تغییر در بخش تولید هوشمند و بیمه با فناوری بلاکچین


رئیس کنفرانس بین المللی بلاکچین، ارزهای دیجیتالی و اقتصاد جهانی اظهار داشت: فناوری ˮبلاکچینˮ(Blockchain) خلاف آن چه که تصور می شود، تنها جهت استفاده در سیستم بانکداری نیست، بلکه کل دنیای فناوری و بخصوص بخش تولید هوشمند و بیمه را هم دستخوش تغییر اساسی خواهد نمود.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، دکتر پیمان سرحدی، رئیس کل باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو اظهار نمود: کنفرانس علمی-بین المللی حوزه بلاکچین، رمز ارزها و اقتصاد جهانی در ایران با حضور اساتید، اندیشمندان، فعالان و توسعه دهندگان و متخصصان این حوزه، به همت باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو و کمیسیون ملی یونسکو- ایران و با حمایت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت صنعت، معدن و تجارت، کمیسیون های اقتصادی، برنامه و بودجه و فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی، سازمان جهانی مالکیت فکری، باشگاه آموزش های الکترونیکی یونسکو، سیویلیکا و دانشگاه های تهران، شهید بهشتی، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، علامه طباطبایی، آزاد اسلامی و علوم پزشکی مجازی، ۱۴ و ۱۵ مرداد ماه جاری به شکل آنلاین از ساعت ۹: ۰۰ تا ۱۸: ۰۰ برگزار می گردد.

رئیس کنفرانس بین المللی بلاکچین، رمز ارزها و اقتصاد جهانی در این زمینه عنوان کرد: فناوری بلاکچین می تواند امکان انتقال مطمئن و معتبر داده ها و همین طور یک شبکه قابل ردیابی ناگسستنی را فراهم آورد که این خاصیت ها تنها برای امور بانکی نیست.

بلاک چین پدیده ای تأثیرگذار در تولید هوشمند
تاثیر بلاکچین در صنعت بیمه

وی افزود: باتوجه به پیشرفت بیش از پیش ارزهای دیجیتال و استفاده آنها از قابلیت های بسیار زیاد تکنولوژی بلاکچین بعنوان سیستمی غیرمتمرکز با امنیت بالا، آشنایی بیشتر با این تکنولوژی یکی از اصول و مفاهیم پایه برای ورود به دنیای ارزهای دیجیتال و راندمان از آنها است. علاوه بر این افراد با آشنایی بیشتر با بلاکچین می توانند ارز دیجیتال خودرا ایجاد کنند، پس بسیار واضح است که درک درست بلاکچین و کاربردهای آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردارست که بعنوان پدیده ای اثرگذار در تولید هوشمند نباید نادیده گرفته شود.

سرحدی با اشاره به تاثیر بلاکچین در صنعت بیمه اظهار داشت: بلاکچین پتانسیل بالایی برای به کارگیری در صنعت بیمه دارد. در شرایطی که اثبات و تأیید اعتبار، ضرورت بالایی داشته باشد، بلاکچین به کار می آید. تشخیص و جلوگیری از تقلب و خودکارسازی پروسه رسیدگی، از مهم ترین مزایای بلاکچین در صنعت بیمه محسوب می شوند.
رئیس کنفرانس بین المللی بلاکچین با توضیحاتی درباره تحقیق و بررسی علمی اقتصاد جهان و استفاده از فناوری های نوظهور با امنیت بالا همچون بلاکچین؛ ایجاد زمینه مناسب برای همکاری، تبادل نظر و انتقال تجربیات و دستاوردهای علمی و عملی اساتید و پژوهشگران حوزه های فناوری بلاکچین، ارائه راهکارهای نوین برای پیشبرد صنعت کشور با بهره گیری از تکنولوژیهای جدید و خصوصاً فناوری بلاکچین، فرهنگ سازی و انتقال درست تعریف بلاکچین و تکنولوژی های جدید علمی در صنعت های مختلف، تبادل نظر درباره فرصت شناسی با بهره گیری از فناوری زنجیره بلوک، معرفی مدیریت دانش محور برای اداره هر چه بهتر سازمان ها و آموزش و مفهوم شناسی در زمینه کریپتوکارنسی ها (رمز ارزها) را از اهداف این کنفرانس بین المللی برشمرد.
رئیس کل باشگاه نوآوری و فناوری درباره کارگاه های آموزشی حین برگزاری کنفرانس نیز توضیحاتی داد و اظهار نمود: ما سعی کردیم در این عرصه به موضوعات تازه ای ورود کنیم؛ چونکه این فناوری در دنیا به شکل گسترده ای توسعه یافته است و صنایع بزرگ دنیا در تلاشند تا بتوانند از ظرفیت این فناوری نوین برای توسعه و پیشبرد خود استفاده کنند.
وی ادامه داد: بلاکچین و استخراج رمز ارزها (ماینینگ)، بلاکچین در زنجیره تامین و صنایع غذایی، بلاکچین و حقوق مالکیت فکری (Copyright)، بلاکچین در صنعت برق و مخابرات، حاکمیت توکن و حاکمیت در بلاکچین، بلاکچین و غیرمتمرکزسازی اقتصادی (DeFI) و بلاکچین در صنعت بیمه از پنل های تخصصی این کنفرانس بین المللی هستند.
سرحدی، کنفرانس بین المللی بلاکچین و رمز ارزها را محلی برای گفتمان مشترک دولت، مجلس، متخصصان و نخبگان در بخش خصوصی برشمرد و اظهار داشت: در این کنفرانس با بسترسازی مناسب برای هم فکری و همین طور ارائه نظرات درست و کارشناسی می توان به یک چارچوب و قاعده مشترک رسید.

رئیس کل باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو، عمده برخوردهای حاکمیتی و دولتی در زمینه بلاکچین و رمز ارزها را از روی ناآگاهی دانست و اضافه کرد: متأسفانه متخصصان، توسعه دهندگان و صاحب نظران در این رابطه دخالت داده نشده اند. حوزه بیتکوین، رمز ارزها و بلاک چین هرکدام متفاوت هستند و این فناوری نقاط ضعف و قوت دارد؛ ما بعنوان یک کشور درحال توسعه و دارای نیروی متخصص جوان باید از این نقاط قوت استفاده حداکثری نماییم، آن هم در شرایطی که این تکنولوژی روز به روز درحال رشد و استقبال عمومی در جهان است.

ارز دیجیتال؛ ابزاری برای پرداخت
رسول شاهسونی، دبیر کمیته بین الملل کنفرانس بلاکچین با اشاره به این که نمایندگان مجلس، پژوهشگاه ها، بانک ها، شرکت های صنعت بیمه، صنایع برق، متخصصان و توسعه دهندگان و سیاست گذاران از مخاطبان اصلی این کنفرانس هستند، اظهار داشت: باتوجه به گستردگی جامعه مخاطب این فناوری نوظهور، طبق برنامه ریزی های انجام شده، مقرر شده است این کنفرانس بین المللی، سالانه و با همکاری دانشگاه های داخلی و خارجی اجرا شود.
شاهسونی اظهار نمود: در دنیا، سالوادور نخستین کشوری است که بیتکوین را به پول قانونی و رسمی خود تبدیل نموده و این به این معناست که این رمز ارز برای نخستین بار به یک ارز رسمی در کشوری تبدیل گشته است.
وی افزود: در کشورهایی چون هند، کانادا، اردن و ویتنام، ارز دیجیتال ممنوع نیست، اما قوانین جزئی برای آن در نظر گرفته شده است. برخی دیگر از کشورها نیز ارز دیجیتال را بعنوان ابزاری برای پرداخت، قانونی می دانند. در ایران هم رییس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره موافقت کمیسیون اقتصادی دولت با به رسمیت شناختن صنعت «بیت کوین» مطالبی را عنوان نمود، اما بانک مرکزی بارها در اطلاعیه هایی ورود ارزهای دیجیتال به حوزه پرداخت کشور را ممنوع کرده است؛ بطور کلی خرید و فروش و نگهداری بیتکوین توسط مردم جرم نیست، اما در مقیاس وسیع و حوزه پرداخت های کلان کشور، تا حالا مجوز خاصی صادر نشده است.

جهان با شتاب زیادی به سمت تکنولوژی های جدید می رود
سجاد برخورداری، اقتصاددان و استادیار دانشگاه تهران و دبیر علمی کنفرانس، حضور تصمیم گیران، قانون گذاران و نمایندگان مجلس در این کنفرانس را نقطه عطفی برای آشنایی بیشتر آنها با این فناوری و آگاهی بخشی جامعه نسبت به این حوزه دانست و افزود: آنچه بیش از پیش در این کنفرانس حائز اهمیت می باشد، همکاری و حضور دانشگاه ها در این کنفرانس علمی برای تبیین این فناوری نوظهور است؛ چونکه دنیا در زمینه علم و فناوری با شتاب بسیاری به این سمت می رود و تمرکز و فعالیت دانشگاه هایی چون دانشگاه صنعتی شریف و امیرکبیر درباب این موضوع، حکایت از اهمیت آن دارد.
برخورداری با تاکید بر این مساله که آینده جهان به سمت جایگزینی ارزهای دیجیتال بجای ارزهای مرسوم می رود، اظهار داشت: این حوزه برای ما در مدیریت سیستم پولی می تواند بعنوان تهدید یا فرصت مطرح شود؛ البته حتی در دنیا نیز به این مساله فکر می کنند و باتوجه به وضعیت ارزهای رایج همچون دلار و یورو، حوزه بلاکچین و رمز ارزها بعنوان یک چالش جدی، مورد تامل قرار گرفته، هر چند که هنوز اجماعی روی آن وجود ندارد، ولی ممکنست اتفاقاتی همچون پاندمی کرونا به کاربرد و گستردگی این فناوری سرعت ببخشد. همین طور می توان گفت در نهایت باتوجه به تحولات پیش رو، در ۱۰ سال آینده این جایگزینی بی شک رخ می دهد.
این اقتصاددان و استادیار دانشگاه تهران اظهار نمود: ما باید این را بعنوان یک اصل بپذیریم که اقتصاد ما نیز از این مساله متأثر خواهد شد و این تأثیر همانطور که قبل تر به آن اشاره کردم، هم می تواند تهدید باشد و هم فرصت. ولی اگر روش تقابلی نسبت به این حوزه داشته باشیم، متضرر خواهیم شد و از تحولات جهانی عقب می مانیم. بدین سبب بهترین راه این است که حاکمیت را با فرصت های این حوزه آشنا نماییم هر چند که درست است در نگاه نخست، به سبب ناکافی بودن آشنایی نسبت به رمز ارزها این فناوری یک تهدید به شمار می آید؛ اما فرصت های زیادی نیز در آن وجود دارد؛ همچون اینکه وابستگی ها را می کاهد. بدین جهت می توان با آگاهی بخشی درست، تصمیم گیران و حاکمیت را به سمت بهره مندی از بلاکچین هدایت کرد و خوشبختانه انعطاف و نگاه مثبتی هم اکنون در این زمینه وجود دارد که می تواند عملیاتی شود و این نگاه فرصت محور از اهداف مهم این کنفرانس است.

وی ادامه داد: در این همایش گفتمان هایی می تواند شکل گیرد و روی آن اجماع شود در خصوص این مساله که این فناوری وجود دارد و ما باید آنرا بپذیریم. اما چگونگی برخورد با آن که بیشترین منفعت و کم ترین هزینه را برای ما به همراه داشته باشد، موضوعی قابل بحث است.

عضو شورای سیاستگذاری و دبیر علمی اولین کنفرانس بین المللی بلاکچین، رمزارزها و اقتصاد جهانی اهداف این همایش را جمع بندی و اظهار نمود: همایش با چند هدف دنبال می شود که یکی از اهدافش آشنا کردن تصمیم گیران و قانون گذاران با پتانسیل ها و نگاه مثبت به این مساله و ارائه راهکارهای کارشناسانه برای آگاهی بخشی عمومی است.

برخورداری تاکید کرد: اگر کنفرانس موفق باشد، می تواند اطلاعیه ای عرضه نماید که در آن اجماعی در زمینه های علمی در رابطه با حوزه بلاکچین و رمزارزها صورت گیرد؛ چونکه این موضوع، تک حوزه ای و تک رشته ای نیست و این اجماع برای تصمیم گیری هایی که در سطح حاکمیتی کشور صورت می گیرد، بسیار راه گشاست و می تواند نهادهایی همچون شورای عالی امنیت ملی و شورای عالی فضای مجازی را نیز درگیر موضوع کند تا بتوانیم این مساله را نهادینه کرده و یک گام رو به جلو در این عرصه برداریم که موفقیت خوبی برای کشور شمرده می شود.
به نقل از روابط عمومی باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو، علاقه مندان، پژوهشگران، پژوهشگران، اساتید و دانشجویان جهت شرکت در این کنفرانس می توانند با مراجعه به سایت کنفرانس به آدرس http: //unescoconf.ir و یا سایت https: //unescotech.org/ ضمن کسب اطلاعات بیشتر پروسه ثبت نام را انجام دهند.

باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو با هدف توسعه کارهای علمی، فرهنگی و آموزشی در زمینه های نوین علمی و فناوری و استارت آپی، ایجاد شبکه بین المللی در زمینه فناوری با رویکرد انتقال تجارب موفق، ارتباط با باشگاه های یونسکو در رابطه با حوزه فناوری وتکنولوژی و حضور در محافل بین المللی در عرصه فناوری و تکنولوژی به جهت تجاری سازی دستاوردهای علمی، از دی ماه سال ۱۳۹۹ بطور رسمی فعالیت خودرا آغاز نموده است.1400/05/15
12:53:52
5.0 / 5
816
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
از دست ندهید!