صنعت نمایشگاهی با ابزارهای فناوری اطلاعات گرفتار تحول شد


به گزارش لینک بگیر دات کام رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران با تاکید بر افزایش بهره روی و کاهش هزینه های حضور با برگزاری نمایشگاه مجازی با اعلان اینکه امروزه فرهنگ استفاده از فناوری اطلاعات در کشور بالا رفته اظهار داشت: صنعت نمایشگاهی هم گرفتار یک تحول عظیم شده است و حتی پس از کرونا هم به سبب مزایایی که دارد، مورد استفاده و بهره برداری قرار خواهد گرفت.

محمدرضا طلایی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به نقش فناوری اطلاعات بیان کرد: سالیان سال است که فناوری اطلاعات برای توسعه کسب وکارها مفید و موثر بوده اما در کشور ما در چند سال اخیر رونق بیشتری گرفته است. شرکتها از شبکه های اجتماعی و تولید محتوای دیجیتال برای معرفی کسب و کارشان استفاده می نمایند. پس از شیوع ویروس کرونا نیز پلت فرم های آنلاین که برای ویدیو کنفرانس ها و جلسات مجازی و نمایشگاه های مجازی رونق بیشتری گرفتند و نشان دادند که می توانند به کمک کسب وکارها بیایند.
رئیس فدراسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران اشاره کرد: این تجربه اول نمایشگاه مجازی در ایران است که اتاق های تجاری و تشکل های وابسته به اتاق از این اتفاق حمایت کرده و الان نزدیک به ۵۰۰ شرکت و تشکل و اتاق مشترک تجاری در نمایشگاه حضور دارند. ما از زمان ۵ اسفند تا ۳۰ فروردین را بعنوان مرحله ای برای آزمایش و بررسی مشکلات فنی در نظر گرفتیم و دیگر اینکه شرکتها تسلط بیشتری داشته باشند و بتوانند محتوای مورد نیاز خودرا تولید کنند و الان نمایشگاه بصورت رسمی افتتاح شده است.

ارائه اطلاعات بازدیدکنندگان به غرفه داران برای کمک به بازاریابی
رئیس کمیسیون فناوری اطاعات و ارتباطات اتاق تجاری افزود: این نمایشگاه بازدید برای عموم بدون ثبت نام فراهم نیست و فردی که می خواهد وارد نمایشگاه شود، حتما باید اطلاعاتش را ثبت کند. اطلاعات بازدیدکنندگان در اختیار غرفه دارها قرار می گیرد تا بتوانیم از این راه به بازاریابی شرکتها کمک نماییم. ابزارهای فناوری در دنیا برای توسعه کسب وکار شرکتها بوده و ایران هم به این مساله پیوسته است. نمایشگاه مجازی ایران هم همگام با کشورهای پیشرو در منطقه در استفاده از ابزارهای فناوری اطلاعات به راه افتاده است، حتی تجربه ای که ما کسب کردیم را تعدادی از کشورهای همسایه هنوز کسب نکردند.
طلایی با اشاره به مزیت های برگزاری نمایشگاه مجازی بیان کرد: نمایشگاه مجازی، تمام محدودیت های زمانی و مکانی که در نمایشگاه فیزیکی وجود دارد را از بین می برد و هزینه های حضور در نمایشگاه را برای بازدیدکننده و مشارکت کننده یا غرفه دار به شدت می کاهد. همین طور در نمایشگاه های فیزیکی، مخاطبان نمایشگاه عمدتاً از همان شهر هستند، در صورتیکه در نمایشگاه مجازی، از اقصی نقاط کشور می توانند در نمایشگاه حضور پیدا کنند. طبق برنامه ریزی، این نمایشگاه در دوره های بعد با امکانات وسیع تر هم برگزار می گردد.
وی با اعلان اینکه امروزه فرهنگ استفاده از فناوری اطلاعات در کشور بالا رفته است، اضافه کرد: تاکسی های اینترنتی و خریدهای آنلاین به راه افتادند و پروسه زندگی افراد را برای دریافت نیازهایشان تغییر دادند. صنعت نمایشگاهی هم گرفتار یک تحول عظیم شده و حتی پس از کرونا هم به سبب مزایایی که دارد، مورد استفاده و بهره برداری قرار خواهد گرفت. از دیگر مزایای نمایشگاه مجازی می توان به افزایش راندمان و از بین بردن بعد مکانی تبلیغات اشاره نمود که دیگر محدود به یک شهر و کشور نیست و شرکتها می توانند با حضور در نمایشگاه در اقصی نقاط دنیا خودرا معرفی کنند و مشتری ها و مخاطبان هم هدفمند می شود.

برگزاری رویدادهای تجاری مجازی بین المللی در اردیبهشت ماه
رئیس کمیسیون فناوری اطاعات و ارتباطات افزود: ما با همکاری معاونت بین الملل اتاق تهران و ایران، سفارتخانه های مقیم تهران و سفارتخانه ایران در خارج از کشور، رویدادهای تجاری مجازی را برنامه ریزی می نماییم که در اردیبهشت ماه انجام می شود. چند شرکت اعلام آمادگی کردند که فرصت های سرمایه گذاری و کسب وکار کشورهایشان و ایران معرفی شود و هم تجار و بازرگانان از همین پلت فرم برای ملاقات های تجاری شان استفاده کنند. برای رسیدن به این هدف، صداوسیما و رسانه ها باید جریان ساز باشند، بخش دولتی در فرهنگ سازی به ما کمک نماید و بحث های آموزشی و تجربه حضور در فضای مجازی را به فعالان اقتصادی آموزش دهیم و با ادبیات فعالان اقتصادی ابزارهای فناورانه را به آنها معرفی نماییم.
طلایی درباره میزان استقبال از نمایشگاه مجازی اظهار نمود: طبق آمار، تا کنون بیش از ۳۵ هزار نفر بازدیدکننده داشتیم و امیدواریم با برگزاری رویدادهای تجاری که اطلاع رسانی آنها شروع شده، اتاق های تجاری نیز از اعضایشان دعوت کرده و بعنوان بازدیدکننده ثبت نام کنند که ما بتوانیم اطلاع رسانی مناسب تری را برای برگزاری رویدادهای تجاری ملی و بین المللی داشته باشیم و نمایشگاه رونق بیشتری بگیرد. ما همین طور می توانیم ملاقات های تجاری را بین شرکت های فعال در داخل کشور برقرار نماییم، برای مثال در صنعت پوشاک و نساجی، ملاقات تجاری فعالان صنعت را در همین پلت فرم نمایشگاه مجازی ایران برگزار کرده و امکانات فعالان اقتصادی را در داخل این پلت فرم به هم معرفی نماییم.
وی با اشاره به نقش استارت آپ ها در نمایشگاه مجازی بیان کرد: بر طبق تفاهمی که با نمایشگاه جیتکس دوبی داشتیم، بمنظور اینکه به توانمندسازی استارت آپ ها و نحوه حضور آنها در بازارهای بین المللی کمک نماییم، قرار بر این شد سالنی تحت عنوان شرکت های نوپا و نوآور یا همان استارت آپ ها داشته باشیم و از آنها با کمترین هزینه جهت شرکت در نمایشگاه دعوت کردیم که تا کنون بیش از ۳۰ استارت آپ برای حضور در نمایشگاه ثبت نام کردند و ثبت نام ادامه دارد. در نهایت هم ۸ اردیبهشت ما نخستین وبینار با همکاری نمایشگاه جیتکس دوبی با هدف نحوه ورود به بازارهای بین المللی و جذب سرمایه برگزار می نماییم.
به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، نمایشگاه مجازی ایران که از تاریخ ۵ اسفند شروع به کار کرده بود، ۳۰ فروردین بصورت رسمی راه اندازی شد. این نمایشگاه به مدت سه ماه در تمام رشته کارهای اقتصادی انجام می شود. مراسم افتتاحیه این نمایشگاه به سبب شیوع ویروس کرونا کنسل شد. اما مجریان نمایشگاه امیدوارند درصورت کاهش شیوع کووید-۱۹ بتوانند مراسم اختتامیه را در تاریخ ۵ خردادماه ۱۴۰۰ برگزار کنند.
منبع:

1400/02/03
12:55:22
5.0 / 5
1223
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
از دست ندهید!