الكساندر كوگان مسبب داستان رسوایی كمبریج آنالیتیكا و فیس بوك است؟


لینك بگیر دات كام: پیش از اینكه فیس بوك «الكساندر كوگان» را از پلت فرم داده كاوی خود به افترا كلاهبرداری در داستان «كمبریج آنالیتیكا» بیرون بیندازد، روابط این دو تا حدی حسنه بود كه بیش از 57 میلیارد داده دوستی فیس بوك در اختیار وی قرار گرفته بود.به گزارش لینك بگیر دات كام به نقل از خبر آنلاین، فیس بوك در سال 2011 دیتای تمام كاربران از هر كشوری را در اختیار لابراتوار دانشگاه كمبریج به مدیریت كوگان قرار داد و وی با طراحی اپلیكیشن مخصوص، دیتای بین المللی درباره دوستی و دوست یابی در فیس بوك را در سال 2015 منتشر نمود. آن زمان دیتای آنالیز شده تحت نام «الكساندر اسپكتر» با كمك دو تن از مهندسان فیس بوك از دانشگاه هاروارد و بركلی منتشر گردید.
دانشگاه كمبریج همان سال اعلام كرد همكاری تحقیقاتی منجر به استخراج نتایج جالب از روی 57 میلیارد ركورد فیس بوك شده كه نشان داده است مردم از طبقات بالا دوستان بین المللی كمتری دارند.
به عقیده «جاناتان آلبرایت» به اشتراك گذاری چنین دیتایی از جانب فیس بوك با كمبریج، كار روتینی نبوده است و روابط مستحكمی میان كوگان و فیس بوك برقرار بوده است.
اما حالا و بعد از رسوایی «كمبریج آنالیتیكا» درباره پیروزكردن كمپین ترامپ در انتخابات توسط موسسه انگلیسی، زاكربرگ با صراحت اظهار داشت كه كوگان از دیتایی كه در اختیارش قرار داده بودیم و از اعتمادی كه به وی كرده بودیم، سوء بهره برده است.
«كریستین چِن» سخنگوی فیس بوك در اظهاراتی رسمی اظهار داشت: كوگان در دسامبر 2015 از دیتای مذكور سوء بهره برده است.
این اظهارات بعد از آن عنوان شد كه آبزرور و گاردین در گزارشی نوشتند كوگان با داده كاوی دیتای 50 میلیون آمریكایی عضو فیس بوك را در اختیار كمپین ترامپ با استفاده از «كمبریج آنالیتیكا» قرار داده است و به همین خاطر دسترسی كوگان از پلت فرم قطع شده و وی از ادامه همكاری با فیس بوك منع شده است.
نكته قابل تامل اینكه فیس بوك توضیح نداده است كه چرا اینقدر روابطش با كوگان نزدیك و صمیمانه بوده و به ناگهان بعد از گزارش آبزرور تیره شده است.
اما خود كوگان در مصاحبه با بی بی سی و در ایمیلی كه در اختیار گاردین قرار داده، اظهار داشت: من چوب دو سر خیس كمبریج آنالیتیكا و فیس بوك شده و آنها مرا این وسط قربانی خود كرده اند.
دیتای جمع آوری شده توسط كمپانی GSR با همكاری كارمند فیس بوك به نام «جوزف چنسلور» استفاده شده است و به صورت اپلیكیشن سوالی طراحی شده و از روی آن برای 270 هزار كاربر ارسال شده كه نتایج حاصله به 50 میلیون كاربر آمریكایی تعمیم داده شده است.
آلبرایت در پاسخ به این سوال كه چرا این میزان دیتای خصوصی از جانب فیس بوك در اختیار كوگان قرار گرفته، اظهار داشت: صرفا برای بالا بردن ارزش تحقیق این امر صورت گرفته است.
فیس بوك روی تحقیقاتی بودن پروژه تاكید كرده اما كوگان این ادعا را رد كرده است و تجاری سازی آن و قرار دادن داده كاوی استخراج شده به «كمبریج آنالیتیكا» را بعنوان شاهد مثال آورده است كه فیس بوك هم در این زمینه اعتراضی نكرده است.
{كوگان متولد مولداوی در شرق اروپا است كه پیش از رفتن به آمریكا در مسكو زندگی كرده و بعد به آمریكا رفته و دكترای خویش را از هنگ كنگ گرفته و پیش از رفتن به كمبریج از دانشگاه تورنتو فوق دكترا گرفته و سپس به كمبریج می رود.}
5656


1397/01/04
21:59:31
5.0 / 5
4064
تگهای مطلب: اپل , اپلیكیشن , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴