استخراج رمزارز در ایران چقدر برق مصرف می كند؟


به گزارش لینک بگیر دات کام یک فعال حوزه رمزارز و بلاک چین اعتقاد دارد در بدترین حالت، یک درصد از برق ایران صرف ماینینگ می شود و این یک درصد باآنکه در مقیاس بزرگ برق تولیدی ایران، اثرگذار است اما نمی تواند دلیل اصلی خاموشی ها باشد.

یاشار راشدی در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به تاریخچه فعالیت استخراج کنندگان رمزارز در ایران بیان نمود: پدیده استخراج از قدیم در کشور وجود داشته و بسیاری از استخراج کنندگان از سال ها ۱۳۹۴ هم این کار را انجام می دادند اما در مقیاس صنعتی، حدودا از سال ۱۳۹۷ این پدیده مورد توجه قرار گرفت.
وی با اشاره به اینکه رمزارز بیتکوین روی اعداد کار می کند و ما به اعداد اعتماد داریم اظهار داشت: این که کل شبکه بیتکوین چقدر برق مصرف می کند، مشخص است، چون قدرت شبکه مشخص است. این که همه ماینرهایی که در جهان هستند چقدر قدرت پردازشی دارند، تخمین حدودا درستی از میزان مصرفی که این ماینرها در سرتاسر جهان دارند هم می توانیم داشته باشیم.
دبیر انجمن بلاک چین ایران با اشاره به اینکه مصرف برق کل ماینینگ جهان کمتر از ۱۰ درصد برق تولیدی کل شبکه ایران است، اضافه کرد: ما با صرف ۱۰ درصد برق تولیدی ایران می توانیم ماینینگ کل جهان را انجام دهیم. آمار دقیقی از تلفات شبکه توزیع برق ایران نداریم اما تخمین زده می شود که بیشتر از ۱۰ درصد در ایران تلفات برق داریم. این تلفات در شبکه توزیع اتفاق می افتد، یعنی اگر می توانستیم مزارع استخراج را در کنار نیروگاه ها که تلفات ندارند قرار دهیم، می توانستیم ماینینگ کل جهان را پوشش دهیم.
راشدی افزود: آمارهایی هست که می گویند بین ۴.۵ تا ۷ درصد کل ماینینگ جهان در ایران انجام می شود. از آنجایی که ۱۰ درصد برق تولیدی ایران برای ماینینگ کل جهان کافی است، از این ۱۰ درصد، کمتر از یک درصد برق ایران برای ماینینگ استفاده می شود. این یک درصد عدد کوچکی در مقیاس برق تولیدی ایران نیست اما به نظر می آید یک درصد برق ایران نمی تواند علت خاموشی باشد.
منبع:

1400/03/24
08:26:44
5.0 / 5
1046
تگهای مطلب: رمزارز , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳