توسعه اقتصاد دیجیتال و افزایش سهم شركتهای حوزه فاوا از اقتصاد ملی


معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، نرخ بازگشت سرمایه ی بالا، عدم وابستگی به جابه جایی و محدودیت های جغرافیایی و هزینه پایین تر ارائه کالاها و خدمات نسبت به سایر کسب و کارها را بخشی از خصوصیت های مهم شرکتهای حوزه ICT عنوان نمود که در خلق ارزش اقتصادی در کشور نقشی مهم بر عهده دارند.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، فرهاد معارفی درباره گزارش ارزیابی انتشار یافته از جانب سازمان مدیریت صنعتی در مورد شرکتهای برتر در بخش های مختلف اقتصاد، اظهار داشت: با بررسی اطلاعات شرکتهای حوزه ICT امکان شناخت بهترِ وضعیت مالی شرکتهای بخش مهیا شده و دید بهتری از کسب و کارها حاصل می شود.
وی ادامه داد: پویایی، تداوم و تسریع روند توسعه بنگاه های اقتصادی بخش، مشروط به شناخت توانمندی های اقتصادی بنگاه ها است و مقایسه بنگاه های بخش فاوا با یکدیگر و با سایر صنایع، بستری برای اتخاذ تصمیمات بهینه فراهم می آورد.
معارفی ضمن اشاره به این که آرایش جهانی صنایع به شدت به نفع شرکتهای فعال در بخش ICT تغییر کرده است، اظهار داشت: اطلاعات درآمدی ۱۰ شرکت برتر جهان در سال ۲۰۲۰ میلادی حاکی از حضور سه شرکت فعال در حوزه ICT در میان برترین شرکت ها است که گویای پررنگ تر شدن نقش و سهم اقتصادی و اجتماعی ICT در سطح جهانی طی سالهای اخیر می باشد.
وی به روند تحولات برپایه فناوری های نوین که ساختار اقتصادی، سیاسی و اجتماعی جوامع جهانی را دستخوش دگرگونی کرده اشاره و اضافه کرد: روندهای تحول آفرین، کشورها را به سمت تدوین راهبردهای جدید توسعه و استفاده از راهکارهای متکی بر تحول دیجیتال هدایت می کند و منجر به افزایش سهم بنگاه های بخش فاوا در کلان اقتصاد می شود.
معارفی با تاکید به اهمیت همسویی با فرآیندهای جهانی و برخورداری از مزیت های رقابتی موجود در بازارهای ملی و بین المللی این صنعت، خاطرنشان کرد: استراتژی های حمایتی و تسهیل گری برای توسعه‌ی کسب وکارهای حوزه ی فاوا که آینده اقتصاد کشور را ترسیم می کند، از مهم ترین اهداف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سالهای اخیر بوده و اقدامات مناسب و مؤثری در این راه تعریف و اجرایی شده است.
وی ادامه داد: سهم فروش بخش فاوا از ۵۰۰ شرکت برتر کشور برپایه آخرین اطلاعات انتشار یافته از جانب سازمان مدیریت صنعتی فقط ۶ درصد بوده است که نشان دهنده اثرات مستمر اتکای اقتصاد ایران به صادرات نفت و فرآورده های آن می باشد که سبب شده همواره نفت و اقتصاد وابسته به آن در تحولات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور نقشی مهم تر از سایر صنایع را ایفا کند. بر همین مبنا و در ادامه مسیر سالهای پیشین، صنایع وابسته به «فرآورده های نفتی» و «پتروشیمی» در کشور برخلاف روند جهانی همچنان بالاترین جایگاه را در جذب درآمد و خلق ارزش افزوده دارند.
معارفی به خصوصیت های برجسته ی شرکتهای بخش ICT، اشاره نمود و اظهار داشت: نرخ بازگشت سرمایه ی بالا، عدم وابستگی به جابه جایی و محدودیت های جغرافیایی، هزینه پایین تر ارائه کالاها و خدمات، امکان عرضه خدمات حوزه ICT و صادرات آنها توسط بنگاه های کوچک و متوسط سبب شده که این گروه از فعالیت ها علاوه بر پتانسیل ایجاد ارزش افزوده قابل توجه در بخش ICT در سایر بخش های اقتصادی کشور هم از مجرای اثرات سرریز و ارتقای بهره وری عوامل تولید خلق ارزش و ثروت داشته باشند.
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، به شرایط کنونی کشور اشاره نمود و اظهار داشت: با در نظر گرفتن چرخه عمر محصولات و خدمات ارائه شده توسط بخش فاوا و لزوم به کارگیری تکنولوژی های جدید برای برخورداری از فرصت های متنوع و مختلف در بازارهای ملی و بین المللی، که منجر به افزایش کارایی و بهره وری کسب و کارها و رشد اقتصادی کشور می شود، علاوه بر تعامل شفاف و مستمر بخش دولتی با بخش خصوصی، تدوین و اجرای الگوهای حمایتی و تسهیل گری از شرکتهای بزرگ برای تداوم فعالیت و همینطور تسریع رشد شرکتهای کوچک همچون استراتژی های مهم وزارت ارتباطات است.
معارفی به لزوم تمرکز بر شناسایی و چیدمان بنگاه های بزرگ بخش فاوا در کنار یکدیگر تصریح کرد و اظهار داشت: از آنجایی که رونق و رکود بزرگ ترین شرکتهای بخش ICT، به علت وجود ارتباطات گسترده پسین و پیشین و اثرات سرریز آن در کلیه سطوح اقتصاد کشور دارد، توجه به این امر می تواند تصویری شفاف و متکی به آمارها، از چگونگی تغییرات در آرایش بنگاه های بزرگ بخش فاوا و سایر صنایع و فعالیتهای اقتصادی مختلف در کنار یکدیگر ارائه دهد.
او در آخر به وضعیت کسب و کارهای این حوزه اشاره نمود و اضافه کرد: البته کسب وکارهای فعال در حوزه فاوا که در زمینه های «ارتباطات و مخابرات» و «رایانه و فعالیت‏‏های وابسته»، «خدمات بازرگانی»، «خدمات فنی و مهندسی»، «سرمایه گذاری های مالی» و « تولید ماشین آلات و تجهیزات» فعال می باشند توانسته اند با رشد ۲۳.۷ درصدی در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال قبل، سهم حضور خویش را در بین ۵۰۰ شرکت برتر کشور بالا برند و رشد درآمد ۵۰.۴ درصدی را تجربه کنند.
منبع:

1400/03/12
22:45:42
5.0 / 5
1102
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴