بیانیه وزارت ارتباطات درباره حذف برخی برنامك های ایرانی از گوگل پلی

دستاوردهای بومی فضای مجازی باید توسعه یابد


به گزارش لینک بگیر دات کام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، حذف برنامک های ایرانی از گوگل پلی را بعنوان یک جانبه گرایی پلت فرم های آمریکایی و تحریم ناعادلانه ضد زیست بوم فناوری کشور محکوم و اعلام نمود:  کمترین پاسخ معقول به این مسدودسازی، توسعه همه جانبه دستاوردهای بومی در فضای مجازی است.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، نبرد شرکتهای خارجی و فروشگاه های آنلاین آمریکایی با اپلیکیشن های ایرانی از حدود پنج سال پیش شروع شد که با فرمان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای تحریم ضد ایران، برخی اپلیکیشن های ایرانی را از اپ استور حذف نمود. گوگل هم در اقدامی مشابه، نرم افزارهای ایرانی را از گوگل پلی -فروشگاه آنلاین نرم افزارهای اندرویدی- با توجیه مشابه تحریم های دولت آمریکا ضد ایران حذف نمود. در ادامه روند حذف اپلیکیشن های ایرانی از فروشگاه های آنلاین امریکایی، دو اپلیکیشن ایرانی اخیرا از گوگل پلی حذف شدند.
باآنکه با آغاز ریاست جمهوری جو بایدن که بعد از ترامپ جایگاه ریاست جمهوری در امریکا را بر عهده گرفت از همان زمان احتمال بازگشت امریکا به برجام مطرح می شد، این امیدواری وجود داشت که شاید سرنوشت متفاوتی برای شرکتهای فناوری در ایران رقم بخورد، با این حال، آخرین رویداد حذف پلت فرم های ایرانی نشان داده است این مشکلات ناعادلانه تحریمی ضد شرکتهای ایرانی همچنان ادامه دارد.
در این راستا وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره حذف برخی برنامک های ایرانی از گوگل پلی اطلاعیه ای صادر کرد که در این بیانیه آمده است: «اقدامات اخیر شرکت گوگل در حذف برنامک های (اپلیکیشن) موثر و پرکاربرد ایرانی، نشان از کینه توزی با مردم ایران و اوج ناراحتی و نگرانی آنها از توسعه و کاربردی شدن کسب و کارها و پلت فرم های بومی ایرانی است.
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، یک جانبه گرایی پلت فرم های آمریکایی و تحریم ناعادلانه ضد زیست بوم فناوری و فضای مجازی کشور را به شدت محکوم می کند و کمترین پاسخ معقول به تحدید و مسدودسازی صورت گرفته را توسعه و کاربردی شدن همه جانبه دستاوردهای بومی در فضای مجازی می داند و بر این اساس توجه نخبگان، صاحبان کسب و کارهای دیجیتال، دانشجویان، صنعتگران و فعالان فضای مجازی و رسانه ها را به نکات زیر جلب می کند:
-وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، صاحبان پلت فرم های ایرانی فعال در داخل و در سطح بین المللی و توسعه دهندگان شبکه ملی اطلاعات را طلایه داران استقلال و پیشرفت فضای مجازی کشور می داند و حمایت قطعی و تمام عیار خویش را از آنها اعلام می کند.
-این وزارت خانه با همکاری سایر دستگاههای مرتبط همچون مرکز ملی فضای مجازی، معاونت حقوقی ریاست جمهوری و وزارت امور خارجه، از تمامی ظرفیت ها و راه کارهای حقوقی و سیاسی، پیگیر حقوق پلت فرم های ایرانی در مجامع بین المللی مربوطه خواهد بود.
هرچند با وجود فروشگاه های برنامک ایرانی، این نوع اقدامات تاثیر حیاتی بر کسب وکارهای ایرانی ندارد و نخواهد داشت، اما ادامه این رویه را نشانه آشکاری از اعلام جنگی نوین ضد دانش و محصولات فناورانه ایرانی می دانیم که همه ما ایرانی ها را برای افزایش قدرت ملی در حوزه فضای مجازی مصمم تر می کند. ما معتقدیم تعامل بین المللی تنها با دست های پُر، مؤثر است و امروز به یمن تلاش و توان و خلاقیت جوانان ایرانی در صحنه بین المللی سربلندیم.
ذکر این نکته لازم است که از امروز و با دستور و تاکید ویژه دکتر زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به بخش های ذی ربط، تمامی ظرفیت های ممکن برای احقاق حقوق پلت فرم های بومی در عرصه بین المللی به کار گرفته خواهد شد.»1400/06/19
13:26:50
5.0 / 5
956
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
از دست ندهید!