در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شد

سامانه اندازه گیری شدت تشعشعات امواج رادیویی در كشور ساخته شد


به گزارش لینك بگیر دات كام متخصصان پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، برای اولین بار در كشور موفق به بومی سازی سامانه اندازه گیری شدت میدان پرتوهای رادیویی شدند.

به گزارش لینك بگیر دات كام به نقل از ایسنا، این سامانه به درخواست و حمایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و با هدف رفع وابستگی كشور در تامین نیازمندی به این تجهیزات از خارج كشور و در جهت اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم توسعه، در پژوهشگاه اجرا شد.
با ساخت سامانه بومی اندازه گیری شدت امواج الكترومغناطیسی و الكتریكی برای پایش حد تشعشعات تجهیزات بی سیم، علاوه بر جایگزینی نمونه های خارجی با داخلی، رفع نگرانی مردم از اثرات امواج الكترومغناطیسی و تشعشعات رادیویی در آینده نزدیك با محصولات بومی امكان پذیر خواهد شد.
با اجرای این پروژه، سامانه بومی اندازه گیری شدت امواج رادیویی برای اولین بار به دست پژوهشگران داخلی طراحی، ساخت و افتتاح شد و بدین سان جمهوری اسلامی ایران بعنوان یكی از كشورهای دارای این فناوری در دنیا مطرح گردید.
تاكنون تجهیزات اندازه گیری میدان، توسط شركت های خارجی ساخته می شد كه نیازمندی های كشور هم با استفاده از آنها تامین می گردید، اما طراحی و ساخت نمونه صنعتی آن، كشور را در این زمینه خودكفا كرده و سبب تامین ارزان تر، سریعتر به همراه خدمات بعد از فروش بهتر شده است. مراكز و بخش های مختلف دولتی و خصوصی كه متولی نظارت بر فركانس و توان انتشاری تجهیزات مخابراتی هستند و یا تضمین كننده حفظ سلامت فردی و اجتماعی در مقابل تشعشعات محیطی هستند، می توانند از این تجهیزات اندازه گیری استفاده كنند.
با توجه به اجبار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در مورد نظارت بر شدت تشعشعات رادیویی در سطح كشور از نظر ایمنی و بهداشت تشعشعات، نیاز به این سامانه بومی در سطح وسیع در آینده وجود خواهد داشت. علاوه بر سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، بخش هایی نظیر مراكز بهداشتی و درمانی، بیمارستانها، مدارس، مهد كودك ها، كارگاه ها و كارخانه های تولیدی، مراكز پرجمعیت، فضاهای عمومی و پرتردد و... هم بعنوان كاربران این سامانه مطرح خواهند بود.
این سامانه دارای پنج پروب شامل اندازه گیری در میدان های الكتریكی و مغناطیسی در فركانس های مختلف است. برای میدان های الكترویكی دو پروب ۶ گیگاهرتز و ۱۸ گیگاهرتز و برای میدان های مغناطیسی دو پروب در ۳۰ مگاهرتز و ۱۰۰ مگاهرتزی طراحی و تولید شده است. همینطور به صورت مجرا یك پروب جهت اندازه گیری تشعشعات رادیویی تلفن همراه نسل های GSM، ۳G و LTE طراحی و تولید شده است.
از جمله مزایای این سامانه ایجاد، پیاده سازی و راه اندازی سایت پایش، كنترل و نمایش مركزی است كه قابلیت تجمیع و ذخیره اطلاعات اندازه گیری شده در داخل كشور را دارا بوده و امكاناتی نظیر به روزرسانی و همینطور امكان نمایش اطلاعات برای كاربران خاص و كاربران عمومی را هم دارد. نحوه محاسبات و متوسط گیری از كل انرژی تابشی مطابق استانداردهای ملی و جهانی بهداشت تشعشع است.
سامانه مذكور یك گیرنده و اندازه گیر امواج الكترومغناطیسی بوده و فاقد هر گونه تشعشع رادیویی است. این سامانه بسیار كم مصرف است، به گونه ای كه تنها با یك سلول خورشیدی كوچك می تواند به صورت شبانه روزی اطلاعات شدت میدان را جمع آوری و ثبت كرده و سپس اطلاعات جمع آوری شده را با استفاده از شبكه ارتباط سیار به مركز كنترل، پایش و نمایش ارسال نماید. با عنایت به بومی سازی تجهیزات مذكور امكان هرگونه تغییر در ساختار پروب های اندازه گیری با قابلیت باندگزینی مناسب برای فركانس های رادیویی مورد استفاده در كشور هم وجود خواهد داشت.
علاوه بر سامانه مذكور، بسترهای تست لازم جهت انجام كالیبراسیون تجهیزات هم در محل پژوهشگاه و در آزمایشگاه های همكار مجموعه مستقر در دانشگاه ها بوجود آمده است.
این سامانه در حال گذراندن تست های نهایی تایید نمونه در سازمان انرژی اتمی است.
با توجه به دستیابی كشور به این فناوری، پژوهشگاه با هماهنگی و همكاری سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از سال آینده با تجاری سازی محصول، تولید انبوه این سامانه را در برنامه های خود قرار داده است. با تولید این محصول علاوه بر صرفه جویی اقتصادی و جلوگیری از خروج ارز از كشور، گام های مثبتی در مورد تولید اشتغال هم برداشته خواهد شد. این پروژه همچون مصادیق عملی اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم توسعه است.


 

1396/10/11
21:11:34
5.0 / 5
3888
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲