درآمد اقامتگاه های بوم گردی چقدر است؟


بوم گردی نوع خاصی از سفرهای تفریحی و گردشگردی است كه در آن گردشگران به بازدید از مناطق بومی، تاریخی و مناطقی كه دارای طبیعت های بكر و دور افتاده هستند، می پردازند.

درآمد اقامتگاه های بوم گردی بستگی به نوع اقامتگاه و خدماتی دارد که به گردشگران ارائه می شود، اقامتگاه های بوم گردی شامل خانه های سنتی در محله های قدیمی شهرها، خانه های محلی در روستاها، خانه های تاریخی و باستانی که تغییر کاربری داده اند، چادرهای عشایری، و اقامتگاه های سنتی میشود.

راه اندازی اقامتگاه بوم گردی یکی از روش های کسب درآمد در صنعت گردشگری میباشد که در طی سال های اخیر پتانسیل درآمدزایی خوبی را از خود نشان داده است. بوم گردی نوع خاصی از سفرهای تفریحی و گردشگردی است که در آن گردشگران به بازدید از مناطق بومی، تاریخی و مناطقی که دارای طبیعت های بکر و دور افتاده هستند، می پردازند. هدف از بوم گردی آشنایی با شیوه های زندگی سنتی و بومی مناطق مختلف و کسب تجربه های متفاوت، و جدا شدن از زندگی روزمره، با حفظ بوم زیست ها است. بوم گردی نه تنها برای گردشگران داخلی جذاب است و علاقمندان بسیاری دارد، بلکه برای گردشگران خارجی و توریست ها در سراسر دنیا جذابیت ویژه ای داشته و همین امر سبب شده است تا اقامتگاه های بوم گردی به منبع درآمد خوبی در صنعت گردشگردی تبدیل شوند.

 

بوم گردی های سطح پایین و متوسط (که چندان معروف نیستند) معمولا برای هر مسافر هزینه ای معادل 90 الی 130 هزار تومان برای هر شب دریافت میکنند. که این قیمت معمولا به همراه صبحانه است. این بوم گردی ها میتوانند درآمد سالانه بین 50 الی 100 میلیون تومان داشته باشند. ولی بوم گردی های معروف و شناخته شده، و یا آنهایی که مسافر خارجی میگیرند، درآمدهایی تا سقف 1 میلیاد تومان سالانه نیز دارند.


برای این که بتوانید درآمد بیشتری از اقامتگاه های بوم گردی خود بدست آورید، ابتدا باید با ویژگی های سفرهای بوم گردی، اقامتگاه های بوم گردی و خدمات مخصوصی که در سفرهای بوم گردی به گردشگران داده می شود آشنا شوید، تا با ارائه خدمات بهتر و متنوع تر به گردشگران در بوم گردی، و فراهم کردن شرایط مناسب برای اقامتی دلچسب در اقامتگاه های بوم گردی، درآمد بسیار خوبی کسب کنید.

 

انواع اقامتگاه های بوم گردی
سفرهای بوم گردی شامل سفرهای گردشگری به مناطق محلی هستند که در طی این سفرها با استفاده از جاذبه های طبیعی و شیوه های زندگی سنتی و محلی، خدمات متفاوتی به گردشگران ارائه می شود. اقامتگاه هایی که در سفرهای بوم گردی برای اقامت مسافران در نظر گرفته می شوند با توجه به نوع سفرهای بوم گردی و مناطقی که گردشگران از آن بازدید می کنند، انواع مختلفی دارند.
درآمد اقامتگاه های بوم گردی بستگی به نوع اقامتگاه و خدماتی دارد که به گردشگران ارائه می شود، اقامتگاه های بوم گردی شامل خانه های سنتی در محله های قدیمی شهرها، خانه های محلی در روستاها، خانه های تاریخی و باستانی که تغییر کاربری داده اند، چادرهای عشایری، و اقامتگاه های سنتی میشود.


خانه های بوم گردی

در خانه های سنتی و خانه های روستایی باید تا حد امکان بافت قدیمی آن ها حفظ شده باشد تا امکان اقامتی جذاب و منحصر به فرد را برای گردشگران مهیا کنند. خدماتی که در این خانه ها به گردشگران داده می شوند شامل پذیرایی از گردشگران با غذاهای سنتی و بومی منطقه، پوشیدن لباس های محلی، همکاری یا انجام کارها به شیوه سنتی (مثل پخت نان محلی) و دیگر کارهایی است که به سبکی متفاوت از زندگی مدرن امروزی انجام می شوند. درآمد اقامتگاه های بوم گردی در این دسته از اقامتگاه ها با ارائه خدمات خلاقانه و توجه به جذابیت های زیادی که برای گردشگران دارند، از پتانسیل خوبی برخوردار است.


کمپ های طبیعی و چادرها

در سایر اقامتگاه های بوم گردی که شامل چادرها و کمپ های طبیعی هستند، با حفاظت کامل از زیست بوم ها، امکان اقامت گردشگران در مکان های طبیعی بکر فراهم شده است. ویژگی جالب این نوع از اقامتگاه های بوم گردی ایجاد حس شگفت انگیز اقامت در دل طبیعت است که در سفرهای دیگر گردشگری امکان تجربه مشابه آن وجود ندارد. همچنین با توجه به موقعیت اقامتگاه ها و نوع زیست بومی که در آن قرار دارند، می توان برنامه های ویژه ای مانند بیابان گردی، گردشگری نجومی، جنگل نوردی، و یا ترکیبی از سفرهای دسته جمعی ترتیب داد. به دلیل استقبال فراوان و روز افزون گردشگران از این نوع سفرهای بوم گردی، درآمد اقامتگاه های بوم گردی از این اقامتگاه های طبیعی تا حد قابل توجهی افزایش یافته و توجه بسیاری از کسانی را که می خواهند درآمد خوبی در صنعت گردشگری و بوم گردی بدست بیاورند را به خود جلب کرده است.


زائرسراها

در ایران با توجه به فرهنگ مذهبی و تعداد زیادی از مکان های زیارتی که در سراسر کشور وجود دارد، زائرسراها برای اقامت مسافرانی که به سفرهای زیارتی علاقمند هستند، میتواند در دسته اقامتگاه های بوم گردی قرار بگیرد، به شرط آنکه از نظر ظاهری و محیط و خدمات، اصول اقامتگاه های بوم گردی را رعایت کند. زائرسراها با هزینه کمتری که نسبت به هتل ها دارند، اقامت زائران را در سفرهای زیارتی آسان تر و ارزان تر می کنند. در مکان های زیارتی با توجه به تعداد زیاد زائرین، استفاده از زائرسراها می تواند درآمد اقامتگاه ها را در سفرهای زیارتی و تفریحی افزایش دهد. کمتر بودن هزینه اقامت در زائرسراها، تعداد بالای سفرهای زیارتی، و وجود تعداد زیاد مکان های زیارتی در کشور همگی از عواملی هستند که پتانسیل درآمدزایی بالای زائرسراها را نشان می دهند.

به عنوان مثال اگر شما در شهر قم یا مشهد زندگی میکنید، با راه اندازی یک اقامتگاه بوم گردی در حومه این شهرها میتوانید علاوه بر جذب مسافران بوم گردی، زائران زیادی را نیز به سمت اقامتگاه خود جذب کنید.

مقاله مرتبطچگونه یک اقامتگاه بوم گردی تاسیس کنیم؟

 

عوامل موثر در افزایش درآمد از اقامتگاه های بوم گردی
 از آنجا که در سال های اخیر تمایل گردشگران به اقامت در اقامتگاه های بوم گردی افزایش یافته است، امکان درآمدزایی از خانه های سنتی و بومی و یا اقامتگاه هایی که در مناطق طبیعی بکر قرار دارند، برای بسیاری از افراد بومی فراهم شده است. اما داشتن یک اقامتگاه بوم گردی برای کسب درآمد به تنهایی کافی نیست، و برای بالا بردن میزان درآمد اقامتگاه های بوم گردی باید به عواملی که در افزایش درآمد از این طریق اثر می گذارند، توجه کرد.
مهمترین عامل موثر در افزایش درآمد از طریق اقامتگاه های بوم گردی، ارائه خدمات خلاقانه و ایجاد یک فضای جذاب برای یک اقامت دلچسب و تجربه ای بی نظیر برای مسافران است. خوشبختانه با توجه به تنوع فراوان اقلیمی و فرهنگی کشور عزیز ما ایران، با شناسایی جاذبه های گردگشری هر منطقه و آشنایی با آداب و رسوم های بومی خاص هر منطقه، به راحتی می توان شرایط منحصر به فردی را برای اقامت گردشگران در اقامتگاه های بوم گردی فراهم کرد.


تبلیغات هوشمندانه و گسترده برای معرفی اقامتگاه های بوم گردی، عامل مهم دیگری است که در جذب گردشگران به اقامتگاه های بوم گردی بسیار موثر است.زیرا افزایش درآمد اقامتگاه های بوم گردی با افزایش جذب تعداد بیشتر گردشگران رابطه ی مستقیمی دارد. در حال حاضر معرفی اقامتگاه در وب سایت های گردشگری، یکی از بهترین شیوه های تبلیغات و معرفی اقامتگاه های بوم گردی به گردشگران است. دسترسی سریع و آسان به سایت های گردشگری احتمال دیده شدن تبلیغات و تمایل گردشگران را به اجاره اقامتگاه های بوم گردی تا حد زیادی افزایش می دهند.

لینک مرتبط: ثبت نام میزبان اجاره اقامتگاه


ایجاد خلاقیت در خدمات ارائه شده به گردشگران با توجه به ویژگی های بومی اقامتگاه، بالا بردن سطح کیفیت این خدمات، بهره گیری از پتانسیل های خاص هر زیست بوم یا مناطق طبیعی بکر، و تعیین هزینه های مناسب برای اقامت، از جمله عواملی هستند که می توانند در افزایش درآمد اقامتگاه های بوم گردی تاثیر فراوانی داشته باشند. تمامی موارد ذکر شده اگر به درستی بکار گرفته شوند می توانند درآمدزایی بسیار خوبی را برای افراد بومی ایجاد کنند.

 

منبع: سایت بوم گردی

1400/03/12
23:41:29
5.0 / 5
1255
تگهای مطلب: رپورتاژ , برنامه , خدمات , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲