كوآلكوم در اروپا جریمه شد


به گزارش لینك بگیر دات كام اتحادیه اروپایی، تراشه ساز آمریكایی را به پرداخت 1. 2 میلیارد دلار جریمه به علت نقض قوانین ضدتراست محكوم نمود.


به گزارش لینك بگیر دات كام به نقل از خبر آنلاین، بر مبنای تحقیقات صورت گرفته بین سال های 2011 تا 2016 كوآلكوم میلیاردها دلار به مشتری عمده خود یعنی اپل، پول داده است تا تراشه های مودم را فقط از این كمپانی خریداری نموده و تراشه های رقیب، یعنی اینتل را كنار بگذارد.
این تبانی سبب شده است تا اپل فقط از تراشه های كوالكوم در آیفون و آی پد استفاده نماید وهمین امر منجر به پایین آمدن قیمت تراشه نشده و قوانین ضد تراست اروپا نقض شده است.
بنابراین وقتی كوالكوم رقیبی نداشته است، قیمت را خودش تعیین كرده و به اپل داده است.
به دنبال اعلام جریمه 997 میلیون یورویی( 1. 2 میلیارد دلار) معادل 4. 9 درصد از گردش مالی كوآلكوم در سال 2017، سهام این كمپانی در بورس 5 درصد سقوط كرد.
از سوی دیگر سال قبل اپل و كوآلكوم هم با هم درگیری حقوقی پیدا كرده و اپل با متهم كردن كوآلكوم به فروش تراشه های خود بیش از قیمت بازار، خواهان پرداخت جریمه 1 میلیارد دلاری شده كه این دادگاه هنوز ادامه دارد.
جالب اینجاست كه پرونده مشابهی در سال 2009 ضد اینتل در اروپا عنوان شد كه در نهایت اینتل به علت نقض قوانین ضدتراست در اروپا 1 میلیارد یورو جریمه شد.
اتحادیه اروپا در زمینه جریمه كمپانی های آی تی آمریكایی یَدِ طولایی دارد و اخیر گوگل را به علت حذف رقبا در موتور جستجو و نتایج فروشگاه آنلاین، 2. 4 میلیارد یورو جریمه كرد.

 

1396/11/05
13:50:10
5.0 / 5
4482
تگهای مطلب: آنلاین , اپل , اینتل , آیفون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱