روش رفع فیلتر سایت


مدیران سایتهای داخلی فیلترشده می توانند درخواست رفع فیلتر سایت خویش را در سامانه ی كارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه ثبت و پیگیری كنند. در ادامه روش روش رفع فیلتر سایت را آموزش می دهیم.

به گزارش لینک بگیر دات کام، کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، بر مبنای ماده ۲۲ قانون جرائم کامپیوتری تشکیل شده و مسئولیت نظارت بر فضای مجازی و پالایش سایتهای حاوی محتوای مجرمانه و رسیدگی به شکایات مردمی را به عهده دارد که دادستان کل کشور رئیس این کارگروه است.
اعضای این کارگروه شامل وزیر یا نماینده وزیر اطلاعات، وزیر یا نماینده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر یا نماینده وزیر دادگستری، وزیر یا نماینده وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر یا نماینده وزیر علوم تحقیقات و فناوری، وزیر یا نماینده وزیر آموزش و پرورش، فرمانده نیروی انتظامی، یک نفر خبره در فناوری اطلاعات و ارتباطات به انتخاب کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، یک نفر از نمایندگان عضو کمیسیون قضائی و حقوقی به انتخاب این کمیسیون به تائید مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس سازمان صدا و سیما می شود.

فیلترینگ به عهده کیست؟

باآنکه مردم در موارد مختلف وزارت ارتباطات را متولی فیلترینگ و حل آن می دانند، اما در اصل کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه که دادستان کل کشور ریاست آنرا برعهده دارد، برای این مورد تصمیم گیری می کند و رفع فیلتر شبکه های اجتماعی فیسبوک و توییتر یا تصمیم برای فیلتر شدن یا نشدن تلگرام و دیگر پیام رسان ها و وبسایت ها، از صافی این کارگروه می گذرد. البته وزیر ارتباطات هم عضوی از این کارگروه شمرده می شود.
کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه سال ۱۳۸۸ و به دنبال تصویب قانون جرایم کامپیوتری در مجلس شورای اسلامی بنیان نهاده شد. این کارگروه بر مبنای ماده ۲۲ قانون جرائم کامپیوتری تشکیل شده و مسئولیت نظارت بر فضای مجازی و پالایش تارنماهای حاوی محتوای مجرمانه و رسیدگی به شکایات مردمی را بر عهده دارد. در این کمیته که مسئولیت فیلترینگ را بر عهده دارد، بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات با احتساب وزیر و با حضور شخصی که به مسائل در ارتباط با فناوری آشنا باشد، دو عضو دارد و از آن جایی که تصمیمات کارگروه با اکثریت نسبی حاضران معتبر خواهد بود، این دو عضو می توانند در درصدی از تصمیم ها نقش داشته باشند.
لیست مصادیق محتوای مجرمانه شامل هفت بخش محتوا ضد عفت و اخلاق عمومی، محتوا ضد مقدسات اسلامی، محتوا ضد امنیت و آسایش عمومی، محتوا ضد مقامات و نهادهای دولتی و عمومی، محتوای مجرمانه در ارتباط با امور سمعی و بصری و مالکیت معنوی و محتوایی که تحریک، ترغیب، یا دعوت به ارتکاب جرم کند، می شود و کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه موظف است به شکایات در ارتباط با مصادیق فیلترشده رسیدگی و نسبت به آنها تصمیم گیری کند و هر شش ماه گزارشی در مورد روند فیلتر محتوای مجرمانه عرضه نماید.

روش رفع فیلتر

در پرتال خدمات الکترونیک کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه بخش مخصوصی جهت رسیدگی به درخواست رفع فیلتر و شکایات مردمی به نشانی rafefilter.internet.ir طراحی شده است که می توان از راه فرم بر خط قرار گرفته شده در این نشانی درخواست خویش را به کارگروه ارسال کرد.
در این سامانه به دو گروه درخواست رسیدگی می شود؛ گروه اول درخواست مدیران تارنماهای اینترنتی است. این اشخاص می توانند بعنوان مدیر سایت، درخواست رفع فیلتر و شکایت خویش را به کارگروه تعیین مصادیق اعلام کنند و برای این که مشخص شود که آیا واقعا مدیر سایت مورد نظر هستند یا خیر، ابتدا باید سایت خویش را در ستاد ساماندهی پایگاه های ایرانی به ثبت رسانده و سپس با شناسه کاربری و کلمه عبوری که در ساماندهی به ثبت رسیده است، درخواست رفع فیلتر تارنمای خویش را ثبت کنند.
گروه دوم در مورد پایگاه های عمومی خارجی است که امکان دارد از سوی مدیر آن سایت خارجی درخواست رفع فیلتری مطرح نباشد، اما کاربران ایرانی به دلایلی امکان دارد نیاز ضروری به اطلاعات و محتوای مندرج در آن تارنما داشته باشند. در چنین مواردی شهروندان می توانند بعنوان کاربر (استفاده کننده) سایت فیلترشده، درخواست رفع فیلتر تارنمای مورد نظر را از راه درگاه مذکور مطرح کنند.
در ادامه مدیران تارنماهای فیلترشده می توانند با همان شناسه کاربری و رمز عبور خود، وضعیت درخواست رفع فیلتر خویش را پیگیری کنند، در این صورت بعد از استعلام از نهادهای مربوطه عضو کارگروه و کسب موافقت اولیه، نمونه هایی از مصادیق مجرمانه موجود در تارنمای متخلف به مدیر سایت اعلام می شود و مدیر سایت نسبت به حذف آنها و سایر موارد مشابه اقدام می کند. در صورت تایید حذف کلیه موارد مجرمانه، مدیر تارنما فرم تعهدنامه مربوطه (مبنی بر تعهد به نظارت بیشتر بر تارنمای خود) را به صورت الکترونیکی تکمیل و امضا می کند و بعد از این مرحله تارنمای مذکور رفع فیلتر می شود.


 


منبع:

1399/09/09
11:46:03
5.0 / 5
2221
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
از دست ندهید!