مجوز اپراتورهای ماهواره ای


لینك بگیر دات كام: كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، كلیات صدور مجوز و نحوه فعالیت اپراتور ماهواره ای در كشور را تصویب نمود كه طبق آن، این اپراتور باید تا ۱۰ سال دیگر، در موقعیت مداری ایران، خدمات ارائه دهد.

كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه شماره ۲۶۲ خود، با هدف توسعه و انسجام فعالیتهای بخش خصوصی در استفاده از ماهواره ها، حفظ و توسعه امتیازات مدار- فركانسی، تسریع در توسعه خدمات ماهواره ای دركشور از طریق اپراتور داخلی ماهواره ای و حركت در جهت حذف وابستگی كشور در حوزه ارتباطات ماهواره ای، كلیات و چارچوب حاكم بر صدور پروانه اپراتورهای ماهواره ای را تصویب كرد.
 
امكان ارائه خدمات ماهواره ای در داخل و خارج كشور
خدمات ماهواره ای شامل توزیع و فروش پهنای باند ماهواره های در اختیار، ایجاد شبكه های اختصاصی و ارائه هرگونه خدمات ارتباطی و انتقال داده از قبیل خدمات ثابت و سیار ماهواره ای، ایجاد دسترسی به اینترنت پرسرعت، ایجاد دسترسی به شبكه ملی اطلاعات و خدمات مبتنی بر آن، ارائه خدمات صوتی، تصویری، متنی و داده ای و انواع خدمات محتوایی و ارزش افزوده، ارائه خدمات پخش همگانی ماهواره ای در چارچوب ضوابط قانونی و مقرراتی كشور می شود.
دراین راستا دریافت كننده مجوز این خدمات، می تواند با رعایت قوانین و مقررات داخلی، ملاحظات حاكمیتی كه در زمان صدور پروانه تعیین و به دارنده پروانه اعلام خواهد شد و همچنین رعایت مقررات بین المللی از جمله مقررات اتحادیه جهانی مخابرات (ITU)، نسبت به ارائه خدمات در داخل و نیز به خارج از مرزهای جغرافیایی كشور اقدام كند.
اپراتور دریافت كننده مجوز فعالیت، باید حداقل ۸۰ درصد نیاز بازار داخلی را به صورت عمده فروشی برای اپراتورهای ارائه دهنده خدمات انتقال داده از طریق ارتباطات ماهوارهای (SAP) و دیگر ارائه كنندگان خدمات ماهواره ای مجاز، تامین كند و در هرصورت سهم آن از بازار داخلی خرده فروشی داخلی، بیش از ۲۰ درصد نخواهد بود.
 
ارائه خدمات از طریق ماهواره ایرانی در موقعیت مداری ایران
در راستای الزامات حاكم بر راه اندازی شبكه ماهواره ای،  دارنده پروانه می تواند در آغاز ارائه خدمت، با هماهنگی سازمان فضایی ایران و با اجاره امتیاز مدار- فركانس از دیگر كشورها، نسبت به در اختیار گرفتن ماهواره ای كه در موقعیت مداری متعلق به جمهوری اسلامی ایران نیست، اقدام كرده و به ارائه خدمت ماهواره ای بپردازد. اما باید حداكثر تا پایان سال دهم، امكان بهره برداری و ارائه خدمات از طریق حداقل یك ماهواره قرار گرفته در موقعیت مداری ثبت شده به نام ایران را فراهم كند.
كنترل كامل ماهواره (داشتن دسترسی، تجهیزات، دانش و نیروی متخصص لازم برای كنترل دقیق و دائم روی تمامی بخشهای ماهواره به منظور انجام عملیات مانور مداری، تثبیت موقعیت و كنترل محموله و زیر سامانه ها)، قراردادن ایستگاههای كنترل اصلی و پشتیبان ماهواره در قلمرو جمهوری اسلامی ایران و پوشش كل قلمرو جمهوری اسلامی، به محض استفاده دارنده پروانه از امتیاز مدار- فركانس متعلق به جمهوری اسلامی ایران، باید تامین شود.
 
پیوست فنی راه اندازی اپراتور ماهواره ای تدوین می شود
رگولاتوری موظف شده با همكاری سازمان فضایی ایران حداكثر تا دو ماه پس از تصویب این مصوبه، اصول حاكم بر پروانه فعالیت اپراتورهای ماهواره ای را به همراه شرایط متقاضی، معیارهای ارزیابی كیفی، فنی و مالی و نحوه انتخاب و امتیازدهی برای تصویب، به كمیسیون ارائه كند. درهمین حال سازمان فضایی ایران ملزم به تدوین پیوست فنی حاكم بر راه اندازی شبكه ماهواره ای مربوط به آغاز فعالیت دارنده پروانه و ادامه فعالیت آن شده است.
دراین مصوبه سهم سهامدار خارجی در اپراتور ماهواره ای حداكثر ۴۹ درصد تعیین شده و حق امتیاز صدور پروانه نیز ۹۰ میلیارد ریال تعیین شده است.
درصد تسهیم درآمد خدمات موضوع پروانه به صورت عمده فروشی (توزیع و فروش پهنای باند ماهواره ای به دارندگان پروانه دسترسی و ارائه خدمت ماهواره ای در كشور)، ۳ درصد تعیین شده كه در صورتیكه اپراتور ماهواره ای طبق تایید سازمان فضایی ایران، موفق به ثبت و قرارگیری ماهواره در موقعیت مداری به نام كشور شود، از یك درصد كاهش در تسهیم درآمد و در صورتی كه از تولیدات و توانمندیهای داخلی در خصوص ماهواره و حمل آن استفاده كند، از یك درصد كاهش دیگر در مبالغ تسهیم درآمد بهره مند خواهد شد.
نظارت بر عملكرد فنی اپراتور ماهواره ای و بررسیهای فنی جهت ثبت بین المللی موقعیت مداری جدید و یا بهره برداری از موقعیتهای مداری موجود كشور و همچنین بررسی نحوه و میزان استفاده از تولیدات و توانمندیهای داخلی، با هماهنگی رگولاتوری، به عهده سازمان فضایی ایران گذاشته شده است.
مدت زمان اعتبار این مجوز فعالیت، از زمان صدور پروانه ۱۵ سال درنظر گرفته شده و درصورتیكه شرایطی برای لغو پروانه وجود نداشته باشد، پروانه مطابق با شرایط مصوب كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، قابل تمدید خواهد بود.
1396/07/12
23:16:36
5.0 / 5
4714
تگهای مطلب: اینترنت , ماهواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳