به نتیجه برسد، در جلسه كمیسیون تنظیم مقررات در روز یكشنبه، تعیین تكلیف نهایی كلاهبرداری های ارزش افزوده انجام می شود و در غیر این صورت در جلسه دو هفته بعد بررسی شده و تا پیش از اختتام سال 1398، كلاهبرداری های ارزش افزوده حتما تعیین تكلیف خواهد شد.
منبع:

1398/11/25
14:03:06
5.0 / 5
2824
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
از دست ندهید!