بخش اصلی ایستگاه فضایی چین پرتاب شد


چین در کوشش برای رقابت با ایستگاه فضایی بین المللی با موفقیت نخستین بخش اصلی ایستگاه فضایی خودرا در مدار نزدیک زمین پرتاب کرد.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، این ماژول ۲۲ تنی بدون سرنشین که "Tianhe" یا "هارمونی آسمان ها" نام دارد، در آینده محل اقامت سه خدمه ایستگاه فضایی چین خواهد بود.
رسانه های دولتی چین گزارش دادند که چین می خواهد ایستگاه فضایی چینی خودرا که بعنوان تیانگونگ (کاخ بهشتی/آسمانی) شناخته می شود، بعد از پرتاب چندین ماژول دیگر تا آخر سال ۲۰۲۲ تکمیل کند.
Tianhe از مرکز پرتاب فضایی ون چانگ، چین و سوار بر موشک لانگ مارچ ۵ بی (بزرگترین موشک حامل چین) بامداد روز پنجشنبه پرتاب شد.


"شی جین پینگ"، رئیس جمهور چین در سخنرانی ضمن تبریک پرتاب موفقیت آمیز اظهار داشت: Tianhe یک پروژه آزمایشی مهم در ساختن یک کشور قدرتمند در هر دو حوزه فناوری و فضا است.
Tianhe یکی از سه بخش اصلی نخستین ایستگاه فضایی توسعه یافته چین است که با ایستگاه فضایی بین المللی رقابت می کند. این ایستگاه محل اقامت سه نفر از خدمه در ایستگاه فضایی چین خواهد بود و طول عمر آن نیز حداقل ۱۰ سال خواهد بود.
پرتاب Tianhe نخستین ماموریت از ۱۱ ماموریتی بود که برای تکمیل ایستگاه فضایی چینی مورد نیاز است و انتظار می رود این عملیات ها در اواخر سال ۲۰۲۲ تکمیل شود.


انتظار می رود ایستگاه فضایی چین یا ایستگاه فضایی تیانگونگ جرمی بین ۱۸۰هزار تا ۲۲۰هزار پوند (۸۰ و ۱۰۰ تن متریک) داشته باشد که این جرم تقریباً یک پنجم جرم ایستگاه فضایی بین المللی با جرم ۹۲۵ هزار و ۳۳۵ پوند است.
در ماموریت های بعدی که برای سالهای ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ برنامه ریزی شده است، چین دو ماژول اصلی دیگر، چهار فضاپیمای سرنشین دار و چهار فضاپیمای باری را پرتاب خواهدنمود.
کار بر روی برنامه این ایستگاه فضایی یک دهه پیش با پرتاب آزمایشگاه فضایی Tiangong-1 در سال ۲۰۱۱ و Tiangong-2 در سال ۲۰۱۶ شروع شد.
چین می خواهد تا سال ۲۰۳۰ به یک قدرت اصلی فضایی تبدیل گردد تا با رقبای خود همچون ایالات متحده، روسیه و آژانس فضایی اروپا همگام شود و پیشرفته ترین ایستگاه فضایی را که به دور زمین می چرخد، ​​ایجاد کند.

1400/02/12
12:45:20
5.0 / 5
1093
تگهای مطلب: برنامه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵