مشاور مركز ملی فضای مجازی مطرح كرد؛

ضربه نهایی وزارت ارتباطات به بدنه فضای مجازی كشور


به گزارش لینک بگیر دات کام مشاور مرکز ملی فضای مجازی تصمیم وزارت ارتباطات در حذف ترافیک مجانی شاد و عرضه سیم کارتهای دانش آموزی را مغایر با مصوبه شورایعالی فضای مجازی در صیانت از کودک و نوجوان عنوان نمود.


به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از مهر، به دنبال تصمیم جدید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دانش آموزان از اول تیرماه دیگر مجبور به استفاده از سامانه آموزشی شاد نیستند و مقرر است از اول تیرماه بسته های ویژه اینترنت مجانی آموزش مجازی به سیمکارت های دانش آموزی اختصاص پیدا کند.
مطابق با گفته رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از این پس دانش آموزان می توانند آموزش مجازی مجانی را در پلت فرم دلخواه خود دنبال کنند و از اول تیرماه استفاده از پلت فرم شاد دیگر مجانی نبوده و هزینه آن مانند دیگر پیام رسان ها محاسبه می شود.
در این زمینه عباس آسوشه مشاور مرکز ملی فضای مجازی در گفتگو با خبرنگار مهر، این اقدام جدید وزارت ارتباطات در حذف ترافیک مجانی پلت فرم آموزشی شاد را از اول تیرماه، ضربه نهایی این وزارت خانه به بدنه فضای مجازی کشور عنوان نمود و اظهار داشت: این تصمیم که توسط رئیس سازمان تنظیم مقررات ارتباطات اعلام شده، مغایر با مصوبه جلسه اخیر شورایعالی فضای مجازی در مورد طرح صیانت از کودک و نوجوان در فضای مجازی است.
وی با اشاره به اینکه مصوبه جلسه اخیر شورایعالی فضای مجازی با عنوان «طرح صیانت از کودک و نوجوان فضای مجازی» هر دغدغه مندی را در فضای کشور خوشحال می کند، توضیح داد: تمام کشورهای دنیا همچون آمریکا که مبدع اینترنت است تا اروپا و سایر کشورها، داشتن اینترنت امن را یک اصل اساسی برای کودکانشان می دانند و روش های گوناگونی به کار گرفته و هزینه های بسیاری صرف کردند تا بتوانند فضای امن، سالم و قابل استفاده ای برای کودکان و نوجوانان در فضای مجازی ایجاد کنند.
معاون سابق مرکز ملی فضای مجازی ضمن اشاره به این که در ایران پس از سال ها، شورایعالی فضای مجازی طرح صیانت از کودک و نوجوان را مصوب می کند، افزود: شروع این طرح در ارتباط با دوره قبل شورایعالی فضای مجازی بوده و در نهایت در انتهای این دولت، طرح جهت تصویب به صحن شورا آورده شد. اما به رغم تصویب این مصوبه در جهت تأمین صیانت از کودک و نوجوان اخیرا سازمان تنظیم مقررات ارتباطات اعلام نموده که از اول تیرماه ترافیک پلت فرم آموزشی شاد دیگر مجانی نخواهد بود و از این پس این سهمیه مجانی به سیمکارت های دانش آموزی اختصاص می یابد.
وی سامانه شاد را یکی از نمونه های بارز حرکت داخلی کشور برای حل مشکلی که در زمان کووید برای آموزش و پرورش به وجود آمد، عنوان نمود و اظهار داشت: باآنکه این سامانه در ابتدا با نقاط ضعف اساسی مواجه بود اما با همت جوانان کشور این حرکت بی بهره نماند و الان به نقطه ای رسیده که از حدود ۱۳ میلیون دانش آموز در کشور، بیشتر از ۹ میلیون از آنها به صورت روزانه در این سامانه بعنوان یک فضای آموزشی نسبتاً سالم، فعالیت دارند و تعداد نصب این اپلیکیشن هم بیشتر از ۱۷ میلیون نصب اعلام شده است.
عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس عنوان کرد: بر مبنای بررسی وزارت آموزش و پرورش از میان ۱۳ میلیون دانش آموز، بیشتر از ۳ میلیون نفر هیچ ابزار سیمکارت خوری برای وصل شدن به شبکه ندارند. بنابراین پلت فرم شاد مجبور شده است که در فضای وب هم سرویس عرضه کند.
وی اظهار داشت: از حدود ۱۰ میلیون دانش آموز باقی مانده هم بیشتر از نصف این دانش آموزان از تجهیزات سیمکارت خور پدر یا مادر استفاده می نمایند و موبایل یا تبلت متعلق به خودشان نیست. ازاین رو تنها ۵ میلیون دانش آموز دارای تجهیز شخصی هستند و وزارت ارتباطات می خواهد در اختیار این تعداد، سیمکارت شخصی بگذارد و برایشان مهم نیست که ۸ میلیون دانش آموز دیگر چگونه باید مساله شأن را حل کنند.
آسوشه ضمن اشاره به اظهارات رئیس سازمان تنظیم مقررات ارتباطات در خصوص این که دانش آموزان با سیمکارت های دانش آموزی دارای بسته های مجانی می توانند از هر پلت فرم آموزشی استفاده کنند، تصریح کرد: سوال اینجاست که چه پلت فرم آموزشی به غیر از شاد در کشور وجود دارد که غالب دانش آموزان بتوانند از خدماتش استفاده کنند؟ شاید منظور آقایان پیام رسان واتس اپ است که عده ای از مدارس غیرانتفاعی از راه آن به دانش آموزان آموزش مجازی می دهند؟
وی تصریح کرد: متأسفانه آقایان زمان خوبی را انتخاب کردند تا ضربه نهایی را پیش از رفتنشان به فضای مجازی بزنند. طوری که نفرات بعدی به جهت اینکه بتوانند اوضاع را به خرداد ۱۴۰۰ بازگردانند شاید لازم باشد بسیار هزینه کنند.
معاون سابق مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به اینکه باید جلوی اقدامات تخریبی مسؤلان مختلف و برنامه ریزی دست اندرکاران را گرفت، اظهار داشت: هزینه پلت فرم آموزشی شاد برای دانش آموزان طبق دستور رئیس جمهور و مصوبه مجلس مجانی اعلام شده است اما قرار بود هزینه مرتبط به این مجموعه را دولت از درآمد بخش ICT کشور جبران کند. اما خبرها از آن حکایت می کند که این مبلغ تابحال به مسؤلان این پروژه پرداخت نشده است.
آسوشه اضافه کرد: با وجود این که شاد یک پلت فرم آموزشی است اما وزارت ارتباطات آنرا یک پیام رسان می داند و می گوید از آغاز تیرماه ترافیک آن مجانی نخواهد بود. با این وجود به نظر می آید به زعم آقایان، واتس اپ یک پلت فرم آموزشی است و قصد دارند ترافیک آنرا برای دانش آموزان مجانی کنند. باید این تصمیم و این نوع ایده و تفکر در نطفه نابود شود.

1400/03/22
21:40:45
5.0 / 5
1038
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
از دست ندهید!