عمومی شدن پیام رسانهای بومی


به گزارش لینک بگیر دات کام، عضو هیات مدیره اتحادیه کسب وکارهای مجازی اعتقاد دارد شاید در دنیا کاربران بتوانند به هر پیام رسانی که می خواهند مهاجرت کنند، اما این کار در ایران با عنایت به فیلترینگ تلگرام و حتی با وجود پیام رسان های بومی که چندان بین مردم همه گیر نیستند، برای ما هنوز مقداری دشوار می باشد.

رضا الفت نسب در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به نقض حریم خصوصی در موضوع اشتراک گذاری داده های واتساپ با فیسبوک بیان کرد: بنظر می رسد این موضوعات در دنیا مهمست و خیلی راحت هم به آن می پردازند، برای اینکه حریم خصوصی به شدت در جوامع مختلف مورد احترام است. البته اینکه کسب وکارها و حاکمیت ها و دولت ها چقدر آن عمل می کنند موضوع دیگری است و نمی توان اظهار داشت که کسب وکارها در عمل چه اندازه دراین زمینه موفق بودند. کما اینکه در سالهای گذشته در انتخاب ترامپ و موارد دیگر، از این دیتاها سوءاستفاده شده و نشت پیدا کرده است.
وی با تاکید بر حکمرانی پلت فرم ها بیان کرد: در ایام گذشته دیدیم که یک پلت فرم چطور می تواند اکانت یک رئیس جمهور را ببندد، جا دارد پیش از اینکه ما هم به این مساله گرفتار شویم، یا حتی اگر دچارش شدیم، نه فقط با کار سلبی کردن، موارد را مطابق با آنچه در دنیا هست، بررسی نماییم و به نتایجی برسیم که هم حریم خصوصی حفظ شود و هم انحصار پلت فرم ها شکسته شود. باید مرجعی باشد که برای این موضوعات تصمیم گیری کند، به جهت اینکه حریم خصوصی مردم گرفتار خدشه نشود و درمقابل پلت فرم هم بتواند کارش را در یک چارچوب قانونی و نه خارج از آن چارچوب انجام دهد.
عضو هیات مدیره اتحادیه کسب وکارهای مجازی عضو هیات مدیره اتحادیه کسب وکارهای مجازی با اعلان اینکه در کشور ما هم باید بیشتر به حریم خصوصی توجه گردد، اضافه کرد: بااینکه دراین زمینه قوانینی وجود دارد، اما کفایت نمی کند، خصوصا در زمینه جرم شناسی. مجلس و شورای عالی فضای مجازی باید بیشتر به این موارد ورود کرده و قوانین لازم را تبیین کنند. مردم هم باید نسبت به این مساله آگاهی مناسب را پیدا کنند.

فیلترینگ تلگرام، واتساپ را به پیام رسان پایه مردم تبدیل کرد
الفت نسب با اعلان اینکه پس از فیلتر شدن تلگرام، واتساپ تبدیل به پیام رسان پایه برای مردم ما در ایران شده است، اضافه کرد: در دنیا شاید تغییر دادن پیام رسان کار سختی نباشد و کاربران به هر پیام رسانی که بخواهند مهاجرت کنند، اما این کار باتوجه به فیلترینگ تلگرام و حتی با وجود پیام رسان های ایرانی، برای ما هنوز مقداری دشوار است. بدین سبب احیانا واکنش ها به مساله واتساپ در کشور ما مقداری کمرنگ تر باشد، با این دید که اگر بخواهند واتساپ را حذف نمایند، باید سراغ کدام پیام رسان ایرانی بروند که همه گیری داشته باشد؟ این مشکل وجود دارد که اگر کاربری بخواهد سراغ یک پلت فرم ایرانی برود، آن پیام رسان چقدر در بین مردم نصب شده است؟
وی با اعلان اینکه پلت فرم ها باید یک سری زیرساخت داشته باشند که این زیرساخت ها توسط حاکمیت ها تامین می شود، اظهار داشت: این زیرساخت ها مانند اتوبان است، زمانی که می خواهید مسیری را طی کنید، دولت باید ریل و آسفالت را بوجود آورد و آنگاه برای سفرها عوارض بگیرد. بدین سبب زیرساخت باید توسط دولت ها و حاکمیت ها پایه گذاری شود. فراهم کردن زیرساخت یعنی اینکه بتوان یک پیام رسان راه اندازی نمود، اینکه اینترنت قطعی نداشته باشد و امنیت کامل داشته باشد. در صورتیکه هم اکنون، بنظر می رسد این زیرساخت ها آماده نشده و یا کامل نیست.
عضو هیات مدیره اتحادیه کسب وکارهای مجازی با اعلان اینکه خود پلت فرم هم باید جذابیت های لازم را داشته باشد، اضافه کرد: نکته مهم تر اینکه مردم بتوانند با خیال آسوده از این سرویس استفاده کنند. تصور مردم ما این است که هر سازمان و نهاد نظارتی می تواند به پلت فرم های داخلی ورود کند و اطلاعات آنها را بگیرد، اما مردم باید اعتماد داشته باشند که شبکه اجتماعی مانند خیابانی است که اگر حرفی در آن ردوبدل شد، قرار نیست مورد رصد قرار گیرد.

برخی دوست ندارند پلت فرم های ایرانی رشد کنند
الفت نسب با اعلان اینکه کسانی که دوست ندارند پلت فرم های ایرانی رشد کنند، به این شایعات دامن می زنند، اظهار نمود: اگر بخش خصوصی واقعی پلت فرم پیام رسان را ارائه کند، مردم به آن اطمینان می کنند. دلیل اعتماد مردم به واتساپ این است که از مبدا تا مقصد رمزنگاری شده و هک کردن پیام هایی که رد و بدل می شود، به شدت دشوار است. درصورتی که شاید همین واتساپ هم درصورت مواجهه با مسائل امنیتی بتواند مورد رصد قرار گیرد.
وی افزود: در کشور ما یک قشر خاکستری وجود دارد که خیلی با پیام رسان های دیگر ارتباطی ندارند و از همین ابزارهای بومی استفاده می نمایند، اما عموم جامعه امروز که از واتساپ و اینستاگرام استفاده می نمایند، نمی توانند کاملا سراغ پیام رسان داخلی بروند، به سبب مقایسه با پیام رسان های دیگر که امکانات بیشتری دارند و دیگر اینکه می گویند اعتمادی ندارند. البته شاید اشتباه راهبردی هم می کنند، اینکه تصور می کنند اگر پیام هایشان تصور طرف خارجی رصد شود اشکالی ندارد، اما طرف ایرانی نباید این پیام ها را ببیند که برای آنها مشکل بوجود آورد.
عضو هیات مدیره اتحادیه کسب وکارهای مجازی با اعلان اینکه اعتماد یک روزه ایجاد نمی گردد، اظهار داشت: این اعتماد را براید به مرور برای مردم ایجاد کرد. البته نباید اینطور باشد که در این پلتفرم، هرکس هرچه می خواهد قرار دهد و قانونی نداشته باشد و کسی هم نتواند از حقوقش دفاع کند، بلکه حریم خصوصی باید در پیام رسان داخلی حفظ شود، چه بسا بسیاری از پیام رسان های داخلی هم این کار را می کنند و فقط با دستور قضایی اطلاعات را می دهند. اما باید کمی این مساله را تسهیل نماییم و حتی حکم قضایی هم به آسانی داده نشود که به اکانت افراد در پیام رسان داخلی به آسانی دسترسی پیدا شود، به جهت اینکه چارچوب ها را به سمت چارچوب ها در دنیا نزدیک نماییم.


 


منبع:

1399/10/23
23:00:10
5.0 / 5
1628
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
از دست ندهید!