ارزهای دیجیتال سراب یا رویای ثروتمند شدن؟


کردستان به تازگی ارزهای دیجیتال به شاه کلیدی برای پولدار شدن آسان برای همه تبدیل گشته است، اما آیا واقعا میتوان با این شاه کلید به رویای ثروتمند شدن رسید؟

ارز دیجیتال یا رمز ارز نوعی پول مجازی است که از فناوری رمزنگاری در طراحی آن استفاده شده و معمولاً به صورت غیرمتمرکز اداره می شود.
رمز ارزها می توانند مانند سایر ارزهای فیات (بدون پشتوانه) قابلیت مبادله، انجام تراکنش، خرید آنلاین و... داشته باشند. بیتکوین، اتریوم، لایت کوین، بایت کوین، بیتکوین کش، ریپل، مونرو، استلار، ورج و دیگر آلت کوین ها انواع رمز ارز هستند.
خصوصیت های رمز ارزها
محمدباباخانی در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به خصوصیت های ارزهای دیجیتالی اظهار داشت: ارزهای دیجیتال فقط به صورت دیجیتالی موجود هستند و هیچ اسکناس یا سکه ای در کار نخواهد بود و هیچ پولی را بعنوان یک پشتوانه در جایی نگه داری نمی کنند.
وی اضافه کرد: ارزهای دیجیتال متمرکز نیستند و در هیچ جایی سرور مرکزی نداشته و اطلاعات آن میان میلیونها کامپیوتر توزیع شده اند، بعنوان مثال وقتی شخصی که مبادرت به خرید تتر یا همان USDT می کند، هیچ مرکزی آنرا کنترل یا محدود نمی کند.
به گفته این دکترای اقتصادپولی و مالی، ناشناس بودن کاربران از خصوصیت های این بازار است بگونه ای که جهت استفاده از این سیستم نیازی به وارد کردن اطلاعات حقیقی اشخاص نیست و افراد می توانند به صورت ناشناس معاملات خویش را انجام دهند.
وی افزود: جهانی بودن از دیگر خصوصیت های رمز ارزهاست، کشورها ارزهای مخصوص به خویش را دارند که به آنها ارز فیات می گویند، منتقل کردن ارزهای سنتی از جایی به جای دیگر در سرتاسر دنیا کار بسیار دشواری است، اما ارزهای دیجیتالی را میتوان به آسانی از هر جایی به جای دیگر بدون واسطه منتقل کرد، از ارزهای دیجیتال با نامهای دیگری همچون ارزهای بدون مرز هم یاد می شود.
تاثیر مثبت بررشد فعالیتهای اقتصادی
باباخانی در ادامه به تاثیرمثبت ارزهای دیجیتال بر رشد فعالیتهای اقتصادی اشاره و تاکیدکرد که هم اکنون یک صنعت تمام و عیار پیرامون ارزهای دیجیتال شکل گرفته و مؤسساتی کار نظارت بر تبادل ارزهای دیجیتال در سراسر جهان را بر عهده گرفته اند، سرعت رشد صنعت ارزهای دیجیتال حیرت آور است و این رشد از سود هنگفتی که پذیرندگان اولیه از خرید این ارزهای دیجیتالی به دست آورده اند، کاملاً مشهود است، بیتکوین، مشهورترین ارز دیجیتال، برای خیلی از افراد و شرکت ها امکان رشد و شکوفایی مالی را فراهم نموده و حتی خیلی از آنها تجارت ارزهای دیجیتال را بعنوان منبع اصلی درآمد خود برگزیده اند، از سویی اقتصاد جهانی درحال سازگار کردن خود با نیازهای اقتصادی جدید است و ارزهای دیجیتال پتانسیل بالایی برای برآورده کردن این نیازها دارند.
وی اظهار داشت: بازار ارزهای دیجیتال فرصتی بزرگ برای کشورهایی با بانکهای ضعیف است چونکه بیشتر از یک سوم جمعیت جهان به خدمات ابتدایی بانکی دسترسی ندارند و ازاین رو نمی توانند در بحران های مالی از امکاناتی مانند وام، دسته چک و غیره بهرمند شوند. این افراد که در بیشتر موارد از نظر اقتصادی بسیار صدمه پذیر هستند، معمولاً به شیوه های مشکوک و خطرناک به گرفتن وام روی می آورند، نرخ سود چنین وام هایی معمولاً بسیار ناعادلانه بوده و در نهایت وضعیت اقتصادی افراد صدمه پذیر را با تهدیدات بیشتری روبرو خواهد کرد، اینجاست که ارزهای دیجیتال می توانند این خلاء را پرکرده و با نوسانات خود وضعیت این دسته از افراد بهبود بخشند.
همچنین هزینه کم داد و ستد، افزایش شفافیت در معاملات و قدرتمند شدن کارآفرینان ازدیگر خصوصیت های مثبت ارزهای دیجیتال می باشد.
نقاط ضعف تکنولوژی ارزهای دیجیتال
دکترباباخانی عدم امکان بازیابی کلید خصوصی، بعنوان مجوز دسترسی فرد به اطلاعات یا اعتبار خود در شبکه را از اصلی ترین ضعف های این بازار خواند و اظهار داشت: اگر فردی مقداری بیتکوین داشته باشد و کلید خصوصی خویش را گم کند، دسترسی و امکان انتقال تمام اعتبار بیت کوینی موجود در آدرس خویش را از دست خواهد داد و این کلید قابل بازیابی مجدد نیست همینطور عدم امکان بازگرداندن از دیگر ضعف های این بازاراست؛ بگونه ای که اگر فردی تراکنشی را اشتباه تایید کند امکان بازگرداندن و لغو تراکنش، بعد از تایید شبکه وجود ندارد و به علت محدودیت های فنی، هم اکنون اغلب شبکه های عمومی بلاک چینی در مقایسه با سیستم های متمرکز نمی توانند از تعداد مناسبی از تراکنش ها پشتیبانی کنند.
این مسئله سبب مشکل بعدی یعنی «کارآیی» می شود، به صورت کلی تغییر اطلاعات در یک شبکه بلاک چینی احتیاج به صرف هزینه و زمان بسیار بالاتری در مقایسه با یک بانک اطلاعاتی متمرکز دارد و این مسئله کارآیی شبکه را در مقایسه با سیستم های سنتی در وضعیت پایین تری قرار می دهد مصرف انرژی های شبکه های بلاک چینی بسیاربالاست و عدم ناشناس بودن کاربران هم امکان دارد در مواقعی به نقطه ضعف این ارزها تبدیل گردد که امکان ایجادبستری برای فرارهای مالیاتی و پولشویی را فراهم آورد.
ارز دیجیتال و اقتصاد ایران
دکترباباخانی استاددانشگاه و دکتری اقتصادپولی و مالی به تاثیرات ارزهای دیجیتال براقتصاد ایران پرداخت و در پاسخ به این سؤال که چرا ایران تصمیم به استفاده از بیتکوین گرفته است؟ به خبرنگار ایسنا اظهار داشت: هم اکنون استخراج بیتکوین یا هر نوع ارز دیجیتال دیگری در ایران جرم محسوب نمی گردد و قانونی می باشد، اما برای استخراج ارزهای دیجیتالی باید از وزارت صنعت مجوز گرفت.
به گفته این استاد دانشگاه در جلسه ۶ مرداد ۱۳۹۸ هیئت وزیران کشور آئین نامه استخراج ارزهای دیجیتالی در کشور تصویب گردید که شامل استخراج ارز دیجیتال بیتکوین هم می شود و بر اساس این آئین نامه استفاده از ارزهای دیجیتالی صرفاً با پذیرش ریسک از سمت افراد انجام می گیرد و شامل حمایت و ضمانت دولت و سیستم بانکی نیست و استفاده از ارزهای دیجیتالی در مبادلات داخل کشور هم مجاز نیست اما میتوان با دریافت مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت بیتکوین یا ارزهای دیجیتال دیگر را استخراج کرد.
وی اضافه کرد: اما بر مبنای قانون شورایعالی مبارزه با پولشویی و مصوبه هیئت دولت در سال ۹۸ مبادله ارزهای دیجیتالی در کشور ممنوع می باشد، مبحث دیگری که برای ماینینگ بیتکوین یا ارزهای دیجیتال دیگر مطرح است هزینه گاز و برق مصرفی است و در ساعات اوج مصرف استخراج ارزهای دیجیتالی ممنوع می باشد.
این استاد دانشگاه بیان نمود: کاهش وابستگی اقتصاد ایران به دلار یکی از اهدافی است که در سالهای اخیر مطرح گردیده است، روسیه و چین هم در کوشش برای کاهش وابستگی اقتصادی خود به دلار و کاهش سهم این ارز در اقتصاد خود هستند چونکه می دانند حذف دلار از سبد ذخیره ارزی دو اقتصاد بزرگ و مطرحی مانند روسیه و چین می تواند فشار اقتصادی زیادی را به امریکا وارد کند، ایران هم در این راه با کشورهای روسیه و چین همراه می باشد و انتظار می رود بیتکوین ها را بعنوان جایگزینی برای دلار در مبادلات نفتی استفاده نماید که البته این نظریه با انتقادهایی هم همراه می باشد.
باباخانی در انتها به مبحث سهم بازار ارزهای دیجیتال ومیزان قدرت نفوذ در اقتصاد ایران پرداخت و بیان نمود: با عنایت به تخمین ها حدود۱۲ میلیون ایرانی وارد بازار ارزهای دیجیتالی شده اند که ۶۲ درصد آنها در شش ماه گذشته وارد شده اند و ۷۷ درصد آنها با هدف حفظ ارزش پول پا به بازاری گذاشته اند که معاملات روزانه آن ۵ تا ۱۰ هزار میلیارد تومان است، البته باید یادآورشد که الان ارزهای مجازی در ایران رواج زیادی ندارد و سهم این بازار در اقتصاد ایران خیلی کم است.
وی اظهار داشت: البته بازار ارزهای مجازی ایرانی و ارزهای مجازی استرالیایی نسبت به دیگر ارزهای مجازی گرم تر است ولی هنوز هم سهم قابل توجهی در اقتصاد ندارند، یک دلیل مهم، غیرمجاز بودن این ارزها در ایران است و دلیل دیگر مشخص نبودن نظام مالیاتی در رابطه با معامله یا نگهداری ارزهای مجازی است از سوی دیگر دسترسی ایرانی ها به بازارهای فروش بین المللی ارزهای مجازی خیلی کم است و همین مسئله سبب محدودیت سهم بیتکوین و دیگر ارزهای مجازی در ایران شده است.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: یک دلیل این محدودیت هم عدم اتصال شبکه بانکی ایران به نظام مالی دنیا و عدم امکان پرداخت در بازارهای بین المللی است.
وی خاطرنشان کرد: در بین فعالان اقتصادی ایرانی هم هنوز استفاده از بیتکوین رواج زیادی ندارد، ولی بدون شک به علت محدودیت های بازار دلار، پس از قانونی شدن بیتکوین در کشور و تنظیم نظام قانونی و مالیاتی مناسب، میتوان انتظار داشت که سهم آن در اقتصاد با سرعت زیادی رشد کند.
منبع:

1400/03/12
12:02:46
5.0 / 5
1234
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
از دست ندهید!